Hrvatska razbijena na otvaranju Eura

Španjolci su u Berlinu pokazali silinu i klasu

Soccer Football - Euro 2024 - Group B - Spain v Croatia - Berlin Olympiastadion, Berlin, Germany - June 15, 2024
Croatia's Luka Modric looks dejected after Spain's Dani Carvajal scored their third goal REUTERS/Kacper Pempel

Jako loše otvaranje Eura za Hrvatsku. Vatreni su u Berlinu očekivali spektakl u prvom susretu protiv Španjolske, ali doživjeli su hladan tuš i suparnik je dokazao silinu i klasu s uvjerljivih 3-0.

Sve u prvom poluvremenu bilo je za otpis, ali ne i zaborav jer prvih 45 minuta Zlatko Dalić mora itekako zapamtiti i izvući pouke. Španjolska se nametnula posjedom od samog starta, nikako Vatreni nisu uspjeli povezati konce i praktički su stalno tavorili na svojoj polovici i u bloku.

Nekako je ta obrana izdržavala u prvoj polovici prvog dijela, a iako su Fabián Ruiz i Lamine Yamal radili velike probleme, nekako su braniči uspijevali blokovima rješavati te situacije prije velikih prilika. Uspjela se Hrvatska čak i stabilizirati tamo nakon 20. minute, ali sve je onda ‘puknulo’.

Hrvatska odolijevala pa ‘puknula’

Ruiz je u 29. minuti došao do jedne lopte na sredini, a Hrvatska je bila potpuno izgubljena u obrani pa je uslijedila lopta u prostor za Álvara Moratu. Ovaj je samo utrčao u prazan prostor između široko postavljenih stopera, othrvao se Marinu Pongračiću i lako matirao hrvatskog golmana.

Pokušala je Hrvatska uzvratiti odmah pa je Mateo Kovačić nakon prodora tukao sa 16 metara, ali obranio je Unai Simon. A onda i 2-0. Dopustili su opet Vatreni šetnju Ruizu koji je prošao kraj nekoliko braniča koji su ga samo gledali i s 15 metara lijepo matirao Dominika Livakovića nakon neshvatljive reakcije obrane, ili izostanka iste.

Zbilo se to u 32. minuti te su Vatreni primili dva gola u tri minute, a onda su opet probali uzvratiti. Dobar izlazak Vatrenih pa povratna Marcelu Brozoviću koji tuče s 18 metara. Simon je odbio, ali samo do Lovre Majera koji iskosa gađa vanjski dio mreže.

Morala je Hrvatska krenuti, tražio se gol do odmora pa u 41. Vatreni lijepom akcijom izbacuju Joška Gvardiola na lijevoj strani. Ovaj je povratnom tražio Antu Budimira na drugoj stativi i ovaj bi sigurno pogodio prazan gol da Simon nije to malo okrznuo, dovoljno da naš napadač promaši loptu.

Umjesto da Hrvatska zabije do odmora ili barem dočeka poluvrijeme na prihvatljivom minusu, dogodila se katastrofa. Yamal je ubacio s desne strane, nećkali su se stoperi, ali i Livaković s izlaskom pa je to prihvatio Dani Carvajal, sjajno reagirao i zabio iz blizine.

Vatreni ovo ne pamte

Tako loše poluvrijeme Hrvatska ne pamti na velikim natjecanjima, ali Dalić nije mijenjao. I skoro je zbog toga kažnjen jer u 52. opet Španjolci dolaze do zicera, ovoga puta iz situacije jedan na jedan tuče Yamal, ali Livaković ipak skida.

Svoju svakako najbolju priliku propustili su Vatreni u 55. kad je Španjolska imala brdo sreće. Akcija po lijevoj strani pa ubačaj, tukli su i Ante Budimir pa Josip Stanišić s druge strane, odbijala se lopta po kaznenom prostoru kraj već svladanog Simona, ali na kraju su sve očistili Španjolci koji su bili zreli za primiti gol.

Dalić u 65. minuti vuče nesvakidašnji potez. Kao da se pomirio s porazom pa je odlučio sačuvati veznjake pa vani idu Kovačić i Luka Modrić, dosta neuobičajeno za glavne vedete Vatrenih.

Nakon one velike hrvatske šanse u kaznenom prostoru Španjolske, sve je utihnulo. Prepustili su Španjolci posjed Vatrenima i okrenuli se visokom pritisku, a Vatreni su kombiniranom sastavu se toga nikako ne mogu otarasiti niti mogu zaprijetiti, premda su na terenu neke svježije i mlađe snage.

Petkovićeva bizarnost i čekanje kraja

A onda, u 78. minuti, jako bizarna situacija. Majer je iskoristio Simonovu grešku u ispucavanju i blokirao isto, a onda sa sedam metara dodao samom Bruni Petkoviću. Ovaj nije uspio odmah pucati, ali sapleo ga je Rodri pa je Michael Oliver pokazao na bjelu točku, a onda i ostao pri svojoj odluci nakon VAR-a.

Petković je sam izveo penal, ali obranio mu je Simon udarac. No, odbila se lopta Ivanu Perišiću koji mu je odmah vratio natrag i Petković je pogodio na praznu mrežu u 80. minuti. No, moralo je i to na VAR jer Simon je vjerojatno ranije izašao s crte kod penala, a trebalo je provjeriti i potencijalno zaleđe Petkovića kod Perišićevog dodavanja.

Na kraju je pogodak i poništen, ali zbog toga što je Perišić utrčao ranije kod penala pa je nakon kolopleta emocija na semaforu ostalo 3-0.

Do kraja je u principu sve bilo čekanje kraja i španjolsko odrađivanje posla. Mirno se dočekalo pet minuta nadoknade, a onda i kraj. Španjolska tako ima tri boda uoči velikog dvoboja s Italijom, dok Hrvatska u nastavku mora mnogo bolje. Sljedeća prilika je Albanija u srijedu…