Engleska razbila Iran

England's Raheem Sterling celebrates with teammates after scoring his side's third goal during the World Cup group B soccer match between England and Iran at the Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, Monday, Nov. 21, 2022. (AP Photo/Frank Augstein)

Na otvaranju natjecanja u skupini B na Svjetskom prvenstvu, Engleska je upisala očekivanu pobjedu nad Iranom, no možda i puno lakše nego što su njeni navijači i očekivali. Aktualni europski viceprvaci slavili su rezultatom 6-2, pitanje pobjednika bilo je riješeno već u prvom poluvremenu, a u nastavku smo gledali tek puko odrađivanje posla.

Početne minute utakmice obilježio je sudar iranskog braniča Majida Hosseinija i golmana Alireze Beiranvanda, nakon kojeg je potonji zaradio tešku ozljedu glave te prijevremeno morao napustiti igru. Dugo je trajalo to ukazivanje pomoći, pa je glavni sudac prvo poluvrijeme produžio za čak 14 minuta.

Engleska je od samog starta krenula s dominacijom tražila je taj vodeći pogodak, posebno je raspoložen bio Harry Maguire. Bio je čest gost u suparničkom šesnaestercu te osvojio većinu zračnih duela, a nakon jednog je mogao i izboriti kazneni udarac, da se za to odlučio brazilski sudac Raphael Claus. To se zbilo u 3., a točno pola sata kasnije je ovaj branič Manchester Uniteda glavom uzdrmao gredu.

Bila je to samo najava engleskog uragana u završnici poluvremena, u završnih 10-ak minuta čak su triput poentirali. Irance je načeo mladi Jude Bellingham, glavom je matirao rezervnog vratara Hosseina Hosseinija, nakon kombinacije Raheema Sterlinga i asistenta Lukea Shawa. To je njegov prvijenac u reprezentativnom dresu, na najbolji način je obilježio svoj debi na velikim natjecanjima.

Taj je gol pao u 35., a na drugi se čekalo osam minuta. Iz kuta je ubacio Shaw, Maguire je opet nadvisio svoje čuvare te taman spustio za Bukaya Saku, koji je finim udarcem povisio na 2-0. Da Bellingham nije zabio onaj svoj gol, Saka bi ovim svojim postao drugi najmlađi engleski strijelac na Svjetskim prvenstvima.

Nije to, dakle, bio kraj iranskih muka u prvih 45 minuta, na početku te maratonske nadoknade lopta se opet našla u njihovoj mreži.

Sada je asistent bio Harry Kane, baš kao što to često radi u Tottenhamu s Heungminom Sonom, ubacio je u srce šesnaesterca, gdje se neometan našao Sterling. Dinamov branič Sadegh Moharrami ‘zaspao’ je u zadnjoj liniji, a ovaj Chelseajev ofenzivac se konačno, u svom 10. nastupu na Svjetskim prvenstvima, upisao u strijelce.

Iran je u tom prvom dijelu stvorio tek jednu ozbiljniju prigodu, ona je nastala nakon kontranapada, na kraju kojeg je ubacio iskusni kapetan Ehsan Haji Safi. Pronašao je usamljenog Alirezu Jahanbakhsha, ali njegov udarac je bio poprilično loš, lopta je otišla visoko iznad gola na kojem je stajao Jordan Pickford.

U nastavku smo, pak, gledali nešto mirniju utakmicu, svim akterima je bilo jasno da je pitanje pobjednika riješeno još u prvom dijelu. Doduše, pokušavala je Engleska još i više povećati to svoje vodstvo, dok je iranski izbornik Carlos Queiroz odmah napravio tri promjene u svom sastavu.

Nisu one rezultirale prevelikim uspjehom, jer je Saka svojim drugim podebljao englesku prednost. Igrala se 62. minuta, Arsenalova zvijezda dobila je loptu na desnoj strani, potom se u prodoru riješila čuvara te mirno poentirala iza golmanovih leđa. Irancima je Mehdi Taremi kratko vratio kakvu-takvu nadu u remi, tri minute nakon Sake smanjio je na 4-1.

Ipak, ni to nije predugo trajalo, Marcus Rashford vratio je Engleze na četiri gola viška, samo 49 sekundi nakon što je ušao s klupe. Njegov malo je podsjetio na onaj drugi Sakin, samo što se on sada još i lakše te efektnije riješio svog čuvara te gađao iz veće blizine. Baš kao i njegovi suigrači danas, i za njega je to bio prvijenac na Svjetskim prvenstvima.

Taj niz je nastavio i još jedan rezervni igrač, Jack Grealish je na isteku 90. minute povisio na 6-1 na stadionu Khalifa International. Callum Wilson pobjegao je iranskoj obrani, a potom nesebično uposlio ofenzivca Manchester Cityja, koji nije imao nimalo težak zadatak, poslao je loptu u praktički nebranjenu mrežu.

Ni to nije bio konačni rezultat, jer je u 13. minuti sudačke nadoknade s bijele točke za 6-2 pogodio Taremi, drugi mu je to gol na utakmici i turniru, pa se izjednačio sa Sakom i Ennerom Valencijom.

Odlična je to uvertira za Englesku, barem u pogledu ostatka turnira, a već u petak ju čeka dvoboj sa Sjedinjenim Američkim Državama, s početkom u 20 sati po hrvatskom vremenu. S druge strane, Iran će svoje prve bodove tražiti istog dana, od 11 sati protiv Walesa.