Gledamo stvarno vrhunski Euro. Srbija u posljednjim sekundama iščupala bod protiv Slovenije

Završilo je 1-1

Soccer Football - Euro 2024 - Group C - Slovenia v Serbia - Munich Football Arena, Munich, Germany - June 20, 2024
Serbia's Aleksandar Mitrovic in action with Slovenia's Jan Oblak and Vanja Drkusic REUTERS/Angelika Warmuth

Slovenija i Srbija danas su se sastale u “regionalnom” derbiju drugog kola skupine C Eura 2024 u Njemačkoj, a živa utakmica u Münchenu pružila nam je puno uzbuđenja i na kraju završila 1-1.

Podsjećamo, Slovenci su u susret ušli s jednim bodom nakon što su iščupali remi s Danskom, a Srbija je morala pobijediti s obzirom na to da je u prvom kolu minimalno poražena od Engleske.

Premda u prvom poluvremenu nismo vidjeli golove, svjedočili smo dobrim prigodama u režiji i jednih i drugih. Slovenija je počela agresivnije i dinamičnije, dok su Srbi, kao i u prvoj utakmici, djelovali nešto sporije; bivši Hajdukov igrač Jan Mlakar tako je u osmoj minuti promašio prvu veliku prigodu izbivši pred suparničkog golmana Predraga Rajkovića.

Mlakar je pucao, ali Rajković mu je fino obranio taj pokušaj. Srbi su se u nastavku trudili doći do slovenske zadnje trećine i nekoliko puta došli na rub kreiranja opasne situacije, no Slovenci bi redovito reagirali u pravi trenutak i otklonili opasnost od svojeg gola. Prvu pravu prigodu imao je Dušan Vlahović u 27. minuti kada je glavom pokušao iznenaditi Jana Oblaka na prvoj vratnici, ali nije uspio.

Deset minuta kasnije uslijedila je najveća šansa za Slovence dotad; Timiju Elšniku otvorio se prostor ispred Rajkovića pa je silovito zapucao i pogodio vratnicu, a lopta se odbila na nogu Benjamina Šeška koji se nije uspio snaći na pravi način pa je poslao loptu preko praznog gola.

Srbija je u završnici prvog dijela pritisnula i stvorila paniku u slovenskom šesnaestercu, ali izabranici Matjaža Keka sve su to nekako uspjeli iščupati. Oblak je u 42. obranio situaciju jedan na jedan koju je s njim imao Aleksandar Mitrović, a na predah smo otišli praznih mreža.

Srbija je nastavila pritiskati odmah poslije povratka s predaha; Oblak je u 47. minuti obranio još jednu veliku prigodu Mitrovića koji je onda u 50. i pucao glavom, a vladao je osjećaj kao da srpski pogodak dolazi.

Srbija promašivala sve i svašta, ali na kraju je ipak zabila

Trudila se Srbija probiti žilavu Sloveniju, ali Oblak je bio na visokoj razini, kako od njega i očekujemo. Prijetili su Kekovi momci i prema naprijed; Šeško je opet pokazao da ima vraški udarac u 58. minuti kada je s 20-ak metara opalio pod prečku, no Rajković je to uspio izvući i odbiti u korner.

Ipak, nije prva zabila Srbija, već Kekova momčad. Žan Karničnik je povukao kontru u 69. minuti, lopta je došla do Timija Elšnika na lijevu stranu, a on mu je potom vratio na drugu vratnicu. Karničnik se ušuljao pored srpskih braniča, ispružio nogu i zabio za 1-0, a Srbija je bila u velikim problemima. Bila je to sjajno izvedena kontra slovenskih reprezentativaca, a oni su opet dokazali da mogu igrati s bilo kime. Više o tome možete pročitati i pogledati OVDJE.

Inače, Karničnik je postao i prvi igrač iz slovenske lige koji je ikad zabio na Euru; on trenutno igra za Celje, kojemu je trener bivši Dinamov strateg Damir Krznar.

Mitrović stvarno nije imao sretno poslijepodne; Al Hilalov napadač tako je u 72. nakon ubačaja pucao iz prve u petercu i pogodio gredu, a Slovencima je išlo na ruku i to što je Karničnik dirao loptu i malo je skrenuo.

Srbija, jednostavno, nikako nije mogla zabiti Slovencima koji su izmjenama pokušali zatvoriti, kako se ono frazeološki kaže, sve prilaze svojemu golu. Međutim, na kraju ipak nisu uspjeli u tom naumu; Srbija je u posljednjoj sekundi zabila golom Luke Jovića poslije kornera i gužve u kaznenom prostoru.

Srbija, dakle, sada broji jedan bod, a Slovenija dva i u posljednjem kolu igra s Engleskom. Danas je vjerojatno mogla proći dalje da nije primila gol, a Srbi moraju pobijediti Dansku ako žele dalje.