Euro je zasad sjajan. Švicarska i Mađarska odigrale su novu efikasnu utakmicu

Kompletirano je prvo kolo skupine A

Soccer Football - Euro 2024 - Group A - Hungary v Switzerland - Cologne Stadium, Cologne, Germany - June 15, 2024 Switzerland's Kwadwo Duah celebrates scoring their first goal with Michel Aebischer REUTERS/Wolfgang Rattay

Ako je suditi po skupini A, čeka nas jako zanimljiv i efikasan Euro. Golijadu Njemačke i Škotske nisu ponovile Mađarska i Švicarska, ali su svejedno odigrale efikasnu i zanimljivu utakmicu u kojoj su Švicarci pokazali kvalitetu i slavili 3-1.

Najavljivali su se Mađari kao potencijalno jedno od ugodnih iznenađenja Eura, ali nije se to vidjelo u prvih 45 minuta. Švicarska je bila sjajna, preuzela je odmah loptu i inicijativu pa već do poluvremena stvorila značajnu prednost.

Iako su prvi pokušaj na susretu imali Mađari preko Rolanda Sallaija iz daljine, Švicarska je brzo krenula. U 13. minuti već je 1-0 nakon što je Michel Aebischer sjajnom dubinskom loptom proigrao Kwadwa Duaha. Dosad internacionalni anonimac debitirao je za Švicarsku tek prije 11 dana, ali je mirnom završnicom pogodio kraj Petera Gulácsija za 1-0.

Švicarska dominacija i naplata iste

Pogodak je na prvu poništen zbog zaleđa, ali VAR snimka bila je brza i pokazala je da su Mađari zaspali i to je zasluženo vodstvo Švicarske. Ono je skoro povećano u 20. minuti, ogroman kiks obrane u dodavanju nije iskoristio Ruben Vargas koji je izbio sam na Gulácsija, ali ovaj mu skida zicer.

Zaista slabo igrala je Mađarska, ali nekako je uspjela povezati redove i čak zaprijetiti iz prekida u 40. minuti. Dominik Szoboszlai poslao je loptu iz prekida na Willieja Orbana, ali ovaj nije dobro reagirao i nije to opasnost za Yanna Sommera.

A onda je u 45. Švicarska povela s 2-0. Nakon što je sjajno asistirao za prvi gol, Aebischer je još bolje zabio drugi. Oslobodio se Bolognin veznjak na 20 metara od gola te je sjajno tukao u donji kut, Gulácsi je nemoćan i to je 2-0.

Marco Rossi morao je nešto mijenjati, ali nije paničario pa je povukao tek jedan potez na odmoru. I ovdje su bolje krenuli Švicarci u drugi dio, prijetili preko Duaha, a onda su krenuli Mađari. Prvo je Barnabás Varga glavom dao najavu za ono što će se dogoditi u 66. minuti.

Mađarska se u nastavku vratila

Lijepa akcija Mađara i na kraju Szoboszlaijev ubačaj, a tamo se Varga ubacio iza leđa obrani i iz pada glavom pogodio iz blizine za 2-1. To kao da je dalo krila Lakoj konjici pa u zadnjih 20 minuta gledamo ravnopravnu i dobru utakmicu na obje strane.

U 73. tako Varga skoro dobiva sjajnu loptu u prostor, ali presjekao je to u zadnji tren Sommer, a u 67. smo na terenu vidjeli i prvog člana HNL-a na ovom Euru. Hajdukov László Kleinheisler stupio je na teren umjesto Adama Nagyja i tako predstavio našu ligu Europi.

Trebali su u završnici Mađari pritisnuti Švicarce jer imali su momentum i remi bi im zlata vrijedio s obzirom na to kako su u prvom kolu izgledali Škoti, ali dosta dobro se Švicarska branila, pa čak je imala i sjajnu priliku u 90. minuti. Granit Xhaka glavom je iz blizine skrenuo korner prema golu, ali Gulácsi sjajno reagira i u nadoknadu Mađari ulaze s aktivnim rezultatom.

Rješenje u nadoknadi

I onda ih je opet Fortuna spasila jer Fabian Rieder je krenuo sam na Gulácsija nakon nove Orbanove greške, ali otišao je previše u stranu pa njegov slab udarac iskosa Mađari čiste s crte. No, sreće nema nešto kasnije jer opet kobna greška dala je zlatnu priliku Breelu Embolu.

Ispucao je loptu Sommer, a Orban je samo spustio Embolu koji je došao sam na Gulácsija i fino ga prebacio za rješenje susreta.

Na kraju skupine A tako Nijemci i Švicarci imaju po tri boda, a Škoti i Mađari nijedan. Mađarska je u teškoj situaciji jer za četiri dana mora se vaditi protiv Njemačke, dok Švicarska može osigurati drugi krug pobjedom nad Škotima.