Hrvatska je izgubila od Danske. Pratili smo i komentirali

22.1.2022., Multifunctional Arena, Budimpesta, Madjarska - EHF Europsko prvenstvo, skupina I, 2. kolo, Danska - Hrvatska.  Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatski rukometaši danas su pružili solidan otpor Dancima, ali na kraju su ipak izgubili. Susret ste mogli pratiti zajedno s nama.

Gotova je utakmica u Budimpešti. Hrvatska je poražena rezultatom 27-25.

58′ Rezultatska je situacija sada praktički bezizlazna, Danci dvije minute do kraja utakmice i dalje drže ta tri gola viška u odnosu na naše (26-23). Naravno, opet je zabio Hansen.

55′ Novi problemi, Veron Načinović također je zaradio dvije minute isključenja. Martinović je, pak, bio neprecizan na drugoj strani, a s obzirom da bi se u idućem napadu mogla riješiti utakmica, danski izbornik iskoristit će svoj time-out za dodatni dogovor. Rezultat je 24-21, inače.

52′ Sada je Marić prekinuo naš golgeterski post, koji je trajao točno šest minuta. No, Danci nimalo ne posustaju, rijetki su njihovi napadi koji završe bez gola. Svoju je posljednju minutu odmora zatražio izbornik Horvat.

49‘ Hansen je i dalje nerješiva enigma za našu obranu, upravo je postigao svoj sedmi pogodak na utakmici. Vremena ima sve manje i manje, a danska prednost se ne smanjuje, dapače.

43′ Nema dobrih vijesti, Jakov Gojun pokupio je isključenje, pa je Danska opet pobjegla na tri razlike (20-17).

41′ Konačno su i naši vratari spojili dvije obrane, one su Pilipovićevo djelo. Omogućilo nam je to povratak na samo jedan pogodak zaostatka. Bit će ovo gusto do samog kraja.

38′ Evo i prvog time-outa u nastavku, Horvat ga je zatražio. Sada je Mikkel Hansen vrlo raspoložen, zabio je tri od posljednjih pet danskih golova.

33′ Opet smo loše ušli u poluvrijeme, mučimo se u napadu, dok Danci s lakoćom poentiraju. Povećali su svoje vodstvo, sada je 15-12.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Danska na odmor odlazi s minimalnom prednošću, 12-11. S obzirom kako je krenulo, ovo je vrlo dobar rezultat za Hrvatsku. Nadamo se istoj ovakvoj igri i u nastavku, a pogotovo u obrani.

29′ Nova Alilovićeva obrana, trebao je našim rukometašima taj dodatni impuls. No, krenuo je i Landin s obranama, najnovija je stigla nakon sedmerca Ivana Čupića.

25′ Situacija se na terenu itekako stabilizirala, Maraš i Marino Marić zabili su za izjednačenje, 10-10 je u Budimpešti. Još i Danska ima igrača manje, voda ide na hrvatski mlin.

19′ Vraća se pomalo Hrvatska, uz novu Alilovićevu obranu te Marašev prvijenac, zaostatak je smanjen na dva gola (8-6). I danski izbornik Nikolaj Jacobsen morao je pozvati time-out.

17′ Žustra se borba vodi u našoj obrani, ali Danci uvijek nekako nađu put do mreže. Naši vratari imaju tek jednu obranu, Pilipovića je zamijenio Mirko Alilović, dok je Niklas Landin na drugoj strani itekako raspoložen.

Danska prednost samo raste, 8-4 je i Horvat je pozvao time-out.

9′ Vratio se Tin Lučin starim navikama, s dva nas pogotka drži u priključku s Danskom. Ali evo i novog isključenja, Luka Cindrić iduće će dvije minute prisilno odmarati.

5′ Uz tu ozljedu, nije dobro stanje niti na semaforu. Rezultat je 2-1 za Dance, a još je i Ivan Martinović isključen zbog prekršaja.

