Gotova je Bitka u Hamburgu. Turska je u utakmici s bezbroj kartona izborila osminu finala

Do toga je došla uz pobjedu nad Češkom (2-1)

Češka i Turska svojim su međusobnim dvobojem u Hamburgu zaključili već 13. dan natjecanja na Euru, ali i treće kolo u skupini F te cjelokupnu grupnu fazu. Potonjoj je momčadi za potvrdu prolaska dalje bio dovoljan i remi, a u završnici je čak došla i do pobjede u utakmici s čak 14 žutih kartona (2-1). Takav rezultat donio joj je i drugo mjesto u ovoj grupi, odnosno sraz s osvajačem skupine D, Austrijom.

Uvodnih 20-ak minuta neće ostati upamćen po nekim nogometnim bravurama i lijepim potezima, već po neobičnoj te dosad nikad viđenoj situaciji. Naime, češki ofenizvac Antonín Barák u tom je periodu skupio čak dva žuta kartona te tako ostavio svoju momčad s desetoricom na terenu. Ne samo da je tako postao novi pehist svoje reprezentacije, već i ubilježio rekordno najbrži crveni karton u povijesti Eura.

Do kraja poluvremena, mogla je i turska imati igrača manje, zbog čega će Česi sigurno protestirati nakon ove utakmice. Kenan Yıldız prvo je dobio žuti karton zbog grubog starta na gležanj suparnika, a mogao je tad biti i isključen. Isto tako, za par minuta je neoprezno laktom u skoku udario Vladimíra Coufala, ali se izvukao bez opomene.

U prvom dijelu nije bilo previše prilika za gol, no zato se znatno zakuhalo u nastavku. Već u 51. je minuti Turska došla do početnog vodstva, koje ju je dovelo na prag osmine finala. Najprije je baš sporni Yıldız umalo svladao golmana Jindřicha Staněka, koji se iskazao krasnom obranom, a u nastavku te akcije fantastično je pogodio Hakan Çalhanoğlu.

O tom smo golu pisali OVDJE, gdje se i sami možete uvjeriti u njegovu ljepotu. No, ovo je početno vodstvo na semaforu stajalo samo 15 minuta, toliko je vremena trebalo Češkoj za poravnanje. Pogodak nade zabio je i drugi kapetan večerašnje utakmice, Tomáš Souček iskoristio je veliku pogrešku turskog vratara Merta Günoka te vratio barem malo neizvjesnosti.

No, desetkovana Češka ipak nije mogla napraviti čudo te s igračem manjem kompletirati preokret i ostalo je ovih 1-1 sve do kraja. Dapače, još je rezervist Cenk Tosun u četvrtoj minuti sudačke nadoknade opet zatresao češku mrežu i donio pobjedu za jačanje samopuozdanja pred knockout fazu.

Sa samo dva osvojena boda, ta je reprezentacija ostala posljednja u skupini. Turska je, dakle, sačuvala svoju drugu poziciju ispred prvog Portugala, koji je pak večerašnjim porazom protiv Gruzije (2-0) toj momčadi omogućio povijesni uspjeh i osminu finala.