Hrvatska remizirala s Francuskom

06.06.2022., stadion Poljud, Split - UEFA Liga nacija, Liga A, skupina 1, 2. kolo, Hrvatska - Francuska. Luka Modric, Presnel Kimpembe. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska je podijelila bodove s Francuskom u utakmici 2. kola Lige nacija. U Splitu je završilo 1-1 te su se Vatreni tako barem djelomično iskupili za težak poraz od Austrije iz prvog kola. Didier Deschamps je promiješao postavu nakon poraza od Danske, ali čak i pretežno rezervna momčad svjetskih prvaka prepuna je klasnih igrača, tako da bod iz današnje utakmice nije za baciti.

U prvom poluvremenu su obje reprezentacije bile podjednake, barem do samog kraja. Nije se previše riskiralo, ali su i Hrvatska i Francuska imale prilike postići pogodak.

U 18. minuti Hrvatska je trebala povesti. Mateo Kovačić podvalio je loptu iza visoko postavljenje francuske obrane, a Ante Budimir je izašao sam ispred Mikea Maignana. Pucao je nisko i oštro i nije uspio zabiti. Bila je to ne samo najbolja nego i prva prava šansa na cijeloj utakmici.

Prvo sljedeće uzbuđenje dogodilo se u 30. minuti, kada je Francuska osvojila loptu u hrvatskoj polovici, nakon čega je Cristopher Nkunku prebacio loptu iznad Dominika Livakovića. Pogodak je poništen zbog ofsajda, nakon provjere VAR-a. Hrvatska je u tim trenucima stajala solidno na terenu, parirala u posjedu, ali i radila dobar pritisak na francuske linije.

Pa ipak, Francuzi su bili ti koji su umalo poveli u 39 minuti, kada je Livaković obranio udarac Moussi Diabyju, koji je bio u sličnoj poziciji kao i Nkunku. Par minuta kasnije, Aurélien Tchouaméni opalio je iz daljine, ali Livaković je još jednom obranio. Francuska je poluvrijeme privela kraju u potpunoj kontroli, ali na odmor se otišlo bez pogodaka.

Činilo se da gosti nisu drugo poluvrijeme započeli kako su završili prvo, budući da je Hrvatska u prvih par minuta kontrolirala posjed, ali onda je, u 52. minuti, sijevnula akcija nakon koje je Francuska povela. Wissam Ben Yedder spustio se dublje po loptu, proigrao loptu po hrvatskom desnom boku, a tamo se Adrien Rabiot ubacio iza leđa Josipa Juranovića i zakucao loptu u mrežu.

Zanimljivo, nakon gola se nije ništa drastično promijenilo na terenu. Hrvatska nije izgubila glavu, ali nije niti agresivnije pritisnula u potrazi za izjednačujućim pogotkom. Francuska je malo smanjila tempo, ali se nije povukla. Međutim, pravih prilika nije bilo. Hrvatska je izjednačiti mogla u 71., kada je Luka Modrić, u svom 150. nastupu za reprezentaciju, izbacio Rabiota na dvadesetak metara i opalio ljevicom. Maignan je obranio njegov udarac.

Francuzi su uzvratili u 75., kada je Antoine Griezmann, koji je u igru ušao umjesto Ben Yeddera, pucao iz izgledne pozicije, ali mu Livaković sjajno brani. Pa ipak, Hrvatska je bila ta koja je prva iskoristila svoju priliku i izjednačila u 83. Glave uloge igrali su igrači koji su u igru ušli u drugom poluvremenu. Luka Sučić primio je loptu duboko u kaznenom prostoru, Maignan mu je obranio, ali je nakon toga Jonathan Clauss, još jedna zamjena, ruši Andreja Kramarića.

Nakon provjere VAR-a oko eventualnog zaleđa, Hrvatska je dobila jedanaesterac koji je Kramarić sam realizirao. Gol je dao Hrvatskoj dodatan impuls i Vatreni su na prepunom Poljudu krenula na pobjedu. U 86. je Nikola Vlašić oštro šutirao s ruba kaznenog prostora, ali Maignan brani. Ni Francuska nije ostala dužna; par minuta kasnije Griezmann je iz oštrog kuta promašio prazan gol, nakon Barišićeve pogreške.

Hrvatska je pokušavala do kraja, Sučić je imao još jednu dobru šansu, ali do gola nije došla. Nakon Austrije, Vatreni su pokazali karakter i odigrali vrlo solidno protiv svjetskih prvaka.