Francuska nije oduševila, ali minimalno je pobijedila Belgiju i ide u četvrtfinale

Utakmica u Düsseldorfu završena je rezultatom 1-0

Soccer Football - Euro 2024 - Round of 16 - France v Belgium - Dusseldorf Arena, Dusseldorf, Germany - July 1, 2024
France's Antoine Griezmann celebrates their first goal scored by Randal Kolo Muani REUTERS/Bernadett Szabo

Francuska i Belgija peti su par osmine finala Europskog prvenstva koji je izašao na teren, te su momčadi tražile novi plasman među osam najboljih na Starom kontinentu. Nakon 90 minuta podosta neatraktivne te na trenutke dosadne igre, pobjedu je odnijela francuska izabrana vrsta. Za konačnih 1-0 zaslužan je rezervni igrač Randal Kolo Muani, iako bi taj njegov zgoditak mogao biti pripisan i kao belgijski autogol.

Dugo smo čekali na prvu ozbiljniju prigodu, obje su ekipe na startu dvoboja bile znatno rezervirane i strpljivo gradile svoje napade. Tako je tek u 34. minuti Marcus Thuram opasno tukao glavom nakon ubačaja s desne strane, no lopta je završila pored gola. Generalno i je Francuska bila nešto bolja od Belgijaca kroz prvo poluvrijeme, ali to nije rezultiralo nekom većom dominacijom ili konkretnim šansama.

Belgija je, pak, bila još i više pasivnija u odnosu na svojeg suparnika, što je posebice bilo začuđujuće kad se pogleda njena napadačka moć. Ovog puta ni Romelu Lukaku nije ulazio u prilike za gol, niti je Kevin De Bruyne bio previše raspoložen za kreaciju u suparničkoj trećini terena.

Svakako treba spomenuti da je momčad pod vodstvom Didiera Deschampsa uputila gotovo 20 udaraca prema vratima, no samo dva do 85. minuti. Ipak, onaj treći, upućen na ulasku u završnih pet minuta bio je dovoljan za ulazak u četvrtfinale. Dugo je Francuska plela mrežu oko belgijskog šesnaesterca, da bi onda N’Golo Kanté dodavanjem pronašao Randala Koloa Muanija.

On se lijepom fintom riješio Jana Vertonghena te zatim pucao prema golu, a lopta je na putu do mreže dodirnula baš iskusnog belgijskog braniča. Prevarilo je to golmana Koena Casteelsa, koji više nije mogao do nje te smo napokon vidjeli zgoditak na ovom dvoboju. Peti je to gol u nacionalnom dresu za Koloa Muanija, uz onaj iz polufinala Svjetskog prvenstva u Kataru sigurno najdraži dosad.

Doduše, mogao bi taj zgoditak poslije biti pripisan kao Vertonghenov autogol, no to Francuzima ionako nije previše važno. Nakon ispadanja u ovoj fazi prije tri godine, sad su se opet vratili u četvrtfinale Europskog prvenstva. Tamo će im suparnik biti bolji iz večerašnjeg ogleda Portugala i Slovenije, koji se od 21 sat igra u Frankfurtu.