2′ Odmah na startu, Marin Jelinić je zadobio tešku ozljedu. Neugodno je to izgledalo, krv se slijevala s njegove glave. Nadajmo se da će ga naše liječničke službe osposobiti za nastavak utakmice, njegov izostanak bio bi velik hendikep.

Sve je spremno, utakmica je počela. Sretno, Hrvatska!

20:22 I večeras će Hrvatska imati veliku podršku s tribina, atraktivan je suparnik privukao brojne naše navijače u Budimpeštu. Nadajmo se da će tu novoizgrađenu dvoranu napustiti sretni i veseli, a u navijanju su im se pridružili crnogorski navijači, koji su danas pratili svoju reprezentaciju.

Još je jako malo ostalo do samog početka, igrači izlaze na teren.

20:00 Iz Hrvatskog rukometnog saveza su objavili kako će večeras debitirati i Mateo Maraš, najmlađi član naše ekspedicije.

Odigrane su obje utakmice naše skupine, u onoj prvoj je Nizozemska svladala baš Crnogorce, s 34-30. Dobra je to vijest za hrvatske nade o polufinalu, naši jugoistočni susjedi ne smiju doći do šest bodova, koliki je, u ovoj situaciji, maksimum naših rukometaša, s te tri eventualne pobjede.

U drugom susretu, Island je šokirao favorizirane Francuze i nanio im težak poraz, prvi na ovom Euru. Konačni je rezultat bio 29-21, što nam pak ne odgovara, i Islanđani su se približili spomenutom maksimumu, sada i oni i Francuska imaju po četiri boda iz tri utakmice.

A što je sve pošlo po zlu kod tog poraza protiv Crne Gore, pojasnio je Mihovil Topić, u još jednom od svojih tekstova vezanih uz ovaj Euro i naše rukometaše.

Kako se takav rezultat ne bi i večeras ponovio, trebat će nam velika pomoć vratara. S njihovom se problematikom u svojoj današnjoj kolumni pozabavio Telesportov Bernard Jurišić, a nju možete pročitati ovdje.

Velika je i duga povijest hrvatsko-danskih ogleda na rukometnim natjecanjima, čak 19 puta su naši rukometaši igrali s ovim suparnikom. U povijesti hrvatske reprezentacije, samo smo s Francuskom i Španjolskom igrali češće. U tih 19 utakmica, skor je prilično izjednačen, Danci imaju 10, a Hrvatska devet pobjeda. U posljednjem međusobnom ogledu, na prošlom Svjetskom prvenstvu, Danska je slavila s čak 38-26.

U dosadašnjem tijeku natjecanja, Danska je upisala sve četiri pobjede, i to uglavnom na prilično uvjerljiv način. Najviše je problema imala baš u posljednjem svom nastupu, tek s četiri golova razlike svladan je Island (28-24), a u onoj prvoj skupini slavili su Danci protiv Sjeverne Makedonije (31-21), Slovenije (34-23) te Crnogoraca (30-21).

Došlo je vrijeme i za drugu utakmicu hrvatske rukometne reprezentacije u ovoj fazi natjecanja na Europskom prvenstvu. Nakon neočekivanog i šokantnog poraza u dvoboju s Crnom Gorom (32-26), naše reprezentativce očekuje najveći izazov u drugom krugu, Danska.

Bit će to sraz s jednim od najvećih favorita za naslov, a u toj utakmici izabranici Hrvoja Horvata moraju tražiti pobjedu. Bez nje, Hrvatska bi praktički ostala i bez teoretskih šansi za polufinale Eura. Za to je plan jasan, uz večerašnju pobjedu, trebalo bi stići i do slavlja nad Islandom, a potom i Nizozemskom, a onda se i nadati kako će se poklopiti i ostali rezultati.

Naravno, kao i prije prošlih utakmica, i sada je hrvatski izbornik zbog koronavirusa ostao bez nekoliko igrača. Sada su to David Mandić i Lovro Mihić, a treba pričekati i sami početak susreta, možda pristigne i još koji pozitivan rezultat naših rukometaša. Kad smo već kod pristizanja, u Budimpeštu je stigao još jedan novi vratar, debitant Kristian Pilipović.