Danska je imala ugodnih 2-0 protiv Kazahstana. Na kraju je izgubila poslije ludog preokreta

Denmark's Rasmus Hojlund, foreground, and Kazakhstan's Sergei Malyy, right, challenge for the ball during the Euro 2024 group H qualifying soccer match between Kazakhstan and Denmark at the Astana Arena stadium in Astana, Kazakhstan, Sunday, March 26, 2023. (AP Photo)

Rasmusa Højlunda neki nogometni fanovi iz šale nazivaju danskim Haalandom; iako je još prerano za te usporedbe, potencijal za nešto veliko doista je prisutan. Atalantin 20-godišnji napadač sve je opasniji što sezona dulje prolazi, u reprezentaciji je krenuo sjajno, ali čitava momčad baš se i nije proslavila na današnjem gostovanju.

Nakon što je uvalio hat-trick Finskoj u prvoj utakmici kvalifikacija za Euro 2024 i tako orkestrirao pobjedu svoje nacionalne vrste (3-1), Højlund je danas opet pokazao svoj potencijal na gostovanju kod Kazahstana. Očekivala se rutinska pobjeda za Dansku koja je imala plus dva zahvaljujući svom mladom napadaču koji je zabio dva gola, ali Kazahstanci su u drugom poluvremenu izveli fantastičan preokret i pobijedili favorite (3-2).

Prvi Højlundov gol uslijedio je u 21. minuti kada je Atalantin topnik lijepo reagirao na dugu loptu Simona Kjæra iz zadnje linije te zatim prekrasnim potezom prebacio domaćeg vratara Igora Šackija, a drugi je uvalio 14 minuta kasnije. Danci su tada izigrali Kazahstance na malom prostoru i nekako iščeprkali loptu na petercu, a posjeda se dokopao upravo Højlund koji je poentirao u praznu mrežu i udvostručio prednost svoje ekipe.

Dakle, Danska je zasad zabila pet golova u aktualnim kvalifikacijama za Euro, a sve ih je postigao jedan čovjek. I to u svoja prva dva starta za reprezentaciju…

Tada se za Dance sve činilo lijepo i krasno, ali Kazahstan se u nastavku malo podignuo i počeo prijetiti, a u 73. minuti dobio je veliku šansu; sudac Novak Simović tada je procijenio kako je Jonasa Winda lopta pogodila u ruku u vlastitom kaznenom prostoru. Pokazao je na bijelu točku, a loptu je odande u mrežu poslao Baktijar Zajnutdinov.

Domaći su nastavili biti bolja i aktivnija momčad, a u 86. minuti stigli su do izjednačenja na spektakularan način. Kazahstanski kapetan Ashat Tagibergen opalio je projektil s otprilike 25 metara i zakucao ga u suprotne rašlje Kaspera Schmeichela, a Danci nisu uspjeli doći do novog vodstva.

Štoviše, uspjeli su samo primiti još jedan gol. Kazahstanci su u 89. minuti kompletirali nevjerojatan, kolosalan preokret; Abat Ajmbetov tada se dobro snašao na drugoj vratnici poslije ubačaja Jana Vorogovskija i zabio za konačnih 3-2. Ubrzo je dobio i drugi žuti karton, no Kazahstan je sačuvao jednu od najvećih pobjeda u povijesti.

Danska je zadnji put sačuvala mrežu u prvom kolu Svjetskog prvenstva protiv Tunisa (0-0), a ovo je rezultat koji joj nikako neće odgovarati. Podsjećamo, u istoj skupini još su i Slovenija, Finska te San Marino.