Iste situacije, a različite odluke? Mnogi nakon španjolskog gola podsjećaju na Nizozemce i Francuze

Sudačke kontroverze u osmini finala Eura

Soccer Football - Euro 2024 - Round of 16 - Spain v Georgia - Cologne Stadium, Cologne, Germany - June 30, 2024 Spain's Rodri scores their first goal REUTERS/Heiko Becker

Španjolska je na kraju s dosta lakih 4-1 svladala Gruziju u osmini finala Eura, ali tko zna kako bi se utakmica razvila da su Gruzijci uspjeli na poluvrijeme otići s prednošću. Stoga je dosta kontroverzi pobrao izjednačujući Rodrijev gol u 39. minuti, odnosno pozicija Álvara Morate kod istog.

Znamo već da je Rodri je potegnuo s ruba 16 metara i matirao Giorgija Mamardašvilija koji na ovom prvenstvu brani čuda, ali precizni udarac veznjaka Manchester Cityja ipak nije mogao zaustaviti. No, pogodak je morao biti provjeren u VAR sobi. Naime, Morata stajao je ravno ispred Mamardašvilija u trenutku upućivanja šuta. Španjolac se odmaknuo čim je shvatio da Rodri puca i lopta je ušla u mrežu, a zaleđe na kraju nije suđeno.

Mnogima su se zato pojavili upitnici iznad glava jer za mnoge je riječ o očitom smetanju vrataru iz zaleđa. I bilo bi mnogo manje bure da se na istom Euru nije dogodila ista situacija koja je drukčije dosuđena, a na koju sad svi podsjećaju.

U susretu grupe D igrale su Nizozemska i Francuska, a Xavi Simons pogodio je za ono što bi bila pobjeda Nizozemaca. No, Denzel Dumfries stajao je u zaleđu, baš kao i Morata, a čak je više bio pokraj nego ispred Mikea Maignana.

Koja je razlika između situacija?

Dugo je i tada trajala VAR provjera i gol je na kraju poništen, a Nizozemci su bili bijesni te su tvrdili da Dumfries nije dovoljno smetao Maignanu kako bi se pogodak poništio. Obje situacije pogledajte OVDJE i OVDJE.

Objašenjenje, kažu neki, bi se moglo pronaći u tome što je Nizozemac smetao golmanu u pomicanju, odnosno spriječio ga je da se baci, dok je Morata samo opstruirao Mamardašvilijev vidokrug, što je teže za dokazati i gol poništiti.

Na kraju Nizozemci vjerojatno i slave zbog te odluke jer završili su na kraju u, uvjetno rečeno, lakšem dijelu ždrijeba, a tko zna kako bi sve završilo da su bili malo bolje plasirani s ovom pobjedom. U drugom slučaju, Gruziji nitko neće vratiti osjećaj kakav su mogli imati s vodstvom na poluvremenu…