Četiri gola Spursima, dva Chelseaju: 'kuhar' Gnabry opet je servirao delikatese u Londonu

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 25:  Serge Gnabry of Bayern Munich scores his team's second goal during the UEFA Champions League round of 16 first leg match between Chelsea FC and FC Bayern Muenchen at Stamford Bridge on February 25, 2020 in London, United Kingdom. (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Bavarcima specijalitet, Londončanima povod za glavobolju…

Frank Lampard igrao je u svim dosadašnjim susretima između Chelseaja i Bayerna u Ligi prvaka uključujući i onaj posljednji u finalu 2012. godine, a danas je dočekao i premijerni trenerski. U posljednje četiri utakmice u svim natjecanjima između spomenutih klubova vidjeli smo 4,25 golova po ogledu, a danas tri. Od toga su svi išli na jednu stranu…

Lampard je ponovno odlučio uvrstiti Oliviera Girouda u prvi sastav nakon prošlotjednog pogotka u Premier ligi, a vrlo se brzo vidjelo kakav plan Chelseajev stručnjak ima za prekaljenog francuskog napadača. Duge lopte redovito su bivale upućene bivšem Arsenalovom golgeteru koji ih je efektivno spuštao i odlagao suigračima, a na početku utakmice bio je vrlo dominantan u skoku. Ipak, kako će se ubrzo pokazati, to nije bilo dovoljno, a u nastavku je francuski napadač izašao iz igre i zamijenio ga je Tammy Abraham.

Na očekivani presing domaćih Bayern je odgovarao višim postavljanjem bekova, a Chelsea je prilikom pritiskanja ostavljao dosta otvorenog prostora gostujućim igračima koji su, posljedično, držali većinu posjeda lopte. Najistaknutiji među njima definitivno je bio Thiago Alcântara, koji je u prvom poluvremenu kompletirao 95 posto dodavanja od kojih je 92 posto bilo u suparničkoj polovici, s tim da je deset puta vratio loptu u bavarski posjed.

Prva značajnija prilika stigla je krajem 11. minute kada je Bayern u nekoliko poteza došao do Caballerova šesnaesterca, no Kingsley Coman pucao je pored gola, a veteran na vratima plavih prvo je u 15., a zatim 28. minuti morao braniti udarac Robertu Lewandowskom. Bavarski je klub prilično inteligentno koristio slobodni prostor koji je ostavljao Chelsea, a poljski je napadač bio standardno neugodan.

Chelsea je ušao u dobru šansu nakon Neuerova pogrešnog dodavanja 34. minuti. Mateo Kovačić odlično je pronašao Masona Mounta koji je odlučio proslijediti u peterac za Girouda, no lopta je ipak bila prebrza. Odmah nakon toga, Thomas Müller je na drugoj strani glavom zatresao gredu.

U 43. minuti Marcos Alonso okrenuo je Benjamina Pavarda i udario po golu, ali njemački reprezentativni vratar dobro je reagirao na Španjolčev pokušaj. To se pokazalo i kao posljednja prilika u prvom poluvremenu u kojemu smo mogli vidjeti zgoditak s obzirom na prikazano, no dobra koncentracija obje momčadi rezultirala je nedirnutim mrežama.

Ipak, u 51. minuti ona je na domaćoj strani popustila, prvo na tren, a zatim potpuno. Thiago je dao odličnu loptu prema Sergeu Gnabryju koji je prvo imao sreće jer se njegov čuvar, César Azpilicueta, poskliznuo, a zatim je dodao loptu Lewandowskom koji mu je vratio na drugu stativu i njemački je krilni napadač Bayernu donio zasluženi, prvi gol u gostima. Peti je to zgoditak Gnabryju bio ove sezone u Ligi prvaka — sve ih je zabio u Londonu.

Samo tri minute kasnije, dodao je i šesti. Lewandowski je ponovno zaradio asistenciju, a Gnabry je poslao precizan udarac u donji lijevi Caballerov kut. Chelsea je tada doživio defenzivni raspad, vjerojatno uvjetovan pokojom dodatnom uputom koju je Hansi Flick dao svojim igračima na poluvremenu.

Bayern se kretao pametnije, precizno i uvjerljivo. Odnos snaga na terenu nije se značajnije mijenjao iako je Chelseaju itekako trebao pogodak, a Bayern je u 76. minuti došao do rezultata koji će u Münchenu biti teško nadoknadiv.

Odlični i gotovo natprirodno hitri Alphonso Davies probio je lijevu stranu, sletio se u kazneni prostor, a Robert Lewandowski pospremio je loptu u mrežu i tako prekinuo svoje mini-prokletstvo, zabivši prvi pogodak u nokaut fazi Lige prvaka još od veljače 2018. godine. S dvije asistencije i pogotkom poljski je napadač nastavio svoju fenomenalnu formu — ove sezone je zasad uključen u 13 zgoditaka u Ligi prvaka zabivši ih 11, a večeras se odvojio od Erlinga Brauta Hålanda koji ih, nakon prošlotjedne utakmice protiv PSG-a, ima deset.

Frazeološki rečeno, kola su potpuno krenula nizbrdo za Chelsea u 82. minuti kada je Alonso zaradio crveni karton zbog udaranja Lewandowskog rukom po licu. Završilo je 3-0 za goste, a navijačima Bluesa definitivno je laknulo nakon što je Clément Turpin označio kraj.

Iz Arsenala je Gnabry davno otišao, ali pobrinuo se da ga rivali Topnika ne zaborave, skupa s kolegama u obličju Lewandowskog i Daviesa…