Danas smo dobili dokaz da je ova Italija poprilično loša. Zato ispadanje Vatrenih još više boli

Talijani su, zapravo, odigrali grozan turnir

Italy's Gianluca Scamacca reacts after Switzerland's Remo Freuler scored the opening goal during a round of sixteen match between Switzerland and Italy at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Saturday, June 29, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)

Italija je danas ispala u osmini finala Eura 2024 porazom od Švicarske u Berlinu rezultatom 2-0, a bila je potpuno taktički pregažena, izgledala grozno i zasluženo izletjela s kontinentalne smotre.

Talijani su na Euro općenito došli s kadrom koji je na papiru izgledao dosta slabo, no neke su možda i zavarali pobjedom nad Albanijom (2-1) u prvom kolu skupine B u kojoj su još igrale Španjolska i Hrvatska. Uslijedilo je španjolsko gaženje koje je samo pukim čudom završilo 1-0, a Mattia Zaccagni na kraju je nekako uspio provući Azzurre u drugi krug golom u zadnjoj sekundi utakmice protiv Vatrenih. No, današnja utakmica protiv Švicarske pokazala je sve talijanske boljke.

Ukratko, Švicarci su potpuno pregazili branitelje naslova — momčad Murata Yakina imala je veći posjed, puno veći xG, više udaraca unutar okvira gola, više točnih dodavanja, dodira u suparničkom kaznenom prostoru i osvojenih duela, a posebno se to osjetilo u prvom poluvremenu u kojemu Italija nije napravila ama baš ništa.

Talijani su dosadni i jalovi

U tom su razdoblju izabranici Luciana Spallettija uputili jedan jedini udarac prema golu i ostvarili xG od 0,05 u prvih 45 minuta što je bilo sramotno. Prvi i jedini udarac unutar okvira gola zapisali su u 73. minuti zaslugom Matea Reteguija — koji je bio apsolutno bezopasan.

Dovoljno je spomenuti da je Granit Xhaka u prvom poluvremenu imao više pasova u posljednjoj trećini u prvom poluvremenu (22) od cijele talijanske momčadi (21).

Dosadno, jalovo, statično i jednostavno bezvezno — jedini plus koji će Talijani zapamtiti s ovog natjecanja je taj Zaccagnijev pogodak i Ricardo Calafiori, koji danas nije mogao igrati zbog suspenzije.

Hrvatska će upamtiti puno toga lošega, a nakon ovakvog švicarskog masterclassa Vatrenima može biti samo još više žao što nije uspjela slomiti ovakve Talijane…