Hrvatska odigrala samo neriješeno s Albanijom. Prokockala je čudesni preokret

Vatreni su u Hamburgu ugrabili tek jedan bod (2-2)

Croatia's Luka Modric, bottom reacts at the end of a Group B match between Croatia and Albania at the Euro 2024 soccer tournament in Hamburg, Germany, Wednesday, June 19, 2024. (AP Photo/Petr Josek)

Hrvatska nogometna reprezentacija tražila je prijeko potrebna tri boda u današnjem srazu s Albanijom, no na kraju se morala zadovoljiti s tek jednim. Naime, nakon što je gubila pa preokrenula, u samoj je završnici prokockala pobjedu i u konačnici odigrala tek 2-2. Situacija za Vatrene sad baš i nije bajna, ali nije niti sve izgubljeno te se prolaz dalje može ostvariti slavljem u ponedjeljak protiv aktualnog prvaka Italije.

Izbornik Zlatko Dalić odlučio se na tri kadrovske promjene u odnosu na poraz protiv Španjolske (3-0), pa su tako od prve minute počeli Ivan Perišić na lijevom, a Josip Juranović na desnom beku, dok je u vrhu napada bio Bruno Petković. Isto tako, Joško Gvardiol ovog je puta krenuo na stoperskoj poziciji, a Marcelo Brozović je također bio na terenu, iako se ranije predviđali drugačije.

Baš on je možda i glavni krivac za rano albansko vodstvo, stiglo je ono već u 11. minuti. Iza leđa mu je pobjegao Qazim Laçi i ušuljao se u hrvatski šesnaesterac, gdje je precizan ubačaj s desne strane poslao Jasir Asani. Nije tu praktički ništa mogao Dominik Livaković, jer je ovaj Spartin nogometaš glavom tukao iz blizine i zabio za početnih 1-0 u Hamburgu.

Peti mu je to gol u reprezentativnom dresu, ali već drugi u ovom mjesecu, jer je prije 12 dana zabio u prijateljskom ogledu s Azerbajdžanom (3-1). Kako je to točno izgledalo, možete pogledati u našem ranijem članku na OVOJ poveznici. Hrvatska je tek u 26. minuti stvorila prvu konkretniju prigodu, tad je Lovro Majer ubacio, a Bruno Petković glavom pucao preko gola.

No, vrlo brzo su uzvratili Albanci te imali još i izgledniju šansu za povećanje svojeg vodstva. Luka Modrić izgubio je loptu na sredini terena, a uslijedio je brzi kontranapad. Kristjan Asllani sam je izbio pred Livakovića, no hrvatski reprezentativni vratar to je sjajnom obranom uspio blokirati. Isto tako, bio je na visini zadatka i u prvoj minuti sudačke nadoknade, tad je Rey Manaj slabo pucao glavom.

Ponovno je loše izgledala Dalićeva momčad, pa je zato na početku nastavka odmah napravio dvije promjene. Umjesto indisponiranog Brozovića te nedovoljno opasnog Majera na teren su ušli Luka Sučić i Mario Pašalić, dok je u 70. Petkovića zamijenio Ante Budimir. Baš nakon njegovog ulaska u igru, Vatreni su konačno došli do toliko željenog izjednačenja i prvog gola na Europskom prvenstvu.

Mateo Kovačić povukao je novi napad i dodao za Budimira, a on je loptu proslijedio do Kramarića. Nije se odlučio na udarac iz prve, već je u svojem stilu prodao fintu svojem čuvaru te potom poslao loptu pored ukopanog Thomasa Strakoshe. Označio je taj zgoditak, inače Kramarićev 29. za reprezentaciju, početak još jačeg i silovitijeg udara naše izabrane vrste, pa se na novi gol čekalo samo dvije i pol minute.

Nevjerojatna je to bila situacija iz 76. minute, u kojoj se Budimir u duelu izborio za loptu na gol-crti, a onda povratnim pasom tražio nekog od suigrača na petercu. Tamo je bio baš Sučić te silovito gađao, ali pogodio je Berata Djimsitija, no lopta se srećom od Klausa Gjasule odbila u mrežu za preokret u vrlo kratkom razmaku.

Albanska reprezentacija kao da je tad već ostala bez energije i snage za nove napadačke pothvate, a i vremena je bilo sve manje. Jedino je u 90. minuti Arbër Hoxha, inače Dinamov ofenzivac, opasno zaprijetio s ruba kaznenog prostora, što je Livaković uspio obraniti. No, nisu se ni tad predavali, već su u samoj završnici ipak ugrabili važan bod i zakomplicirali situaciju u skupini B.

Gjasula se sad iskupio za raniji autogol, iako zapravo za to nije nimalo bio kriv. Stigla je lopta s lijeve strane napada, nisu to naši braniči uspjeli očistiti i Darmstadtov nogometaš ostao je praktički sam u srce šesnaesterca te onda matirao Livakovića za nevjerojatnih 2-2 u Hamburgu. Hrvatska je tako i dalje na životu i nudi joj se šansa za prolazak dalje, ali je teška situacija sad postala još i teža…