Mbappé presudio Dancima

France's Kylian Mbappe is greeted by Dayot Upamecano after scoring his side's opening goal against Denmark during a World Cup group D soccer match at the Stadium 974 in Doha, Qatar, Saturday, Nov. 26, 2022. (AP Photo/Martin Meissner)

Danska je igrala jako hrabro i vrlo dobro. Vrlo dobra bila je i Francuska koja je ipak na svojoj strani imala Kyliana Mbappéa. Dovoljno za 2-1 u korist svjetskih prvaka i njihov prolazak u nokaut fazu.

Premda u prvih 45 minuta nismo vidjeli pogodak, nije to nikako bila jedna od onih uspavanki kakve smo već navikli gledati u prvim poluvremenima na ovom Svjetskom prvenstvu. Prvi europski susret u Kataru ponudio je mnogo ritma i trke te dosta opasniju Francusku.

Uglavnom su Francuzi pokušavali ubačajima tražiti Oliviera Girouda ili stopere iz prekida pa prva dobra situacija dolazi u 10. minuti kad Giroud promašuje loptu iz sjajne pozicije, a tri minute kasnije nakon kornera Raphaël Varane pokušava glavom.

Iskazao se Kasper Schmeichel u 21. kad je Adrien Rabiot pucao, pogađate, glavom, ali danski vratar sjajno skida, a u 30. Kylian Mbappé pronalazi Julesa Koundéa koji ipak gađa u blok.

Danci su uglavnom izdržavali veliki pritisak Francuza i pokušavali su iznenaditi svjetske prvake na kontru, ali ne uspijeva to tako lako kao u ovogodišnjoj Ligi nacija kad su Danci u oba susreta slavili. Tako u 36. Andreas Cornelius bježi u kontri, ali s 12 metara puca kraj gola.

Možda i najbolju priliku prvog dijela ima Mbappé u 40. minuti kad je Ousmane Dembélé probio i ubacio nisko, ali PSG-ov as iz jako dobre prilike puca visoko preko gola pa na odmor ipak idemo s 0-0 unatoč čak 13 francuskih udaraca.

U drugom poluvremenu Danci su uspjeli na nekih 15 minuta malo odmaknuti Tricolore od svog gola, ali nakon sat vremena igre sve se otvorilo. Antoine Griezmann sve je otvorio lošim udarcem iz opasne situacije i prodora, a onda je pao i gol.

Sjajna francuska akcija u 61. minuti, kombiniraju Mbappé i Theo Hernández koji u par dodavanja izbacuju kompletnu obranu, a onda Milanov bek s lijeve strane dodaje Mbappéu koji lako iz kaznenog prostora pogađa za vodstvo.

Bilo je to i potpuno zasluženo vodstvo Francuske koje ipak nije potrajalo dugo, točnije samo sedam minuta. Danci su poravnali danski, iz prekida. Loše je francuska obrana čistila korner i lopta je samo prebačena Andreasu Christensenu koji iz drugog plana glavom zabija za 1-1.

Mogla je potom Danska i povesti jer odlično se kombinira po lijevoj strani, Mikkel Damsgaard je pronašao Jespera Lindstrøma u sredini, ali udarac ovog iz sjajne pozicije skida Hugo Lloris.

Prijeti potom i Francuska iz kornera kad Koundé iz sjajne prilike nakon kornera gađa glavom malo kraj vrata pa Rabiot pokušava škaricama iz akcije nakon novog ubačaja iz kuta, ali Danska je to preživjela, a mi smo vidjeli zaista sjajnih 20 minuta.

Nisu stali suparnici ni nakon toga, prilike se samo redaju pa već u 81. Martin Braithwaite ima dobru priliku iz trka nakon što je dobio loptu s desne strane, ali njegov jak udarac s nekih 14 metara dira vanjski dio vratnice i ide u gol-aut.

Ipak su Francuzi ti koji su prvi došli do drugog gola. Opet je junak Mbappé koji jeu 86. minuti na drugoj stativi dočekao fantastičan Griezmannov ubačaj s desne strane te je iz velike blizine bedrom iz skoka ugurao loptu u dansku mrežu.

Imao je Mbappé otvaranjem nadoknade još jednu dobru situaciju, ali je odabrao brzi udarac prije novog prodora prema golu pa je Schmeichel iz ovog duela izašao kao pobjednik.

Francuzi su tako došli do šestog boda i osigurali su osminu finala, dok će Danskoj za taj uspjeh svakako trebati pobjeda nad Australijom u posljednjem kolu.