Francuzi izbacili Engleze, Kane promašio penal za izjednačenje

France's Olivier Giroud celebrates after scoring his side's second goal during the World Cup quarterfinal soccer match between England and France, at the Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, Saturday, Dec. 10, 2022. (AP Photo/Christophe Ena)

Dugo najavljivani i očekivani europski klasik u posljednjem četvrtfinalu Svjetskog prvenstva pripao je Francuskoj. Na svoj način Francuzi su izdržali pritisak Engleske te su slavili s 2-1 i prošli u polufinale s Marokom.

Ni jedan ni drugi izbornik u početnim postavama nisu mijenjali. Gareth Southgate dočekao je povratak Raheema Sterlinga, ali ga je ostavio na klupi i pretpostavio mu Phila Fodena, dok je Didier Deschamps na teren poslao istih prvih 11 kao i u osmini finala.

Susret je krenuo zanimljivo, Englezi su imali početni pritisak i par dolazaka preko ukradene lopte iz visokog pritiska, ali ubrzo potom Francuzi preuzimaju kontrolu i rade mnogo problema na engleskoj lijevoj strani. Ousmane Dembélé je jednom loptom tražio Oliviera Girouda koji je glavom samo zagrijao Jordana Pickforda, a nedugo nakon Francuska je i povela.

S te strane došla je akcija za gol u 17. minuti. Dembélé je dodao Antoineu Griezmannu, a ovaj pronalazi Aureliena Tchouaménija kojeg nitko iz engleske obrane nije ozbiljno shvatio pa je ovaj potegnuo s nekih 20 metara, a lopta kao raketa ulazi u gornji lijevi kut Pickfordovog gola. Žalili su se Englezi zbog navodnog prekršaja u začetku akcije, ali kod sudačke ekipe sluha nema.

Pokušali su Englezi odmah uzvratiti, imaju slobodnjak s 18 metara, ali Hugo Lloris lako je uhvatio pokušaj Lukea Shawa iz 21. minute. Potom je i Bukayo Saka našao Harryja Kanea koji se sjajno okrenuo i išao zapucati, ali Lloris ulazi u taj šut, a potom obrana čisti pokušaj ubačaja iz odbijanca na praznu mrežu.

Kane je bio vrlo raspoložen pa ubrzo i pada na rubu 16 metara, ali nakon VAR provjere penala nema jer je Kane vjerojatno bio van kaznenog prostora, a u 29. minuti pokušao je uzvratiti na sličan način kao što je i pao gol, ali Lloris je spreman na njegov dalekometni udarac.

Nakon toga pa do poluvremena utakmica se smirila, Engleska ima posjed, ali Francuska se kompaktno brani i čini se da još jednom pobjeđuje na svoj način: iz malog broja ubojitih dolazaka prema naprijed, vodstvom i reaktivnom igrom gdje drži protivnika tamo gdje želi.

Prvi u drugom poluvremenu prijete Englezi i to u 47. minuti, loše je obrana čistila jedan korner pa je Jude Bellingham potegnuo iz voleja sa 17 metara, no čupa to Lloris ispod grede. Bilo je gužve i iz novog kornera, Lloris je zaplivao, ali obrana je reagirala.

A onda je Engleska izjednačila. U 52. minuti lijepo kombiniraju Bellingham i Saka, a potonjeg u driblingu na nekih 15 metara ruši strijelac Tchouaméni. Sudac nije oklijevao, odmah je pokazao na bijelu točku, a Kane je precizan s 11 metara protiv svog klupskog kolege, sad već u 54. minuti.

Mogli su Francuzi opet do vodstva gotovo odmah, Adrien Rabiot je iz trka opalio jednu loptu s 20 metara, ali Pickford je ovaj put spreman na takvo što. Nedugo potom opet panika u engleskoj obrani, projurio je dotad malo vidljivi Kylian Mbappé lijevom stranom i tražio Girouda, ali lopta je prošla njega i završila skroz na drugoj strani kod Dembéléa koji ne može ništa opasnije s njom.

Otvorila se utakmica, gledali smo sjajan susret pa u 60. Saka kreće u novi slalom koji završava ipak preslabim udarcem, a na drugoj strani John Stones blokira Dembéléov pokušaj prije nove Llorisove obrane, ovaj put na Kaneovom pokušaju sa 16 metara.

Opasno je po Francusku bilo i u 70. minuti kad Jordan Henderson izvodi slobodnjak i nabacuje na Harryja Maguirea, ali njegov udarac glavom “liže” vratnicu i odlazi pokraj gola. Samo dvije minute kasnije nova mat situacija, Shaw je s lijeve strane prizemnom loptom našao Saku koji iz blizine puca dosta pokraj vrata, ali jasno je da Engleska nasrće, a Francuska stoji u drugom dijelu.

Ukazali su se Francuzi nakon toga, i to preko Girouda. Zaredao je s tri šanse, prvu je glavom poslao kraj gola, sljedeći zicer mu s 10 metara skida Pickford, ali u 78. minuti Griezmann ubacuje s lijeve strane, a Giroud u skoku kraj Maguirea gađa glavom za 2-1.

Mogli su se Englezi vratiti, i to opet penalom kojeg su dobili u 84. minuti kad je Theo Hernández ramenom srušio Masona Mounta kad je ovaj išao na loptu sam ispred gola, ali Kane je uzeo loptu i poslao ju nebu pod oblake. Rekli bi neki, tipično engleski.

Morala je Engleska u završnici krenuti na sve ili ništa, čekanja više nema pa Mount u 88. pokušava iz daljine, ali visoko preko gola. Nisu ipak uspjeli doći do gola ni u osam minuta nadoknade, nisu osim Marcusa Rashforda i njegovog slobodnjaka preko gola ni stvorili nešto vrijedno spomena pa se uz mnogo nesreće i peha opraštaju od turnira.

A Francuzi? Kao Francuzi i eto ih opet u polufinalu. Scena je postavljena: HrvatskaArgentina i i Francuska – Maroko.