Francuska u finalu

France's Randal Kolo Muani scores his side's second goal past Morocco's goalkeeper Yassine Bounou during the World Cup semifinal soccer match between France and Morocco at the Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, Wednesday, Dec. 14, 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)

Aktualni svjetski prvaci na dobrom su putu prema obrani te titule, večeras su na stadionu Al Bayt izborili plasman u novo finale. Francuska je s 2-0 slavila protiv Maroka te po četvrti put u posljednjih sedam Svjetskih prvenstava ušla u samu završnicu i borbu za ovaj trofej.

Taj je dvoboj s Argentinom na rasporedu u nedjelju, dok će Marokanci po utješnu nagradu krenuti dan ranije. Tada će, naime, biti u direktnom duelu za brončanu medalju baš protiv Hrvatske, večeras su ipak doživjeli prvi poraz na ovom Mundijalu te okončali svoj veliki san.

Marokanska obrana se na ovom turniru pokazala vrlo čvrstom i neprobojnom, no večeras nije izdržala niti pet minuta. Naime, Francuska je vrlo rano došla do početnog vodstva, nakon prodora je Antoine Griezmann dodao do Kyliana Mbappéa, koji je pak bio okružen s čak sedmoricom suparnika. Pokušao je pucati prema golu, lopta je zapela u bloku te se u čudnom luku odbila točno do Thea Hernándeza.

Na njega je izašao vratar Bono, ne bi li mu smanjio kut, ali bez uspjeha, Milanov lijevi bek je loptu smjestio iza njegovih leđa. Prvi je to pogodak koji je Maroko primio od strane suparničkih igrača, jedini dosadašnji bio je onaj autogol Nayefa Aguerda, iz pobjede u trećem kolu protiv Kanade (2-1). Što se tiče mlađeg brata Hernándeza, drugi mu je to zgoditak za reprezentaciju, nakon onog u finalu Lige nacija.

Ipak, Maroko se brzo oporavio od tog ranog šoka i zaostatka, već u 10. minuti je zaprijetio francuskom kapetanu i vrataru, Hugu Llorisu. Tada je iz daljine, s nekih 25 metara udaljenosti, silovito gađao Azzedine Ounahi, i to na drugu vratnicu. Tottenhamov čuvar mreže se morao dobrano ispružiti ne bi li ukrotio taj njegov udarac, u čemu je naposljetku i uspio.

I iduća velika prigoda je bila u režiji sastava pod vodstvom izbornika Walida Regraguija, u 17. je Hakim Ziyech ipak preslabo i nedovoljno precizno gađao. No, već u idućem napadu je Francuska mogla i povećati svoje vodstvo, tada je Olivier Giroud dobrano zatresao desnu vratnicu već svladanog golmana Bonoa.

Zatresla se i Llorisova desna vratnica, i to još tijekom prvog poluvremena. Stiglo je to nakon kornera u 44. minuti, lopta je došla do Jawada El Yamiqa, koji je francuskog vratara pokušao svladati efektnim škaricama. Opet se Lloris morao ispružiti, jedva je obranio taj pokušaj, uz pomoć spomenutog okvira svojeg gola.

To je bio samo dodatni dokaz da se Maroko nije uplašio aktualnih svjetskih prvaka, pogotovo nakon što je rano pao u zaostatak, već je dobar dio prvog poluvremena bio ravnopravan suparnik na terenu. Isto se nastavilo i u drugom dijelu, Regraguijev sastav često je pritiskao svoje suparnike, a do polovine tog nastavka je imao čak 73 posto posjeda lopte.

Većina marokanskih napada bila je po desnoj strani, gdje se Mbappé baš i nije vraćao u obranu. To je primijetio i izbornik Didier Deschamps, pa je iz igre izvadio Girouda i uveo Marcusa Thurama, čime je spomenutu PSG-ovu zvijezdu praktički oslobodio defanzivnih obaveza.

S druge strane, dodatni impuls Maroku je davao i rezervni igrač Abderrazak Hamdallah, dugo će još žaliti za propuštenom prilikom nakon odličnog prodora kroz francusku obranu. Kazna za to je stigla vrlo brzo, u 79. minuti, kada je praktički riješeno pitanje pobjednika i drugog finalista ovog Mundijala.

Opet je Mbappé bio u slalomu, i još jednom se lopta odbila točno do strijelca, Randala Koloa Muanija. On je u igru ušao tek 40-ak sekundi prije, zamijenio je večeras pomalo i indisponiranog Ousmanea Dembéléa i zabio nakon prvog dodira s loptom. Mladi Eintrachtov napadač imao je lak zadatak, poslao je loptu u praznu mrežu za svoj reprezentativni prvijenac, u četvrtom nastupu za Francusku.

Vremena, ali i snage te volje za neki marokanski povratak u utakmicu više nije bilo, Deschampsovi izabranici rutinski su priveli utakmicu njenom kraju.

Sve je, dakle, spremno za veliki okršaj u tom nedjeljnom finalu, Didier Deschamps protiv Lionela Scalonija, Kylian Mbappé protiv Lionela Messija, odnosno Francuska protiv Argentine.