Francuska je svladala Španjolsku i došla do naslova u drugom izdanju Lige nacija

Joie - Kylian MBappe France - Karim Benzema France - Theo Hernandez France - Presnel Kimpembe France - Aurelien Tchouam ni France FOOTBALL : Espagne vs France - League des Nations - Finale - Milan - 10/10/2021 NorbertScanella/Panoramic PUBLICATIONxNOTxINxFRAxITAxBEL

Francuska je pobjednik drugog izdanja Lige nacija.

U prvom je djelu utakmice to bilo ne odveć atraktivno finale, ali je nastavak ponudio kudikamo više uzbuđenja. Činilo se kako se momčadi nisu dovoljno odmorile nakon polufinalnih izazova. Španjolska je dominirala posjedom u početku, stigla i do početnog vodstva, ali su aktualni svjetski prvaci stigli do preokreta i s 2-1 došli do nove titule.

Sada Francuska u svojim trofejnim vitrinama ima naslova s čak četiri velika natjecanja — Svjetskog i Europskog prvenstva, Kupa konfederacija te od večeras i s Lige nacija. Prva je to reprezentacija svijeta s ovim brojem različitih titula, nitko dosad nije skupio više od tri.

U prvom poluvremenu, francuski reprezentativci uputili su tek jedan udarac prema vratima, točnije pokraj njih. Najslabije je to njihovo izdanje što se tiče tih statističkih rubrika u posljednjih 15 godina, otkako Opta vodi detaljnu statistiku.

Europski klasik nije opravdao očekivanja svih neutralnih navijača u prvom dijelu, ali je drugo poluvrijeme ipak bilo sadržajnije, što je i logično, jer se pojačao ritam utakmice.

I to kakav je ovo bio nastavak susreta, pogotovo one tri minute sredinom poluvremena. Ludilo je pokrenuo Theo Hernández, koji je zatresao gredu iza leđa Unaija Simóna, a samo nekoliko sekundi kasnije, njegova je momčad bila u zaostatku. Neodlučan i mlak je bio Dayot Upamecano u duelu s Mikelom Oyarzbalom, koji je to iskoristio i u 64. minuti Španjolsku doveo do vodstva.

No, praktički čim se krenulo s centra, nakon velikog španjolskog slavlja, na semaforu je stajalo 1-1. Zasluga je Karima Benzeme, koji je fantastično pogodio s ruba kaznenog prostora. Lopta je u širokom luku putovala do daljnje vratnice Simónovog gola te završila u mreži.

Jurnule su tada obje momčadi po taj pobjedonosni pogodak, a do njega je došla Francuska. Bila je 80. minuta utakmice, kada je loptu prema Kylianu Mbappéu poslao Hernández. Nakon što je ona završila u mreži, a francuski igrači, stožer i svi navijači u ekstazi, činilo se kako je mladi PSG-ov nogometaš bio u očiglednom zaleđu.

No, niti provjera u VAR sobi nije bila od pomoći, sudac Anthony Taylor je pokazao na centar. Popustile su tada kočnice u oba tabora, prilike za golove su imali i jedni i drugi, Oyarzabal za Španjolsku, a Benzema za Francusku. Promjene rezultata nije bilo, pa je Portugal dobio nasljednika na tronu Lige nacija, a Francuzi su mogli proslaviti svoj novi naslov.