Kakav šok. Hrvatska je imala sve, ali nije uspjela. Italija je izjednačila na samom kraju

Infarktna završnica utakmice u Leipzigu

Soccer Football - Euro 2024 - Group B - Croatia v Italy - Leipzig Stadium, Leipzig, Germany - June 24, 2024
Croatia's Dominik Livakovic reacts after Italy's Mattia Zaccagni scores their first goal REUTERS/Angelika Warmuth

Hrvatska reprezentacija ipak nije uspjela.

Naša izabrana vrsta večeras je u okršaju trećeg kola na Europskom prvenstvu tražila pobjedu nad Italijom, koja je bila potrebna za prolazak u osminu finala. Takav je rezultat imala praktički sve do posljednje minute, a onda je opet primila gol u zadnjem napadu utakmice te na kraju još jednom remizirala (1-1). S tek dva osvojena boda i lošom gol-razlikom, šanse za prolazak dalje sad su vrlo male.

Izbornik Zlatko Dalić napravio je čak četiri promjene u odnosu na sraz s Albanijom (2-2), pa su tako od prve minute krenuli Marin Pongračić, Mario Pašalić, Josip Stanišić i Luka Sučić. Baš je potonji kreirao prvu ozbiljniju prigodu na utakmici, već u petoj je minuti silovito i dosta precizno gađao s oko 20 metara od gola, a talijanski golman Gianluigi Donnarumma jedva je to skrenuo u korner.

Uslijedio je potom period puno bolje igre Azzurra, pa je lopta često bila ispred naših vrata. Dapače, ona je tek u rijetkim situacijama bila na talijanskoj polovici, pa je tako Dominik Livaković u par navrata morao biti na visini zadatka. Poglavito se to odnosi na situaciju iz 27. minute, kad je Nicolò Barella krasnim ubačajem pronašao Alessandra Bastonija, čiji je udarac vratar Vatrenih maestralno obranio.

Tu situaciju možete pogledati na OVOJ poveznici, a svakako treba izdvojiti još i rutinsku Livakovićevu reakciju iz 36. minute. Lorenzo Pellegrini gađao je lukavo s ruba kaznenog prostora, no niti to nije moglo ugroziti naš gol. S tih se 0-0 tako otišlo na predah, svakako je ostao dojam da Hrvatska u drugom poluvremenu mora itekako bolje igrati za prolaz dalje.

Takva se namjera dala primijetiti već od samog starta nastavka, a dodatan impuls donio je i Ante Budimir svojim ulaskom u igru umjesto Pašalića. Puno više je lopta sada bila ispred Donnarumminog gola, što je urodilo plodom već u 52. minuti. Tad je Andrej Kramarić pucao s 10-ak metara iskosa, a lopta je na putu do vrata pogodila u ruku Davidea Frattesija.

Nakon kratkih konzultacija s VAR-sobom, glavni sudac Danny Makkelie dosudio je kazneni udarac za Hrvatsku. Izvođenja se prihvatio Luka Modrić, baš kao i u glavnini ranijih situacija na velikim natjecanjima. No, Donnarumma je pročitao namjeru kapetana Vatrenih i bez već poteškoća obranio njegov pokušaj s 11 metara.

No, u nevjerojatnom obratu situaciju, Modrić se za svoj promašaj iskupio već za samo 33 sekunde. Sučić je centrirao s desne strane, Budimir je odlično i lukavo pokušao zabiti gol, ali Donnarumma je i to uspio odbiti refleksnom obranom. Srećom, na odbijancu je bio baš Modrić i rutinski zakucao loptu u mrežu.

Uslijedilo je ogromno slavlje na terenu, ali i tribinama stadiona u Leipzigu. Ovime je Modrić postavio još jedan nevjerojatan rekord, postao je sad najstariji strijelac u povijesti Europskih prvenstava, s točno 38 godina i 289 dana. Isto tako, ukupno je ovo bio njegov 26. zgoditak u nacionalnom dresu, a postigao ga je gotovo nakon 18 godina, i to baš protiv istog ovog suparnika u Livornu (0-2).

Podsvjesno ili ne, Dalićeva momčad tad se povukla i postavila se gusti te čvrsti blok ispred Livakovića. Italija je zatim preuzela loptu i lovila izjednačenje koje bi je vratilo na drugo mjesto u skupini. Međutim, nisu njeni nogometaši uspjeli stvoriti previše vrlo izglednih prigoda, izdvaja se tek ona iz 61. kad je Bastoni nakon kornera pucao preko gola.

Prikazala je naša izabrana vrsta konačno i nešto agresivniju igru, pa je u razmaku od samo 30-ak minuta u završnici dvoboja dobila čak pet žutih kartona. Talijani su pri kraju još i jače stisnuli obruč oko Livakovićevog gola, ali naša je reprezentacija izdržala i te podosta jalove nalete i konačno sačuvala svoju mrežu netaknutom.

Barem se to tako činilo do zadnje od osam minuta sudačkog dodatka, kad je Mattia Zaccagni izjednačio praktički posljednjim udarcem na utakmici. Riccardo Calafiori dugo je i neometano vodio loptu prema našem golu, nitko mu nije izašao na blok, pa je potom odložop loptu na lijevu stranu. Tamo je spomenuti Lazijev napadač nevjerojatno precizno naciljao i sa zvukom sirene matirao Livakovića. Baš nevjerojatno…