Hrvatska izgubila na penale

Croatia players watch penalty shootout during the Nations League final soccer match between Croatia and Spain at De Kuip stadium in Rotterdam, Netherlands, Sunday, June 18, 2023. (AP Photo/Martin Meissner)

Na De Kuip se sjatilo, prema procjenama, čak 30.000 hrvatskih navijača kako bi protiv Španjolske vidjeli Hrvatsku u lovu na svoje povijesno, prvo zlato na nekom velikom natjecanju. Pod uvjetom, naravno, da Ligu nacija možemo svrstati u tu kategoriju.

“Znate kakav sam stav imao o ovom natjecanju ranije, ali to se promijenilo”, govorio je uoči utakmice izbornik Zlatko Dalić. “Ovo ima veliki značaj i vrijednost. Došli smo do finala i na pragu smo toga da budemo najbolji. Pokušat ćemo napraviti sve da u tome i uspijemo. Ne podcjenjujemo značaj velike utakmice ispred nas. Sve su momčadi došle s najboljim igračima i to dovoljno govori o natjecanju.”

I tako je počelo. U odnosu na utakmicu s Nizozemskom, Dalić je napravio samo jednu promjenu: u srcu obrane je umjesto Domagoja Vide u paru s Josipom Šutalom startao Martin Erlić. Dakle, Ivan Perišić je još jednom počeo kao lijevi bek, a ispred njega se na krilu našao Luka Ivanušec, kao i u polufinalu. Međutim, već smo u startu vidjeli Perišića jako visoko na suparničkoj polovici, na poziciji koju je svojim ulascima u sredinu upražnjavao Ivanušec.

U prvih desetak minuta Hrvatska je preuzela terensku inicijativu i držala loptu u svom posjedu preko 60 posto vremena, ali Španjolska je ubrzo pokazala da može biti vrlo opasna nakon vrebanja hrvatske pogreške. Najprije je nakon jedne gužve i nesigurnosti u šesnaestercu pokazano zaleđe, a zatim je u 12. minuti Gavi oprobao udarac; završilo je malo pored desne stative Dominika Livakovića.

U 20. minuti moglo je biti opasno nakon kornera u hrvatskom šesnaestercu. Loptu je Ivanušec dotaknuo rukom, Španjolci su tražili kazneni udarac, ali od toga nije bilo ništa. Dvije-tri minute kasnije Andrej Kramarić je u jednoj kontri za dlaku izbjegao zaleđe i trčao prema španjolskom golu, ali Aymeric Laporte ga je blokirao. Bila je to prva šansa Vatrenih na utakmici, a uskoro je uslijedila i druga, nakon Kramarićeva ubacivanja pred golom je bio Mario Pašalić, ali ni on nije imao čist pristup lopti. Uzvratili su Španjolci ubačajem Jordija Albe na Alvara Moratu, od čega je bio samo još jedan korner. U 31. minuti glavom je šutirao Perišić koji je nadskočio Jesusa Navasa, obranio je Unai Simon. Isto se ponovilo i nekoliko minuta kasnije.

Do tada se postotak posjeda lopte poravnao, a gledali smo neuobičajeno mnogo glavometa za ekipe koje (barem nominalno) teže igri s loptom u nogama. Hrvatska je u tome bila uspješnija; nakon pola sata igre dobila je devet od ukupno 13 zračnih dvoboja, a ukupno 19 naspram 10 španjolskih duela općenito.

Na tribinama je dominacija bila i veća…

 

Do poluvremena nije više bilo većih uzbuđenja i na odmor se otišlo s dojmom utakmice koju će neki detalj ili pogreška usmjeriti na jednu ili na drugu stranu. Španjolska je preuzela posjed (54 posto), a Hrvatska i dalje dominirala u duelima (26-16).

