Euroliga, milijuni? Kakvi milijuni, Zadar je u Beogradu srušio Crvenu zvezdu

Crvena zvezda – KK Zadar

Najveća pobjeda za zadarske košarkaše u dugo, dugo vremena. Usred Beograda, i to bez ozlijeđenog Luke Božića, Zadar je svladao euroligašku i višestruko skuplju Crvenu zvezdu s 98-96.

Negdje 28 minuta ove utakmice Zadar je odigrao kao u transu. Počela je Zvezda s pet trica u prvoj četvrtini, ali kad je stao taj šut, Zadrani su dodali gasa u napadu pa prvu četvrtinu završavaju s 27-19 i 10-0 serijom.

U početku su vukli Dario Drežnjak i Marko Ramljak, a kasnije se razgoropadio i Antonio Jordano. Zvezda je nešto morala i pogoditi pa se približava sredinom druge, ali Zadrani pojačavaju u obrani i na veliki odmor nose sjajnih 52-41.

U trećoj je rano Jordano dodao još gasa, Zadar izgleda iznad svih mogućnosti i želja pa je Jordanovom šestom tricom i bacanjem Karla Žganeca na semaforu maksimalnih i nestvarnih 75-57 u korist gostiju.

No, Zvezda je dala gasa u posljednje dvije minute četvrtine pa na pogon Nikole Ivanovića uz tricu Branka Lazića radi 9-0 za spuštanje na jednoznamenkastu razliku uoči posljednjih deset minuta.

Zadarska trica u jednom je trenutku u trećoj i na 13/25, ali fizički potrošeni gosti očekivano su nakon toga pali. Ipak, zadržali su neki veći Zvezdin nalet pa nakon prve tri minute posljednje četvrtine imaju i dalje važnih i vrijednih osam razlike (80-72) jer uz mnogo nervoze promašuje i domaćin.

To je prekinuo još jednom tricom prekaljeni Lazić, ali odmah odgovara sjajni Dario Drežnjak. Brzo su i obje momčadi ušle u bonus pa se mnogo ide i na liniju slobodnih bacanja, a Zadar nekako održava svoju prednost i na četiri minute do kraja ima devet poena viška s 91-82.

Uslijedile su potom velike zadarske greške u napadu, jedan ofenzivni prekršaj pa krivo uručenje lopte, a u obrani loša kontrola skoka pa Zvezda 9-1 serijom dolazi na samo pola koša zaostatka na minutu i pol do kraja. To je ujedno i najmanji minus Zvezde od prve dionice i 21-19 za Zadar.

Smirio je Ramljak bacanjima za 94-91, a nakon što Nemanja Nedović nije iskoristio napad, Arijan Lakić zabija nemoguć šut za 96-91 za Zadrane na malih, ali i velikih 37 sekundi do kraja. Zabio je potom Filip Petrušev, ali Zadar sljedeći napad ne koristi, no ima skok u napadu, odnosno Zvezdin igrač šalje loptu u aut pa gosti imaju tri razlike i napad na 10 sekundi do kraja.

Odmah se radi prekršaj na Karlu Žganecu koji mirno stavlja oba, Zvezda ima napad na osam sekundi do kraja kad Lazić stavlja novu tricu za 98-96, ali vremena je premalo, čak i Lakićevim promašajima s linije i Zadar slavi s 98-96!

Prva je ovo pobjeda Zadra nad Zvezdom u Beogradu nakon 12 godina i tek treća otkako je regionalnog natjecanja. Prvi je ovo Zvezdin poraz, a Zadar ostaje na sjajnoj formi u vrhu s 4-2.

Nevjerojatni Jordano ipak je stao na 23 poena i šest trica, ali briljirali su Drežnjak s 22 poena, šest skokova i pet asistencija, kao i Ramljak s 20 poena, sedam skokova i šest dodavanja. Kod Zvezde je Luca Vildoza upisao 16 poena i 11 asistencija, a Benjamin Bentil 19 poena i devet skokova.