Engleska još uvijek igra bezveze. To je sve što možemo reći nakon remija s Danskom

Zakomplicirala se situaciju skupini C

Denmark's Joakim Maehle, left, challenges England's Bukayo Saka, right, during a Group C match between Denmark and England at the Euro 2024 soccer tournament in Frankfurt, Germany, Thursday, June 20, 2024. (AP Photo/Sergei Grits)

Danska i Engleska danas su se sastale u nominalnom derbiju drugog kola skupine C Eura 2024 u Njemačkoj, a ogled u Frankfurtu ponudio nam je relativno zanimljivo nadmetanje koje je završilo 1-1.

Englezi su morali zadovoljiti svoju javnost nakon mršavog troboda i neuvjerljive igre protiv Srbije u prvom kolu, a Danci su imali imperativ pozitivnog rezultata poslije remija sa Slovenijom na otvaranju. Ulog je, tako, kao i u svakoj utakmici ovog turnira, bio velik.

Engleska je počela bolje; Phil Foden ubilježio je prvu značajniju prigodu na utakmici zapucavši, u 13. minuti, ljevicom pored gola s desne strane i to ne baš bezazleno, no već pet minuta kasnije Tri lava su povela zaslugom Harryja Kanea.

Premda su ga mnogi kritizirali nakon što je u prvom kolu izgledao indisponirano, Kane je danas isporučio i otključao dansku mrežu. Naime, Kyle Walker u 18. je probio desnu stranu i poslao prizemnu loptu u srce šesnaesterca, a lopta se sretno, poslije malo odbijanja, odbila do Kanea koji takve šanse ne propušta. Više o važnosti njegova gola pročitajte OVDJE.

Tri lava tada su izgledala dobro, no Danci su u 34. izjednačili i to krasoticom; Morten Hjulmand sjajno je opalio s više od 30 metara i od vratnice uvalio loptu u mrežu nemoćnog Jordana Pickforda.

Engleska opet nije izgledala dobro

Bio je to fenomenalan zgoditak koji je prošao kroz šumu nogu i odsjeo u engleskoj mreži, a danski navijači potpuno su se raspametili na tribinama. Inače, svemu je kumovala jeftino prodana lopta engleskih reprezentativaca koji u prvom poluvremenu nisu izgledali baš sigurno u dodavanjima. Hjulmandov gol možete pogledati OVDJE.

Danci nisu tu stali; dapače, do kraja prvog dijela dominirali su protiv Engleza koji su vidljivo pali i nisu mogli izaći iz vlastite polovice. Na predah su u konačnici otišli s rezultatom 1-1 na semaforu, ali nije izgledalo odveć dobro.

Drugo poluvrijeme tako se pretvorilo u tešku borbu koja je bila iscrpljujuća za obje momčadi. Englezi su opet počeli bolje; Bukayo Saka izborio se za sjajnu prigodu u 53. minuti i pokušao prebaciti Kaspera Schmeichela, ali na kraju je pogodio vanjski dio mreže. Dvije minute poslije Foden se namjestio, opalio i pogodio vratnicu, a Danci su izgledali organizirano i fino se branili. Opet je vladao dojam kao da Engleska ne igra dobro, posebno s obzirom na imena koje ima.

Ollie Watkins malo je prodrmao utakmicu izbivši u priliku poslije proigravanja Judea Bellinghama u 72. minuti, no Schmeichel mu je zatvorio kut. Treba spomenuti i da ga je Gareth Southgate ubacio umjesto strijelca Kanea dvije minute ranije, što bi neki shvatili kao popriličan statement...

Engleska je u posljednjih 20-ak minuta kružila oko danskih 30 metara i pokušavala naći nekakvo otvaranje, ali zlobnici bi rekli da su Southgateovi momci bili zadovoljni i bodom. Suparnici su ih tu mogli i kazniti; primjerice, danas raspucani Pierre-Emile Højbjerg u tom je razdoblju nekoliko puta testirao Pickforda, a najbliže pogotku došao je u 85. minuti kada je njegov šut prohujao pored gola.

Na kraju je završilo 1-1, isto kao i infarktni susret Slovenije i Srbije u ranijoj utakmici drugog kola skupine C, a situacija u njoj sada se zakomplicirala. Engleska je vjerojatno unutra s četiri boda, osim ako ne izgubi od Slovenaca, a Danci pobijede Srbe. Orlovi, s druge strane, moraju pobijediti ako želje dalje.