Hrvatska će u srijedu opet tražiti prvu pobjedu u srazu s Francuskom. Ovako je to dosad izgledalo

MOSCOW, RUSSIA - JULY 15:  Domagoj Vida of Croatia looks dejected following his sides defeat in the 2018 FIFA World Cup Final between France and Croatia at Luzhniki Stadium on July 15, 2018 in Moscow, Russia.  (Photo by Clive Rose/Getty Images)

Nakon što je prošlog tjedna pobijedila Švicarsku, hrvatsku nogometnu reprezentaciju u srijedu na stadionu Maksimir očekuje još jedna reprezentacija koju do sada nikada nije pobijedila, Francuska.

Švicarce smo pobijedili tek u četvrtom pokušaju, dok smo protiv Francuza bez pobjede u sedam dosadašnjih susreta. Još tri reprezentacije Hrvatska nikada nije pobijedila, Brazil (remi i tri poraza), jednako tvrd orah Portugal (remi i pet poraza) i Škotsku (tri remija i dva poraza).

Protiv aktualnih svjetskih prvaka Francuza do sada smo igrali sedam puta upisavši dva remija i pet poraza uz razliku pogodaka 7-17.

Dva poraza posebno pamtimo. Oba sa svjetskih prvenstava. Prije dvije godine u finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji (2-4), te u polufinalu SP-a u Francuskoj 1998. (1-2).

Najviše boli moskovskih 2-4 iz finala SP-a 2018. Bilo je to jedno od najluđih finala svjetskih prvenstava i najefikasnije nakon 1958. godine kada je Brazil u Stockholmu pobijedio Švedsku 5-2.

Bilo je to finale u kojem je postignut prvi autogol u povijesti dosadašnjih finala, te prvi put u finalima korištena VAR tehnologija, a kod oba slučaja su u ‘glavnim’ ulogama bili hrvatski igrači. Mario Mandžukić je u 18. minuti zatresao vlastitu mrežu, a u 38. minuti je Ivan Perišić igrao rukom u našem kaznenom prostoru. Ludo je bilo i vrijeme i skoro cijelu utakmicu je nad Moskvom grmilo i sijevalo uz povremenu kišu.

Za Francuze su zabili Mandžukić (18-ag), Griezmann (38-11m), Pogba (59) i Mbappe (65), a za Hrvatsku Perišić (28) i Mandžukić (69).

Hrvatska i Francuska su premijeru imali u polufinalu SP-a 1998. godine na stadionu Stade de France, a domaćin je slavio sa 2-1.

Hrvatska je povela početkom drugog poluvremena golom Davora Šukera, međutim domaćini su uzvratili s dva gola Liliana Thurama. Izjednačio je praktički u drugom napadu nakon Šukerovog gola, a potom u 69. minuti još jednom probio Dražena Ladića. Znano je, bili su to njegovi jedini golovi u 114 nastupa u francuskom dresu.

AFP nina djurdjevic

Hrvatska je posljednjih 15 minuta imala igrača više nakon što je isključen Laurent Blanc, ali nije uspjela izjednačiti. Francuzi su nakon te utakmice pobijedili i Brazil postavši svjetski prvaci, dok je Hrvatska u dvoboju za broncu pobijedila Nizozemsku.

Nakon pariške drame, uslijedila su još dva poraza u prijateljskim susretima 1999. i 2000. Tada svjetski prvaci slavili su u Parizu 3-0 golovima Roberta Piresa (46), Floriana Mauricea (67) i Tonyha Vairellesa (73), a u Zagrebu 2-0 preko Roberta Piresa (23) i Davida Trezegueta (70). Nekoliko tjedana nakon zagrebačkog slavlja Francuzi su postali i europski prvaci.

Međusobno smo igrali i na EP 2004. u Portugalu u susretu B skupine, a završilo je 2-2. Francuzi su poveli autogolom Igora Tudora (22), a potom je Hrvatska okrenula rezultat preko Milana Rapaića (48′-11m) i Dade Prše (52). No, u 64. minuti je izjednačio David Trezeguet. Hrvatska je u Portugalu zapela u skupini, dok je Francuska izgubila u četvrtfinalu od kasnijeg europskog prvaka Grčke (0-1).

Novi ogled uslijedio je u ožujku 2011. godine, a prijateljski susret na Stade de Franceu završio je bez golova. Francuzi su bili nešto bolji, aktivniji i opasniji, no ipak ne toliko da bi ostvarili novu pobjedu.

Posljednji put Hrvatska i Francuska su 8. rujna na Stade de Franceu u susretu Lige nacija, a domaćini su kao i u Moskvi slavili sa 4-2.

AFP

Za Hrvatsku su strijelci bili Dejan Lovren (16) i Josip Brekalo (55), a za Francusku Antoine Griezmann (43), Dominik Livaković (45+1, ag), Dayot Upamecano (65) i Olivier Giroud (75-11m).