Hrvatska je već nekoliko puta bila u ovoj situaciji na velikim natjecanjima, no izvukla se samo jednom

Jedino je to uspjelo Daliću, može li i opet?

Soccer Football - Euro 2020 - Group D - Croatia v Scotland - Hampden Park, Glasgow, Scotland, Britain - June 22, 2021 Croatia's Luka Modric celebrates scoring their second goal Pool via REUTERS/Lee Smith
FOTO: REUTERS/Lee Smith/Guliver Image

Hrvatska danas igra protiv Italije na Euru 2024 u Njemačkoj. U utakmici posljednjeg kola grupne faze jednostavno mora pobijediti ako želi ići dalje; postoje i neke minimalne šanse da će joj to poći za rukom i remijem, ali to je vrlo nerealno očekivati.

Dakle, izabranici Zlatka Dalića moraju ići na trijumf, no ovo Vatrenima nije prvi put da je pitanje o prolasku skupine palo na zadnju loptu. Štoviše, nekoliko su puta već prolazili tu sudbinu na prijašnjim velikim natjecanjima, premda u zadnje vrijeme puno rjeđe nego ranije, a nisu bili baš ni uspješni.

Hajdemo se, onda, uoči odlučujuće utakmice malo prisjetiti dosadašnjih hrvatskih nastupa u grupnim fazama velikih natjecanja…

Na Euru 1996 Vatreni su doživjeli svoju premijeru i vrlo uvjerljivo prošli dalje osiguravši prolazak prije zadnjeg kola pobjedama nad Turskom i Danskom. Dvije godine kasnije, na brončanom Mundijalu u Francuskoj, situacija je bila ista; dvije pobjede protiv Jamajke i Japana osigurale su plasman Hrvatskoj prije posljednjeg okršaja s Argentinom. U oba navrata izabranici Miroslava Blaževića upisali su poraze, prvo od Portugala (3-0) 1996. pa onda i od Gaučosa (1-0) 1998..

Godine 2002., na SP-u u Japanu i Južnoj Koreji, Vatreni su se prvi put morali vaditi u zadnjem kolu skupine. Reprezentaciju je tada vodio Mirko Jozić koji je prvo na otvaranju minimalno izgubio od Meksika i onda pobijedio Italiju (2-1). Posljednji susret Vatreni su igrali s Ekvadorom i očekivala su se tri boda, no uslijedio je šokantan poraz (1-0) i oproštaj od natjecanja.

Na Euru 2004 Vatreni su ušli u zadnje kolo nadajući se pobjedi protiv Engleske kako bi prošli skupinu poslije dva remija u prve dvije utakmice, no upisan je poraz 4-2 i opraštaj od turnira. Isto je bilo na Mundijalu 2006., upravo u Njemačkoj, gdje je Hrvatska morala jurišati na trobod protiv Australije i onda u neviđenoj drami odigrala 2-2 te ispala iz skupine.

Dalić uspio napraviti ono što nitko prije njega nije

Slaven Bilić prvi je okusio sve tri pobjede u grupi i to na Euru u Austriji i Švicarskoj koji je završio onim tragičnim porazom od Turske u četvrtfinalu. Međutim, Nane je u Poljskoj i Ukrajini četiri godine kasnije također, kao i brojni prethodnici, morao ići na pobjedu protiv Španjolaca, računajući da će Italija u zadnjem kolu očekivano svladati Irsku, što se i dogodilo, ali djelomično — Vatreni su na kraju minimalno poraženi od tada nepobjedivih Španjolaca i morali su se oprostiti s nastavkom natjecanja.

Slično je prošao i Niko Kovač na Svjetskom prvenstvu u Brazilu; morao je srediti Meksiko kako bi ga preskočio u zadnjem kolu i prošao u osminu finala, ali na kraju je izgubio 3-1. Ante Čačić bio je u znatno komotnijem položaju na Euru u Francuskoj 2016., kada mu je za potpunu potvrdu prolaska u osminu finala trebao remi sa Španjolskom, a Vatreni su u konačnici i pobijedili 2-1.

Rusija 2018. prošla je epski kako smo i zapamtili pa se Hrvatska prošetala skupinom sa sve tri pobjede i otišla do finala, a na Euru 2020, koji se odigrao godinu dana kasnije zbog pandemije, Vatreni su prvi put u svojoj povijesti prošli dalje, a da su morali slaviti u zadnjem kolu.

Ta je smotra otvorena porazom od Engleske i remijem s Češkom; Dalićevim momcima trebao je trobod nad Škotskom za osminu finala, a on je i ostvaren slavljem 3-1. U Kataru 2022. u trećem kolu grupne faze bio je dovoljan i remi s Belgijom koji je i uknjižen, a reprezentativci su naposljetku uzeli novu svjetsku broncu.

Dakle, Hrvatska je dosad u šest navrata morala loviti trijumf u trećem kolu grupne faze, a samo je jednom uspjela u tom naumu. Nadamo se da će ovaj sedmi put biti pozitivan…