Koji su ono naši? Danski as Thomas Delaney je daltonist i ponekad teško raspoznaje suigrače

U nastavku današnjeg programa drugog kola skupine D, Danska će prvu pobjedu tražiti protiv Francuske, bit će to prvi europski dvoboj na ovo Svjetskom prvenstvu. Taj trobod bit će danskoj reprezentaciji itekako bitan, pogotovo nakon što je Australija u ranijem terminu svladala Tunis (1-0), a u odnosu na početnu postavu prvog kola, izbornik Kasper Hjulmand napravio je nekoliko promjena.

Dobar dio njih je taktičke prirode, jer se Danci baš nisu proslavili u kreaciji napada, no jedna je i prinudna, nakon što je Thomas Delaney posve otpao. Iskusni vezni igrač svoj je nastup na ovom Svjetskom prvenstvu završio već u prvom poluvremenu, jedan od tuniskih igrača pao je na njegovo lijevo koljeno. Bolovi su, očito, prejaki za nastavak turnira, pa su iz Danskog nogometnog saveza (DBU) objavili tužnu vijesti.

“Nedostajat će nam, i na terenu i izvan njega. Ostali igrači su spremni i imamo jaku momčad za sljedeće utakmice”, poručio je izbornik Hjulmand. No, to je samo još jedan u nizu problema za Sevillinog veznjaka, koji tijekom utakmica muku muči s daltonizmom. Posebno se muči pri raspoznavanju zelene i crvene boje, pa su poteškoće pogotovo izražene kada Danska igra protiv ekipa u zelenim dresovima.

Baš to se dogodilo u prijateljskoj utakmici s Meksikom, kada je i sam priznao kako se mučio s razlikovanjem vlastitih suigrača te suparnika. Delaney inače ima i irske korijene, a djed mu je rođen u SAD-u, pa ga je i potonja reprezentacija također vrbovala, ali je oduvijek znao za koga želi igrati. Zato je dosad skupio 72 nastupa za Dansku, pritom je zabio sedam golova, ali i postao jedan od njenih važnijih članova.

Zato danski navijači posebno žale zbog njegovog izostanka, pa će Delaney ovu utakmicu pratiti putem ekrana. Na njegovu sreću, Francuzi će istrčati u plavim, a ne zelenim dresovima…