Maroko u polufinalu!

Morocco's Youssef En-Nesyri, right, scores the opening goal during the World Cup quarterfinal soccer match between Morocco and Portugal, at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, Saturday, Dec. 10, 2022. (AP Photo/Martin Meissner)

Ovogodišnje Svjetsko prvenstvo u Kataru ostat će zasigurno upamćeno u povijesti, prvi je put neka afrička reprezentacija ušla u polufinale. To je večeras ostvario Maroko, minimalnom pobjedom nad Portugalom (1-0), najveći je to uspjeh ne samo u povijesti te nacionalne vrste, već i čitavog afričkog kontinenta, barem u nogometnom smislu.

Time se i dodatno potvrdila teza o tome kako je skupina F bila najjača na ovom SP-u, jer su obje momčadi došle do poluzavršnice, i Hrvatska i sada Marokanci. Inače, Cristiano Ronaldo i ovu je utakmicu započeo na klupi za rezervne igrače, izbornik Fernando Santos opet je pružio priliku mladom Gonçalu Ramosu, junaku one visoke pobjede (6-1) protiv Švicarske, u osmini finala.

Uvodne minute obilježila su dva udarca glavom, po jedan sa svake strane. Opasniji je bio onaj prvi, iz pete minute, kada se marokanski golman Bono morao dobrano istegnuti ne bi li obranio pokušaj Joãa Félixa. Samo minutu poslije, nakon kornera je gađao Youssef EnNesyri, no lopta je otišla malo iznad gola.

Središnji dio prvog poluvremena nije ponudio neka prevelika uzbuđenja, uglavnom se vodila bitka u neutralnoj trećini terena. No, zato je sama završnica prvih 45 minuta bila itekako sadržajna. Sve je pokrenuo Félix, svojim trećim udarcem prema vratima, iz neloše pozicije je i on visoko prebacio gol.

Bilo je to u 39. minuti, a samo tri minute nakon toga se njegova reprezentacija našla u pomalo neočekivanom zaostatku. Lopta je stigla na lijevu stranu napada, tamo je bio bek Yahia Attiyat Allah, koji je odličnim ubačajem pronašao En-Nesyrija, u srcu suparničkog šesnaesterca. Sevillin napadač se visoko vinuo u zrak, a imao je i pomoć golmana Dioga Coste, on je otišao u prazno pri istrčavanju.

Nebranjena je, dakle, ostala njegova mreža, pa je En-Nesyri postao prvi marokanski strijelac u utakmicama nokaut faze Svjetskih prvenstava. Isto tako, to je njegov 17. gol za reprezentaciju, čime se popeo na sedmo mjesto vječne ljestvice strijelaca ove izabrane vrste. Bez sumnje, bio je to šok za Portugal, no svejedno su njegovi igrači još do poluvremena pokušali doći do poravnanja.

To je Bruno Fernandes umalo i ostvario, iz teške situacije te podosta iskosa je gađao Bonov gol, no lopta je odsjela tek na gredi te se odbila u polje. Umalo se taj završni nalet obio o glavu sastavu pod vodstvom Fernanda Santosa, jer je Maroko imao izglednu situaciju iz kontranapada. Poveo ga je Azzedine Ounahi, lijepo je potom odigrao do Attiyata Allaha, čiji je udarac prošao pored desne vratnice.

Kao što se moglo očekivati, u nastavku je Maroko grčevito čuvao tu svoju prednost, lopta je najčešće bila pred njegovim vratima te u portugalskim nogama. Ipak, jedina značajna prigoda u uvodnih 15-ak minuta tog drugog dijela pripala je baš momčadi koju vodi izbornik Walid Regragui.

Bila je to njihova klasična situacija iz slobodnih udaraca, kada lopta oštro ide na prvu vratnicu, gdje se ubacuje i nekolicina Marokanaca. Nije čak previše bitno planiraju li oni i igrati loptom ili samo zasmetati suparničkom vrataru, tu su fintu dobro uvježbali te je Hakim Ziyech, u toj 50. minuti, umalo iznenadio Costu.

Zanimljivo, Ronaldo nije odmah ušao u igru, već u 51. minuti. Večeras je došao do brojke od 196. nastupa u reprezentativnom dresu, čime je izjednačio apsolutni rekord Badera Al-Mutawe, koji već punih 19 godina nastupa za Kuvajt. Odmah se i pojačao intenzitet te učestalost portugalskih napada, u 58. je glavom gađao Ramos, a u 64. je još i opasniji bio Fernandes, silovitim udarcem s ruba šesnaesterca.

Unatoč brojnim pokušajima portugalskog sastava, Bono i njegovi braniči odolijevali su svim tim napadima. Pokušavali su redom Félix, Ronaldo te Pepe, sve je to marokanski golman hvatao. Tračak nade za Portugal se pojavio na početku osmominutne sudačke nadoknade, kada je Walid Cheddira u kratkom razmaku skupio dva žuta kartona te ostavio suigrače na cjedilu u samoj završnici.

Rezultatskih promjena više nije bilo, pa je nakon posljednjeg sučevog zvižduka moglo započeti slavlje brojnih marokanskih navijača na tribinama, ali i diljem svijeta. Tako je Afrika konačno dobila svog predstavnika u poluzavršnici nekog Mundijala, u četvrtom pokušaju neke reprezentacije s tog kontinenta.

Maroko će svoju polufinalnu utakmicu igrati u srijedu, također od 20 sati, na stadionu Al Bayt. Nakon što su svladali Španjolsku u osmini finala, a Portugal u četvrtzavršnici, Regraguijevim momcima će tamo prijetiti još jedna europska velesila, odnosno bolji iz večernjeg dvoboja Francuske i Engleske.