Kakva drama! Portugal nakon raspucavanja ipak izbacio Sloveniju

U jedanaestercima je rezultat bio 3-0

Soccer Football - Euro 2024 - Round of 16 - Portugal v Slovenia - Frankfurt Arena, Frankfurt, Germany - July 1, 2024
Portugal's Cristiano Ronaldo scores a penalty past Slovenia's Jan Oblak during the penalty shootout REUTERS/Angelika Warmuth

Slovenija je po prvi put u svojoj povijesti izborila knockout fazu nekog od velikih natjecanja, a njen suparnik u osmini finala Eura bio je Portugal. Kao što se moglo i očekivati, ta je momčad dominirala nad reprezentacijom naših susjeda, no ipak nije mogla glatko doći do pobjede. Dapače, za to su Portugalcima trebali čak i jedanaesterci, a u tom dijelu igre rezultat je bio 3-0 nakon sjajnih golmanskih parada.

Portugalci su od samog početka nametnuli svoj ritam igre i vrlo često bili pred suparničkim vratima, dok je slovenska reprezentacija svoju priliku čekala iz kontranapada. No, i ti su vrlo rijetki pokušaji momčadi pod vodstvom izbornika Matjaža Keka bili podosta skromni, više se ona fokusirala na obranu.

Dobro je ona funkcionirala, baš kao i kroz grupnu fazu kad je primila samo dva gola, pa je tako večeras prva ozbiljnija prilika za Portugal stigla iz slobodnog udarca. I to tek u 34. minuti, kad je Cristiano Ronaldo silovito tukao s 20-ak metara od gola, a lopta fijuknula tik iznad grede.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela ubilježen je i još jedan ozbiljan pokušaj portugalskog sastava, João Palhinha je vrlo precizno gađao s ruba šesnaesterca. Lopta je vrlo nisko putovala do golmana Jana Oblaka, koji je već bio svladan, no u zadnji tren spasila ga je vratnica. Između te dvije situacije, zbila se i ona na drugoj strani terena, kad je Benjamin Šeško u 44. minuti pucao točno u vratara Dioga Costu.

I u drugom je dijelu ekipa koju vodi Roberto Martínez snažno jurnula po početno vodstvo, ali i dalje to bilo nedovoljno. Primjerice, opet je Ronaldo izveo slobodni udarac, ovog puta je i pogodio unutar okvir gola, međutim naciljao je točno u Oblaka. Jedan od obećavajućih slovenskih kontranapada zbio se u 62. minuti, Šeško je pobjegao svojim čuvarima, no u konačnici više nije imao snage za precizan udarac.

Krenulo je potom tih dodatnih 30 minuta igre u produžecima, iz kojih svakako najprije treba izdvojiti situaciju iz 105. minute. Diogo Jota bio je u hitrom prodoru prema golu, a dotad praktički besprijekorni Vanja Drkušić nepropisno ga je zaustavio u svojem kaznenom udarcu. Dosuđen je zato jedanaesterac za Portugal, čijeg se izvođenja prihvatio Ronaldo i nadao se svojem prvijencu na ovom Euru.

No, Oblaku se takvo što nipošto nije svidjelo, već je krasnom intervencijom obranio udarac portugalske zvijezde te najboljeg strijelac u povijesti reprezentativnog nogometa. Tako je Ronaldo ostao bez prvog gola na turniru, ali i svojeg ukupno već 15. na kontinentalnoj smotri. Isto tako, prije njega su na ovom Euru jedino Bruno Petković te Luka Modrić promašili kaznene udarce.

Ronaldo je nakon toga bio vidno utučen, čak je i zaplakao između dva produžetka te su ga suigrači morali dobrano utješiti. Taj je šok očito utjecao na Portugal, jer su njegovi napadi pomalo jenjavali, a pojačavali se oni slovenski. U jednom takvu, i to nakon velike Pepeove pogreška, Šeško je sam izašao pred Costu i bio u matnoj situaciji. Ipak, portugalski golman fantastičnom je obranio spriječio siguran gol.

Prešlo se potom na izvođenje jedanaesteraca, a već u prvom od njih vidjeli smo promašaj. Naime, Costa je na sličan način kao i Oblak maloprije obranio pokušaj Josipa Iličića, da bi se Ronaldo odmah iskupio raniji kiks te maestralno naciljao mrežu. Potom je Costa zaustavio i Juru Balkovca i Benjamina Verbiča, da bi Portugal kroz pogotke Brune Fernandesa i Bernarda Silve došao do konačne pobjede.

Inače, pobjednik ovog dvomeča u četvrtzavršnici Europskog prvenstva igrat će protiv svjetskog doprvaka Francuske, koja je u ranijem terminu izbacila Belgiju (1-0). Taj je dvoboj na rasporedu u petak od 21 sat u Hamburgu, kad ćemo dobiti ime drugog polufinalista.