Hrvatska je poražena od Slovenije u Ljubljani. Pratili smo i komentirali

24.03.2021., Ljubljana, Slovenija - Slovenija i Hrvatska u kvalifikacijskoj utakmici za FIFA svjetsko nogometno prvenstvu u Kataru. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Hrvatska je na otvaranju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo izgubila od Slovenije 1-0 u Ljubljani. Pratili smo i komentirali.

Kraj utakmice u Ljubljani! Hrvatska je izgubila od Slovenije 1-0. Nakon primljenog gola u 15. minuti Hrvatska se mučila s kreacijom, a Slovenci dobro branili i stigli do ogromna tri boda na otvaranju kvalifikacija.

Kramer je u 89. minuti mogao riješiti ovu utakmicu, ali je u situaciji jedan-na-jedan pucao preko gola.

Hrvatska uglavnom napada preko lijeve strane u posljednjih 10-ak minuta, ali prave prilike i dalje nema. Slovenci se jako dobro brane, a do kraja utakmice ostalo je manje od 10 minuta.

Žuti karton i za Budimira u 75. minuti koji je u pokušaju da stigne do jedne lopte nagazio Oblaka. To je već šesti žuti karton za hrvatske reprezentativce večeras.

Perišić je s ruba peterca pokušao pronaći Budimira, no i to je završilo u rukama Oblaka.

Ostalo je malo više od 20 minuta do kraja utakmice, a Hrvatska je i dalje bez prave prilike u drugom dijelu.

Prošla je 60. minuta utakmice. U međuvremenu nismo vidjeli ništa, osim ružnog starta Kurtića na Modriću koji je ‘nagrađen’ žutim kartonom.

Šporar je pokušai s 12-13 metara iskosa. Lopta je ponovno završila u bloku i nezgodno se odbila, ali je Livaković ovaj udarac uspio obraniti.

Oršić je u 54 minuti zapucao s 20-ak metara, ali njegov udarac po sredini gola bez problema je obranio Oblak.

Pokušala je Hrvatska u prvih pet minuta nastavka s dva ubačaja Vrsaljka s desne strane, ali slovenska obrana s njima nije imala problema.

Počelo je drugo poluvrijeme! U igri je Oršić umjesto Barišića.

Kraj prvog poluvremena u Ljubljani! Hrvatska gubi 1-0. Poluvrijeme je zatvoreno ubačajem Modrića iz prekida s desnog ruba kaznenog prostora, ali Vida nije uspio pokupiti loptu glavom na odgovarajući način.

Novi ubačaj Vrsaljka s desnog krila u 41. minuti, ali na prvu stativu, gdje je Oblak bez problema pokupio loptu ispred Perišića.

Kramarić je s 10-ak metara loša zahvatio niski centaršut Barišića s lijevog krila i pucao pokraj gola. Nakon duže vremena vidjeli smo nešto što je nalikovalo na priliku…

Brozović je zaradio žuti karton u 35. minuti zbog prigovora.

Prilika za Hrvatsku u 27. minuti. Nakon Modrićeva ubačaja iz prekida Vida je glavom loptu prenio na drugu stativu, ali je kratak ostao Lovren…

Hrvatska zadnja linija izgleda jako loše. Slovenci su stvorili dvije prilike u istoj minuti. Na ubačaj Bohara s lijeve strane zakasnio je Šporar, a nakon ubačaja iz kuta lopta je nekako završila u rukama Livakovića uz puno sreće… Prošlo je 20 minuta utakmice.

GOL! Slovenija vodi od 15. minute. Zabio je Lovrić s ruba kaznenog prostora nakom mlake reakcije hrvatske obrane — lopta nije očišćena i stigla je do Lovrića koji je pogodio suprotni kut nakon što se lopta nesretno odbila od Brozovića.

Vlašić je pogodio stativu u 10. minuti. Još jednom Hrvatska je stigla do slovenskog kaznenog prostora preko lijeve strane, Vlašić je s nekoliko metara iskosa pucao po golu, no Oblak je rukom zahvatio loptu koja je nakon toga odsjela na stativi… Hrvatska, uglavnom, za sada izgleda vrlo solidno.

Prva prilika na utakmici. Kramarić je s nakon proigravanja Vlašića pucao malo pokraj lijeve Oblakove stative.

Osim nekoliko grešaka u predaji lopte, u prvih pet minuta nismo vidjeli puno toga. Vidjeli smo, doduše, jednu nezgodnu situaciju u drugoj minuti kada je Lovrić u duelu slučajno nagazio Lovrena — po licu. Ali sve je dobro prošlo i Lovren je nastavio utakmicu.

Počela je utakmica u Ljubljani!

Zlatko Dalić, izbornik Hrvatske, kvalifikacije je odlučio otvoriti sa sljedećim sastavom:

Među Kekovih prvih 11 pak našla su se i dvojica igrača iz HNL-a, Osijekov Damjan Bohar i Dinamov Petar Stojanović.

Glavni sudac utakmice je Španjolac Antonio Mateu Lahoz.

Matjaž Kek, izbornik Slovenije, rekao je jučer kako njegove igrače čeka utakmica s najkvalitetnijim suparnikom s kojim su se dosad imali prilike susresti.

“Čeka nas utakmica s najkvalitetnijim protivnikom s kojim se do sada susrela ova generacija naših nogometaša. Vjerujem da će to biti prava i kvalitetna utakmica na obje strane”, rekao je okupljenim novinarima. “Mislim da u ovoj reprezentaciji još ima puno potencijala, ali igrat će momčad koja nastupa u skupini C Lige nacija protiv drugoplasirane reprezentacije s prošlog Svjetskog prvenstva. Takva je momčad uvijek izazov i dodatni motiv.”

Nakon više od dvije godine u reprezentaciju se vratio Šime Vrsaljko.

“Puno nam znači, on je važna karika, a pokazao je to i na Svjetskom prvenstvu. Iako je Filip Uremović to dosta dobro odigrao, to nije njegova pozicija. Vratio se ‘dobri duh’ reprezentacije i nadam se da će ostati s nama barem još nekoliko godina”, rekao je na jučerašnjoj presici Dejan Lovren.

“Trebamo igrati visoko, snažno i pametno. To je recept. Ključni slovenski igrači su Jan Oblak i Josip Iličić, ali sve ovisi o nama. Moramo biti čvrsti, kompaktni i iskoristiti svoju šansu”, dodao je.

Hrvatska večeras na stadionu Stožice kreće na put prema još jednom Svjetskom prvenstvu. Prvi suparnik na tom putu Hrvatskoj je reprezentacija Slovenije s kojom je u devet susreta upisala šest pobjeda i tri remija.

Posljednju utakmicu reprezentacija je odigrala još u studenom prošle godine kada je u posljednjem kolu Lige nacija na Poljudu poražena od Portugala 3-2.

Hrvatska već u subotu igra s Ciprom, a idućeg utorka i s Maltom.