Francuska u četvrtfinalu

France's Olivier Giroud celebrates with France's Kylian Mbappe, after scoring the opening goal during the World Cup round of 16 soccer match between France and Poland, at the Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, Sunday, Dec. 4, 2022. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Dobra, stara Francuska prošla je u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Francuzi su se obranili od određenog pritiska Poljske, s druge strane triput ubojito kaznili propušteno s druge strane te su poprilično rutinski s 3-1 odradili posao.

Po onome što smo dosad na turniru vidjeli od Poljske, može se reći da se u najmanju ruku očekivala tvrda utakmica i mučenje, a u najveću nekakvo gaženje od strane Francuske. No, dobili smo nešto potpuno suprotno.

Tricolori su krenuli s posjedom i pritiskom, ali Poljaci su odlučili napadati u svakoj prilici i pokušavati kazniti bilo kakvu grešku francuske obrane, i to im je par puta skoro i pošlo za nogom.

U prvih 20 minuta bilježimo uglavnom francuske pokušaje, tukli su Raphaël Varane, Aurélien Tchouaméni bez uspjeha, a Poljaci su se otvorili baš nakon 20. minute kad je jedan dalekometni pokušaj uputio Robert Lewandowski, ali je to odbio Hugo Lloris.

U 29. minuti Olivier Giroud ima dotad najbolju priliku na susretu. Antoine Griezmann sve je zakuhao ukradenom loptom i odmah pronalaskom Ousmanea Dembéléa desno, a ovaj šalje nisku u sredinu. Tamo je lopta prošla sve, pa i vratara, ali je Giroud iz pada promašio prazan gol.

Nije to pokolebalo Poljake koji su nastavili tražiti priliku iz tranzicije i greške pa tako Matty Cash tuče u 35. pored gola, a samo minutu kasnije skoro je Cash na drugoj strani gola jer izbacio ga je Kylian Mbappé lažnjakom pa tukao, ali u vanjski dio mreže.

I onda su u 38. minuti Poljaci propustili zlatnu priliku. Bartosz Bereszyński prošao je po lijevoj strani i ostavio je nisko za Piotra Zielińskog koji s nekih 11 metara ima gol na dlanu.

Tukao je po sredini i Lloris je to skinuo koljenima, a potom se lopta odbija na desnu stranu gdje još jedan poljski igrač tuče, ali to s crte izbija Varane te tako spašava Francuze.

Valjda shvativši da Poljska neće pasti sama od sebe i bez ispaljenog metka, Francuzi su svoju drugu priliku za život objeručke prihvatili. Tako je već u 44. Mbappé u sredini proigrao Girouda koji bježi obrani i lako iz jedan na jedan situacije gađa niski suprotni kut.

Iskupio se tako Giroud za promašaj iz 29. minute, a stigao je i do 52. reprezentativnog pogotka te je tako najbolji francuski strijelac ikad, s jednim golom više od Thierryja Henryja.

Francuzi su na poluvremenu tako imali vodstvo premda je do odmora još jednom probao Jakub Kamiński iz daljine, a Lloris je kasnije ispustio loptu iz ruku ispred Lewandowskog, ali je sam brzo popravio svoju grešku.

Početkom drugog poluvremena ipak je entuzijazam Poljaka splasnuo pa je najzaposleniji čovjek na terenu Wojciech Szczęsny. On je u par minuta skidao pokušaj Griezmanna iz slobodnjaka pa je Mbappé od bloka tukao u korner, a u 58. izlijeće na loptu i izbija je na Girouda koji zabija škaricama, ali sudac vidi prekršaj na poljskom vrataru koji je prilikom izbijanja i neugodno pao.

Malo su Francuzi stali i usporili nakon toga jer opet su se mučili s realizacijom, a Poljska je naredala nekoliko napada. No, onda smo osjetili dašak one dobre, stare Francuske. Griezmann se vratio pomoći obrani te je izbio do Girouda.

Krenula je kontra, lopta ide desno na Dembéléa pa lijevo na Mbappéa koji dolazi na 15 metara i umjesto suprotnog kuta, gađa prvi i lopta ulazi u mrežu preko nemoćnog Szczęsnog za 2-0 u 74. minuti.

To je praktički označilo i kraj svake neizvjesnosti. Kad se već činilo da je sve gotovo, Mbappé je početkom sudačke nadoknade dodao još jedan gol za visokih 3-0, a svoj deveti pogodak na Mundijalima. Primio je loptu na lijevoj strani kaznenog prostora te je s nekih 13 metara poslao raketu u suprotni kut.

Prije današnjeg dana Pelé je sa sedam golova bio rekorder za igrače na Mundijalima prije 24. rođendana, a Mbappé je za dva gola preskočio taj rekord. E, da, i usput je s 33 gola za nacionalnu vrstu pobjegao Zinédineu Zidaneu koji je na 31.

Na kraju je suđen i penal za Poljsku nakon što je lopta u ruku pogodila Dayota Upamecana, a Lewandowski je s bijele točke dao počasni gol nakon što mu je prvi šut Lloris skinuo, ali je pri tome iskoračio s crte. Francuzi ipak mirne duše mogu pogledati večernji dvoboj Senegala i Engleske gdje će doznati svog suparnika u četvrtfinalu.