Početkom drugog dijela Hrvatska je pritisnula malo žešće s visokim presingom, dok su Kramarić, Ivanušec i Perišić driblinzima zadavali probleme španjolskoj obrani. Nakon jednog takvog vala pritiska i Simonova boksanja lopte šutirao je izvana Josip Juranović, ali lopta je otišla daleko od gola. Nekoliko minuta kasnije Španjolci su stvorili višak na hrvatskoj desnoj strani i izraditi si poziciju za šut: pucao je (glavom) Marco Asensio, preko gola. Uslijedila je obećavajuća hrvatska kontra u čijoj su završnici Luka Modrić i Kramarić zasmetali jedan drugome; zatim je Pašalić iskosa neprecizno šutirao glavom prije nego što je izašao iz igre da ga zamijeni Bruno Petković, hrvatski heroj protiv Nizozemske.

Nakon sat vremena igre Španjolska je držala prednost u posjedu lopte, imala i jedan udarac više (7-6, ali nijedan španjolski unutar okvira gola). Ipak, momentum je blago naginjao na hrvatsku stranu; ne bi se moglo baš reći da je gol visio u zraku, ali činilo se izglednijim da će pasti na toj strani nego u Livakovićevu mrežu. Ali to malo što znači; u 65. minuti Rodri je potegnuo iz daljine i njegov je snažni udarac otišao malo pored gola. Tada je Španjolska napravila dvije ofenzivne izmjene, uvevši Ansua Fatija i Joselua umjesto Yeremija Pina i Morate. Upravo je Fati kreirao sljedeću šansu svojim bijegom iza leđa obrane; Livaković je intervenirao, a Fabian Ruiz ga pokušao lobati iz daljine i iskosa, neuspješno.

Drugi Dalićev potez bila je zamjena Ivanušeca za Nikolu Vlašića, što nije ništa dramatično promijenilo po pitanju taktike. Perišić je i dalje, kao i čitave utakmice, ordinirao duž čitave aut linije, češće sasvim u onome prostoru koji konvencionalno smatramo krilnim.

U 84. minuti Španjolska je bila dotad najbliže vodstvu, ali svoju priliku iz gužve u šesnaestercu nije iskoristio Fati, koji je od ulaska Hrvatskoj stvarao probleme. Upravo se Perišić stigao vratiti i blokirati njegov udarac. U posljednjih desetak minuta igre Španjolska je bila osjetno bolji i opasniji suparnik, a već u 90. je dobru šansu promašio i Asensio.

A onda je s klupe ušao i Dani Olmo, umjesto Gavija; kod Hrvatske Lovro Majer umjesto Kramarića. I tako smo stigli do isteka 90 minuta i produžetaka. Dalić je na klupi izgledao emocionalno iscrpljeno, a Modrić na terenu fizički iscijeđeno.

Ali nakon svih ovih godina i uspjeha, tko bi se usudio kladiti protiv njih?

U produžecima se praktički ništa vrijedno spomena nije događalo sve do 100. minute, kad je Majer pobjegao u jednoj kontri, a Nacho Fernandes briljantnom obrambenom reakcijom osujetio njegovu akciju. Četiri minute kasnije preko gola je pucao Olmo.

Hrvatska je i dalje rudarila, dobivala znatno veći broj duela na zemlji i u zraku. Španjolska je igrala svoju igru, bez puno rizika, ali i bez nečega što bi eventualno napravilo razliku u napadu. Počelo se padati u oba šesnaesterca, ako prođe-prođe, ali sudac je to ignorirao. Do kraja prvih dodatnih 15 minuta još je Marcelo Brozović uspio uputiti jedan šut iz okreta.

Još samo 15 minuta. Četvrt sata do onoga što su nas Vatreni navikli smatrati njihovom igrom.

I ponovno je Španjolska izgledala opasnije, aktivnije, ili samo manje umorno. Zaredala je s pritiskom i polušansama, a Hrvatska se na momente i grčevito branila. S još pokojom poluprilikom s obje strane doteglili smo se tako i do raspucavanja.

A onda… Što da vam kažemo, vidjeli ste. Ako niste, nemojte ni gledati. Čisto statistike radi, recimo da je za Španjolsku promašio Aymeric Laporte, a za Hrvatsku Majer i Petković.