Jednotrećinski uspjeh u Cincinnatiju: Vekić ušla u osminu finala, Ćorić i Martić ipak ispali

January 21, 2023: DONNA VEKIC CRO celebrates after defeating NURIA PARRIZAS DIAZ ESP on Margaret Court Arena in a Women s Singles 3rd round match on day 6 of the 2023 Australian Open in Melbourne, Australia. /Cal Media USA - ZUMAc04_ 20230121_zaf_c04_021 Copyright: xSydneyxLowx

Teniska sezona polako se približava jeseni i svom završnom dijelu, a ulazak u kolovoz znači i selidbu na tvrde podloge u Sjevernoj Americi. Sve će, dakako, kulminirati US Openom, a prije toga na redu je par Mastersa. Jedan takav igra se u Cincinnatiju gdje su hrvatski predstavnici polučili solidan, ali ne i sjajan uspjeh.

Od tri uzdanice, sve tri su stigle do drugog kola, ali samo Donna Vekić izborila je nastup među 16 najboljih u svojoj konkurenciji. Sinoć je Donna dobila Viktoriju Azarenku preokretom, dok su Borna Ćorić i Petra Martić izgubili od Huberta Hurkacza, odnosno Karolíne Muchove.

Donna je protiv 18. na svijetu napravila preokret jer prvi set nije dobro otvorila. Izgubila je svaki svoj servis gem u prvom setu i ne bi ni gema uzela da nije i sama napravila dva breaka. Jako čudan set u kojem je Azarenka za 3-1 jedina od devet gemova obranila svoj servis otišao je na stranu Bjeloruskinje sa 6-3.

Ipak se Donna kasnije malo pribrala, u drugom setu izgubila je samo break za 2-2, ali je s druge strane nastavila vršiti strašan pritisak na početni servis Bjeloruskinje pa je napravila tri breaka u drugom setu i izjednačila sa 6-3. U trećem slično, do osme igre nema oduzimanja servisa.

Tada je Donna ipak napravila break za 5-3 i trebala je servirati za meč, ali Ruskinja uzvraća istom mjerom. No, imala je i Vekić još jedno oduzimanje servisa u sebi za ipak 6-4 i pobjedu nakon meča sulude statistike jer nijedna tenisačica nije ubacivala prvi servis s preko 55 posto uspješnosti, podijelile su među sobom 19 dvostrukih pogrešaka i nevjerojatnih 36 break lopti.

Skupila ih je Azarenka 24 od kojih je iskoristila tek sedam, a Donna je bila stabilnija s osvojenih 8/12, i to u ključnim trenucima za pobjedu. Ipak, u osmini finala čeka peta nositeljica Ons Jabeur i trebat će mnogo bolje servirati ako se nada pobjedi.

Petra Martić igrala je protiv 17. na svijetu, Karolíne Muchove i ne može se reći da svoju šansu nije imala. Očajno je krenula u prvi set, našla se u 3-0 zaostatku i skoro ga dohvatila, ali ipak izgubila sa 6-3, a onda je istom mjerom i uzvratila.

No, u trećem setu je koban bio opet start. U prvom gemu propustila je tri break lopte, a u trećem dvije, dok je izgubila servis gema za 2-0 pa se opet našla u zaostatku 3-0 i do kraja se nije vratila, već je sa 6-3, 3-6, 6-3 potpisala poraz.

Borna Ćorić također ima za čim žaliti. Vodio je u setovima nakon što je u prvom okrenuo 1-4 u svoju korist za 7-5 i prvi set, ali je u drugom koban bio jedan break pa je Poljak izjednačio sa 6-3. Ušlo se zato u odlučujući treći set gdje je Hurkacz napravio break za 2-1, a Borna kod 3-2 propustio uzvratiti.

Stigao je zato još jedan za 6-3 i potpuni preokret te poraz 15. nositelja, dok će Hurkacz, inače 20. na svijetu, u osmini finala na Stefanosa Tsitsipasa.