Hrvatska za povijest. Sjajni Vatreni napokon svladali Portugal i najavili jako zanimljivo ljeto

Pripreme su odrađene besprijekorno

Hrvatska nogometna reprezentacija danas je odradila generalku za Euro 2024 protiv Portugala u Lisabonu i to je učinila na jako dobar način.

Izabranici Zlatka Dalića ubilježili su svoju prvu pobjedu u povijesti protiv teškog suparnika rezultatom 2-1, a izgledali su jako poletno i zaneseno tijekom cijele utakmice.

Premda je Portugal započeo utakmicu živahno, Hrvatska se od samog starta istaknula otvorenim i direktnim pristupom pa je već u sedmoj minuti zaradila penal iz kojeg je povela; Vitinha je faulirao Matea Kovačića u šesnaestercu, a loptu je na bijelu točku stavio neuništivi Luka Modrić i iz kaznenog udarca zabio svoj 25. pogodak za Vatrene.

Sjajan je to bio poticaj za Dalićeve momke koji su i nakon toga nastavili napadati i ugrožavati pomalo indisponirane Portugalce; Lovro Majer tako je opasno tukao u 13. minuti i naišao na obranu Dioga Coste, a jedinu potencijalno golemu prigodu u prvih 45 minuta domaći su upisali u 18. minuti kada je Bernardo Silva izbio u zicer.

Međutim, sjajnom reakcijom istaknuo se njegov klupski kolega Joško Gvardiol koji mu je bravurozno skinuo loptu s noge i spasio mrtvu šansu. O tome više možete pročitati i pogledati OVDJE. Hrvatski branič samo tri minute kasnije istaknuo se i u napadu odličnim driblingom s lijeve strane kaznenog prostora i neugodnim udarcem koji je od bloka otišao u korner.

Prijetila je još Hrvatska preko Andreja Kramarića u 33. minuti, a Hoffenheimov golgeter probao je iznenaditi Costu i prizemnim šutom u 43.. Portugalac mu je to uspio obraniti, a lopta se na kraju odbila do Ante Budimira koji glavom nije uspio najpreciznije reagirati — domaći su u toj sekvenci imali jako puno sreće…

Roberto Martínez očito nije bio presretan onime što je vidio u prvom poluvremenu pa je već prije početka drugog napravio četiri izmjene i ubacio brzance; ušli su Nélson Semedo, Diogo Jota, Rafael Leão i João Cancelo.

Pojačani bokovi odmah su rezultirali i izjednačenjem — igrala se 48. minuta kada je Semedo probio desnu stranu i otvorio potpuni koridor, hrvatska obrana je ispala, a Portugal je došao do poravnanja jednostavnom povratnom loptom za Jotu u petercu.

Na svu sreću, taj rezultat nije bio dugog vijeka pa je Hrvatska već u 56. minuti došla do novog vodstva i to na sjajan način; Mario Pašalić, koji je ušao tri minute ranije, sjajno je raspalio iz voleja na rubu šesnaesterca i zatresao gredu, a lopta se odbila do Budimira koji se ušuljao u peterac, potpuno zaboravljen, i glavom zabio za novo gostujuće vodstvo.

Portugalci su odmah poslije toga žestoko pritisnuli i počeli nizati velike prigode pred hrvatskim golom; Vitinha je u 68. udario izvana i Dominik Livaković morao je skidati vrlo zeznutu loptu koja je promijenila smjer u gužvi, a domaći su aktivno tražili poravnanje.

Domaći su općenito pritiskali, no Vatreni su bilježili sljedeću veliku šansu; Bruno Petković u 81. je minuti krasno podvalio loptu za Luku Sučića koji je izbio u zicer pred Costom, no na kraju nije uspio svladati portugalskog čuvara mreže.

Sve u svemu, reprezentacija se uspjela obraniti, još i zaprijetiti, te zasluženo došla do velikog trijumfa, povijesnog s obzirom da su Hrvati u proteklih sedam utakmica protiv ovog suparnika jednom remizirali i šest puta izgubili. Pripreme su odrađene besprijekorno i, ako Vatreni tako budu izgledali na Euru, mogli bismo uživati…