Elf se budi: Njemačka je u golijadi slavila protiv Portugala i uključila se u borbu za nokaut fazu

19 June 2021, Bavaria, Munich: Football: European Championship, Portugal - Germany, preliminary round, Group F, 2nd matchday in the EM Arena Munich. Germany's Kai Havertz (centre) celebrates the 1:1. Photo by: Christian Charisius/picture-alliance/dpa/AP Images

Drugi dvoboj europskih velikana na ovogodišnjem izdanju Europskog prvenstva također se odigrao u Münchenu, gdje su Njemačka i Portugal zaključili drugo kolo u skupini F. U svakom je poluvremenu domaća momčad slavila s po 2-1, odnosno konačni je rezultat bio 4-2, za prve njemačke bodove na ovom Euru. Uz čak dva portugalska autogola, za pobjedu su još zabili i Kai Havertz, odnosno Robin Gosens.

Već u petoj minuti, lopta je završila u portugalskoj mreži. Ubacio je Matthias Ginter s lijeve strane, naletio je Gosens i akrobatskim potezom stigao do lopte i poslao ju u mrežu. Veselje je bilo kratkog vijeka, jer je glavni sudac Anthony Taylor poništio taj vodeći pogodak. U zaleđu je u tijeku akcije bio Serge Gnabry, pa lopta ipak nije krenula s centra.

Ono što su domaći propustili, nisu i Portugalci. U 15. minuti korner je imala Njemačka, no samo nekoliko trenutaka kasnije, lopta je bila u njezinom golu. Najviši je u skoku bio Cristiano Ronaldo i otklonio opasnost, loptu je preuzeo Bernardo Silva te milimetarski preciznim dodavanjem gurnuo Dioga Jotu u matnu situaciju.

On ju ne iskorištava, već nesebično dodaje Ronaldu, koji je pretrčao cijeli teren te na kraju lagano pospremio loptu u praznu mrežu. Njegov je to treći gol na ovom Euru, a 12. ukupno, još je više povećao svoju prednost na vrhu vječne ljestvice strijelaca ovog natjecanja.

Bolje je Njemačka izgledala u ovom dvoboju nego protiv Francuske, a to je i iskoristila u završnici poluvremena. Ponovno je loptu na lijevom krilu dobio raspoloženi Gosens, ovog je puta svom silinom opalio prema vratima.

Teško je reći je li gađao portugalska vrata ili dodavanjem tražio suigrača, no Rúben Dias je svejedno poslao loptu u vlastitu mrežu. Tako je Njemačka postala prva reprezentacija u povijesti Eura, koja je postigla i primila autogol na istom turniru.

Kao da to nije bilo dovoljno nesreće, samo četiri minute kasnije, ponovno su Portugalci zabili autogol. U kaotičnoj situaciji, Joshua Kimmich poslao je loptu u peterac, a novi nesretnik je postao Raphaël Guerreiro. Ovo je tek peti put u povijesti Eura da je jedna momčad preokrenula rezultat još u tijeku prvog poluvremena, a posljednje je to za rukom pošlo Islanđanima protiv Engleske 2016. godine.

Otvaranje nastavka ponudilo nam je istu priču. Ne samo da je Njemačka postigla novi pogodak, nego i na veoma sličan način kao i prva dva. Kao u rukometu, razvukli su portugalsku obranu, na lijevoj strani opet je bio usamljen Gosens. Zavrnuo je u peterac, a ovog je puta ipak Nijemac loptu poslao u mrežu, i to Kai Havertz.

Prava bekovska rapsodija nastavila se samo devet minuta kasnije, tad je Kimmich idealno uposlio Gosensa na drugoj strani terena. Imao je lak zadatak ovaj Atalantin nogometaš, baš kao i kad je ranije namještao golove, samo se naklonio praznom golu. Savršenu je svoju predstavu začinio tek drugim svojim golom za Elf.

Ni tu nije bio kraj događanjima na utakmici, Jota je smanjio na konačnih 4-2, bila je to još jedna loša defanzivna reakcija. Ipak, nisu mogli Portugalci barem do boda, zaostatak je ipak bio prevelik, no barem su ublažili poraz i poboljšali gol razliku.

Na kraju drugog kola, Portugal i Njemačka sad su izjednačeni na drugom mjestu skupine F, s tim da Elf ima prednost u međusobnom omjeru. Na vrhu se nalazi Francuska, što je bilo i za očekivati prije današnjih utakmica, no ne i to da će imati samo četiri boda.

Baš je ta reprezentacija idući portugalski suparnik, u Budimpešti će se boriti za jedno od mjesta u nokaut fazi. Istovremeno, Njemačka će ponovno na domaćem terenu protiv Mađarske tražiti pobjedu i potvrdu plasman u osminu finala.