Crna mačka? Ne više: Napoli je svladao Empoli poslije četiri godine i učvrstio vodeću poziciju

Foto Alessandro Garofalo/LaPresse 08 novembre 2022 Napoli, Italia calcio Napoli vs Empoli - Campionato di calcio Serie A TIM 2022/2023 - stadio Diego Armando Maradona Nella foto: Hirving Lozano SSC Napoli esulta dopo il gol 1-0 November 08 , 2022 Naples, Italy sport soccer Napoli vs Empoli - Italian Football Championship League A TIM 2022/2023 - Diego Armando Maradona stadium. In the pic: Hirving Lozano SSC Napoli celebrates after scoring goal 1-0 PUBLICATIONxNOTxINxITAxFRAxCHN Copyright: xAlessandroxGarofalo/LaPressex

Napoli, trenutno uvjerljivo vodeća momčad Serie A, ugostila je Empoli u 14. kolu talijanskog prvenstva, a sastav Luciana Spallettija imao je jedan jedini cilj; prekinuti loš niz protiv večerašnjeg suparnika i dodatno učvrstiti prvo mjesto na tablici. Ukoliko niste znali, toskanski klub pobijedio je Partenopeije u tri uzastopne ligaške utakmice, ali sada mu to nije uspjelo.

Napoli se dobrano namučio, ali je naposljetku došao do komforne pobjede (2-0) i otišao na 38 bodova.

Domaći su imali 73 posto posjeda na svojoj strani u prvom poluvremenu, ali su bili iznimno neuvjerljivi i bezidejni. U tom su periodu uspjeli uputiti tek jedan šut unutar okvira suparničkog gola, no mogla ih je utješiti činjenica da Empoli u tom razdoblju nije zaprijetio niti jednom. Sličan se narativ nastavio i u drugih 45 minuta; Napolitanci su konstantno kružili oko gostujućih vrata, ali nikako nisu mogli probiti njihov disciplinirani i čvrsti blok u kojemu su se nalazila i dva bivša HNL-ovca, Ardian Ismajli i Petar Stojanović.

Međutim, nagrada je stigla u 69. minuti. Victor Osimhen, koji je danas bio neuobičajeno neopasan, tada je izborio kazneni udarac poslije duela s Răzvanom Marinom, a Hirving Lozano uspješno je izveo najstrožu kaznu. Gostujući vratar Guglielmo Vicario bio je na lopti i malo mu je nedostajalo da obrani taj pokušaj, ali Meksikanac se upisao u strijelce po treći put u aktualnoj Serie A.

Ubrzo su stvari krenule potpuno nizbrdo po goste; Sebastiano Luperto zaradio je drugu javnu opomenu u 74. minuti, a Empoli više nije mogao propisno zaprijetiti. Konačnih 2-0 postavio je Piotr Zieliński u 88. minuti naletivši na oštar Lozanov ubačaj te tako zapaprio nekadašnjem klubu.

Napoli je sada pobjegao na devet bodova Milanu koji tek treba odigrati svoju utakmicu 14. kola (večeras gostuje kod Cremonesea), a Empoli je 14. s jednako toliko bodova.