Engleska bila na rubu ispadanja, ali na kraju je proradila i nakon teške borbe izborila četvrtfinale

Hrabra Slovačka nije izdržala

Engleska i Slovačka danas su se sastale u osmini finala Eura 2024; utakmica odigrana u Gelsenkirchenu priredila nam je novo englesko mučenje i umalo novo iznenađenje.

Trebalo je Englezima 120 minuta da slome Slovake, a bili su i pred ispadanjem sve do posljednjih trenutaka sudačke nadoknade osnovnog dijela utakmice. Ipak, na kraju im se piše pobjeda 2-1.

Engleska javnost i mediji očekivali su puno više od Tri lava nakon iznimno blijede i besmislene igre u grupnoj fazi koja je, bez obzira na sve, donijela osvajanje skupine. Nisu to dobili, nipošto; Englezi su ponovno izgledali jednako bezvezno i bezidejno kao i u prve tri utakmice, a Slovaci su nastupili hrabro i to im se isplatilo u prvom poluvremenu.

Lukáš Haraslín tako je već u petoj minuti proigrao Davida Hancka koji je, na radost Jordana Pickforda, pucao pored gola, a onda je i njegov asistent umalo zabio. U 13. minuti Haraslín se ušuljao iza leđa Kyleu Walkeru i opalio, a lopta je od bloka gotovo otišla u mrežu. Cijelu je situaciju spasio Kieran Trippier ključnom intervencijom.

Takav odnos snaga brzo je rezultirao i slovačkim vodstvom; igrala se 25. minuta kada je David Strelec krasno uposlio Ivana Schranza koji je izbjegao zaleđe i finiširao pored Pickforda za 1-0. Iskusni 30-godišnji napadač tako je nastavio sjajnu formu na Euru i izbio na vrh liste strijelaca zajedno s još dvojicom igrača, a više o tome pročitajte OVDJE.

Englesko mučenje i hrabri Slovaci

Engleska je do kraja prvog dijela pokušala stisnuti, ali na kraju nije napravila ništa pa je na predah otišla bez udarca unutar okvira gola. Gareth Southgate imao je još 45 minuta kako bi spasio svoj obraz, ali i obraz cijele reprezentacije, a situacija nije izgledala nimalo dobro.

Naizgled su Englezi riješili problem u 50. minuti kada je loptu u mrežu ugurao Phil Foden, ali VAR je utvrdio da je ipak bio u zaleđu kada mu je Trippier dodao na peterac. Pet minuta poslije Strelec je fulao prazan gol nakon Pickfordova izlijetanja s vrata, a Southgate je čarao i barao pa je u 66. gurnuo Colea Palmera u sastav i izvadio Trippiera. Bukayo Saka tako je prešao na poziciju lijevog krilnog beka, nešto što nije igrao od najranijih seniorskih koraka u Arsenalu.

Pokušavali su Southgateovi momci isplesti mrežu oko slovačkih vrata, ali autsajder je držao gusti blok i brojni su napadi rezultirali nemoćnim rješenjima engleskih nogometaša. Općenito se može reći da je Engleska izgledala samo malo manje jadno od Italije jučer protiv Švicarske, kao dezorijentirana skupina pojedinaca. S druge strane, Slovaci su izgledali kao momčad.

Prvu pravu prigodu imao je Harry Kane u 78. minuti; gađao je glavom na Walkerov ubačaj iz prekida, ali ni to nije išlo unutar okvira, već pored gola. Declan Rice tri je minute kasnije opalio iz daljine i drmnuo vratnicu, a Kane se nije snašao na odbijancu. Zanimljivo, Southgate je sve do 84. minute napravio jednu jedinu izmjenu u susretu u kojemu mu je giljotina bila nad glavom, a onda je ubacio Eberechija Ezea i Ivana Toneyja (koji je ušao dvije i pol minute prije kraja osnovnog tijeka susreta).

Preokret na samrti

Bilo je to kroz iglene uši, ali isplatilo se — Jude Bellingham pokazao je svu raskoš svoje magije u petoj minuti sudačke nadoknade i zabio fenomenalan pogodak kojim su Englezi pobjegli Vragu s lopate.

Tada više nije bilo nikakve taktike; lopte su se bacale u slovački kazneni prostor, pa tko se bolje snađe. Snašao se Bellingham i to kao pravi majstor kakav i jest — odlično je reagirao poslije ubačaja Kylea Walkera rukom u šesnaesterac, namjestio se na škarice, potegnuo i fenomenalno pogodio, a tako je spasio Engleze i (vjerojatno) posao Garethu Southgateu.

Otišli smo u produžetke, a Engleska je tada napokon otkočila i već u 91. preko Harryja Kanea došla do potpunog preokreta. Eze je nekako zahvatio loptu i poslao je na lijevu stranu kaznenog prostora do Toneyja, a on je glavom prebacio do Bayernovog centarfora koji ju je utrpao u mrežu za vodstvo.

I to je, u principu, bilo ono što je trebalo Southgateovim igračima. Oni su u nastavku igrali s puno manjim pritiskom i Slovačka se baš i nije mogla nositi s misijom lova na rezultat; prekaljeni Peter Pekarík u 105. se ušuljao na drugu vratnicu i poslije ubačaja došao u sjajnu prigodu koja je u konačnici otišla u nepovrat.

Southgate se u drugom produžetku poželio još više povući pa je izvadio oba strijelca i u igru stavio Conora Gallaghera i Ezrija Konsu, a njegova je ekipa čuvala prednost. U konačnici je to učinila uspješno, a sada će u četvrtfinalu igrati protiv Švicarske. To bi joj vrlo lako mogao biti najteži suparnik u dosadašnjem tijeku prvenstva, a morat će biti znatno uvjerljiviji ako žele dalje.