Engleska sredila Wales

Wales v England - FIFA World Cup, WM, Weltmeisterschaft, Fussball 2022 - Group B - Ahmad Bin Ali Stadium England s Marcus Rashford celebrates scoring the opening goal during the FIFA World Cup Group B match at the Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rayyan, Qatar. Picture date: Tuesday November 29, 2022. Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder. PUBLICATIONxNOTxINxUKxIRL Copyright: xMikexEgertonx 70022088

Engleska se večeras ogledala s Walesom u otočkom derbiju, ali i njezinoj posljednjoj utakmici u skupini B aktualnog Svjetskog prvenstva u Kataru. Izabranici Garetha Southgatea teoretski su mogli ispasti u slučaju poraza, ali lijepa zaliha golova akumulirana u prvom susretu protiv Irana (6-2) davala im je golem plus.

Velšani su, s druge strane, morali pobijediti svoje susjede ukoliko su željeli zadržati ikakve nade za prolaskom u osminu finala, ali to se nije dogodilo. Engleska je u prvih pola sata pomalo kašljucala, ali kasnije se oslobodila i uknjižila rutinsku pobjedu (3-0).

Doista, u prvih 30 minuta nismo vidjeli gotovo ništa osim velike prigode koju je u 10. minuti upisao Marcus Rashford. Engleski napadač tada je izbio pred Dannyja Warda poslije izvrsnog proigravanja Harryja Kanea, ali Leicesterov vratar skratio mu je kut i dobro reagirao. Dobar dio prvog poluvremena protekao je u tempu koji bi više odgovarao, primjerice, susretu Stoke Cityja i Ipswich Towna, ali ritam se počeo mijenjati prije predaha.

Phil Foden, koji je danas napokon startao, u 38. je neugodno opalio iz okreta poslije lijepog prodora i povratne lopte petom izvrsnog Judea Bellinghama. Dvije minute kasnije Rashford je pokušao škaricama, a Cymru je prvi šut prema suparničkom golu uputio u sudačkoj nadoknadi prvog dijela preko Joea Allena. No, Velšani u tom periodu nisu ostvarili niti jedan dodir u engleskom kaznenom prostoru, što dovoljno govori o njihovoj inicijativi.

Ako je Engleska u prvih 45 minuta izgledala blijedo, s pauze je stigla spremna povesti, a to je i učinila. Englezi su u 49. minuti zaradili slobodni udarac na nekih 20 metara od gola, a Rashford je prekrasnim udarcem probio Wardovu mrežu. Bio mu je to peti izravni pogodak iz slobodnjaka u karijeri, a Englezi su samo dvije minute poslije otišli na 2-0; Ben Davies tada je izgubio loptu u opasnoj zoni, Kane je izvrsnim oštrim dodavanjem prebacio na drugu vratnicu do Fodena, a on je poentirao za udvostručenje vodstva.

Sličan tempo samo se nastavio. Rashford je u 68. minuti došao do novog zgoditka; primio je dugu loptu iz obrane, sjurio se u kazneni prostor, namjestio na lijevu nogu i opalio loptu kroz Wardove noge. Napadač Manchester Uniteda broji već tri gola na aktualnom Mundijalu, čime se na vrhu liste strijelaca izjednačio s Ennerom Valencijom, Kylianom Mbappéom i Codyjem Gakpom. Inače, Kane bilježi tri asistencije, što jedan Englez na Mundijalu nije napravio još od Davida Beckhama 2002. godine.

Nedugo zatim došao je do prilike za hat-trick na dodavanje Calluma Wilsona, ali Ward mu je ipak obranio. U 76. je izašao iz igre uz ovacije, a zamijenio ga je Jack Grealish.

Dakle, Englezi su potvrdili prvo mjesto u skupini B sa sedam bodova, a znaju i s kim će igrati. Suparnik u osmini finala bit će im Senegal, koji je danas svladao Ekvador u odlučujućem ogledu i uzeo drugo mjesto u grupi A.