Francuska je pobijedila Belgiju i plasirala se u finale Lige nacija

Players celebrate after France's Theo Hernandez scored his side's third goal during the UEFA Nations League semifinal soccer match between Belgium and France at the Juventus stadium, in Turin, Italy, Thursday, Oct. 7, 2021. (AP Photo/Luca Bruno)

Prava je nogometna poslastica bilo drugo polufinale ovog izdanja Lige nacija, u kojem su se susrele Belgija i Francuska. Dvoboj se odigrao u Torinu, na Juventusovom stadionu, a rezultat je bio 3-2 za aktualne svjetske prvake. Utakmica je to bila s dva različita poluvremena, u prvom je dominirala Belgija, a u nastavku momčad koju vodi Didier Deschamps, koja je na kraju i slavila.

Već od samog je početka bilo jasno da se sprema odličan dvoboj, jer u četvrtoj je minuti Kevin De Bruyne umalo doveo svoju momčad do početnog vodstva. Krajnjim je naporom njegov pokušaj se nekih sedam metar udaljenosti u korner skrenuo Hugo Lloris. No, niti on nije mogao ništa u samoj završnici prvog dijela.

Dominirala je Belgija u tom periodu, a taj je svoj odličan period okrunila i dolaskom do prednosti. Najprije je Tottenhamovog vratara svladao Yannick Carrasco, naciljavši bliži kut njegovog gola. Samo tri minute kasnije, u 40., već je bilo 2-0 za Belgijce. Bio je to novi pogodak Romelua Lukakua, već šesti u isto toliko nastupa u ovom izdanju Lige nacija. Silovito je pogodio gotovo iz mrtvog kuta, Lloris je bio nemoćan.

No, u nastavku kao da je izašla neka druga Francuska, koja je odlučila okrenuti ovaj susret u svoju korist. U kratkom je periodu ta reprezentacija došla do poravnanja rezultata, bila je to kombinacija iz snova Florentina Péreza. Kylian Mbappé proigrao je Karima Benzemu, Realov veteran snašao se u gužvi s još četiri belgijska braniča te smanjio na 2-1. Samo sedam minuta kasnije, susret je bio u egalu.

U strašnom je naletu bila francuska reprezentacija, a u jednom od njih je Antoinea Griezmanna srušio Youri Tielemans. Nakon kratke provjere na ekranu, glavni sudac morao je pokazati na bijelu točku. S nje je precizan bio Mbappé, pogotkom je okrunio svoj 50. nastup u nacionalnom dresu.

Krenuli su Francuzi i po taj treći pogodak, ali do njega prije stigla Belgija. Lukaku je ponovno zatresao mrežu, ali u situaciji iz 87. je minute ipak bio u minimalnom zaleđu. Veliko je slavlje belgijskih navijača zamijenilo ono u francuskom taboru, samo četiri minute kasnije.

Theo Hernández donio je ovu pobjedu svojoj reprezentaciji, briljantnim udarcem s ruba kaznenog prostora. Još otkako se spremao na taj pokušaj, bilo je jasno kako će lopta završiti u mreži. Njegov je to bio prvijenac u reprezentativnom dresu, baš u pravi čas.

Tako je Belgija još jednom zapela na pretposljednjoj stepenici i ostala bez šanse za neki trofej. Francusku, dakle, u nedjeljnom finalu čeka Španjolska, dok Belgija ostaje borba za treće mjesto, s domaćinima Talijanima.