Lillard ide na LeBrona: bitka teških centara i presudne McCollumove trice

Portland je u prvoj play-in utakmici riješio sve.

Kako je i rekao, Damian Lillard nije dolazio tek tako u bubble u Orlandu. Portland je u pobijedio Memphis rezultatom 126-122 i dohvatio doigravanje.

Portland je smirenije ušao u utakmicu i odmah poveo, a Memphisovim košarkašima je na početku trebalo čak pet promašenih šutova da oslobode ruku i koliko-toliko se priključe Blazersima koji su u prvoj četvrtini sveukupno izgledali puno bolje, te je četvrtina završen rezultatom 31-19 za Portland. Lillard i Ja Morant su blijedo i rezervirano počeli utakmicu, pa su Portland predvodili Jusuf Nurkić, CJ McCollum i Carmelo Anthony, dok su u Memphisu najbolji bili Jonas Valančiūnas i Kyle Anderson koji će biti najodgovorniji za odličan početak Grizzliesa u drugoj četvrtini. Blazersi nisu nalazili rješenja za Andersonove lucidne asiste i Valančiūnasovu egzekuciju pa je Memphis u nepune tri minute sustigao suparnika i prešao u vodstvo.

PIXSELL

Bilo je to dovoljno da se Nurkić i Lillard vrate na parket, nakon čega će i jedni i drugi, uz kanonadu trica, ostati u egalu sve dok nije proradio Bosnian Beast koji će nizom odličnih poteza u obrani i napadu odvući Portland na +8. Ja Morant se ipak probudio krajem 2. četvrtine te zadržao Memphis na zaostatku od šest koševa. Prvo poluvrijeme bilo je pravi festival old school košarke i bitka centara Nurkića i Valančiūnasa koji su bili glavni akteri na terenu i na odmor se otišlo s rezultatom 52-58.

Slična priča nastavila se i u trećoj četvrtini u kojoj je proradio Lillard, no Grizzliesi su polako smanjivali razliku da bi poveli uz nekoliko sjajnih Morantovih poteza, posebno tipičnim zakucavanjem tri i pol minute prije kraja četvrtine. Momentum je u tom trenutku bio na Memphisovoj strani. Lillard će tricom ipak sačuvati Portland od većeg zaostatka, a na posljednji odmor otišlo se s +5 za Morantovu družinu (94-89).

PIXSELL

Posljednja četvrtina donijela je nastavak lošije Portlandove igre i koncentriranih Grizzliesa koji su u prvih dvije i pol minute otišli na najvećih +8 dotad u susretu. U tim trenucima se utakmica konačno postavila na očekivanu razinu: na parketu su najbolji bili Lillard i Morant, a najmlađa momčad lige je uz nekoliko pogrešaka i dosuđene tehničke dopustila brz priključak Portlandovim igračima. U posljednjih šest minuta ušlo se s minimalnim vodstvom za Memphis (105-104).

U nervoznoj i faulovima istrzanoj igri, s nekoliko sjajnih poteza iskazao se Gary Trent Jr i to u trenucima kad se činilo da bi Grizzliesi mogli pobjeći na ozbiljnije vodstvo u ključnim momentima. U posljednje tri minute su McColum i Melo tricama u odsutnim trenucima prelomili utakmicu, a usprkos brzim tricama Brooksa i Moranta, Blazersi su bili dovoljno mirni da zaključe utakmicu i krenu s pripremama za bitku s Lakersima u prvom krugu Zapada (prva utakmica igra se u utorak).

Nurkić je na dan osobne tragedije (preminula mu je baka) odigrao utakmicu karijere s 22 poena (57 posto za dva, 2/3 za tricu), 21 skokom, šest asistencija, dvije osvojene lopte i dvije blokade. MVP Bubble balla Lillard je postigao 31 poen i 10 asistencija, McCollum je zabio 29, Melo je pridodao 21 poen.

Nesumnjivo najbolji rookie sezone Morant zabio je 35 poena uz osam asistencija, Valančiūnas je imao 22 poena i 17 skokova, a Anderson je svestrano odigrao kao i inače (10p,6sk,9as) no nije bilo dovoljno da se Grizzliesi dočepaju playoffa.