Borba za Britaniju: Engleska i Škotska odigrale su tvrdu utakmicu bez golova

Soccer Football - Euro 2020 - Group D - England v Scotland - Wembley Stadium, London, Britain - June 18, 2021 England's Tyrone Mings in action with Scotland's Lyndon Dykes Pool via REUTERS/Matt Dunham

Engleska i Škotska na solidno ispunjenom Wembleyju, najstarije nogometno rivalstvo na svijetu, uz konstantnu kišurinu, može li bolje za ljubitelje otočkog nogometa?

Teško, bila je ovo prilika za pravi derbi i spektakl, a na kraju nismo vidjeli nijedan pogodak (0-0), pa se situacija u skupini dodatno zakomplicirala. Dobro su Škoti parirali svojim večerašnjim domaćinima, a na momente pružili i bolju igru, upozorenje je to za Zlatka Dalića uoči utakmice u utorak.

Engleski izbornik Gareth Southgate napravio je tek dvije promjene u odnosu na sastav koji je minimalno slavio protiv Hrvatske, na bekovskim su počeli Reece James i Luke Shaw. Na tim su pozicijama zamijenili Kierana Trippiera i Kylea Walkera, dok su se u škotski sastav vratili Ché Adams, Kieran Tierney te Billy Gilmour, njihove glavne uzdanice.

Prvu je veliku prigodu na utakmici propustio John Stones, najviši je bio u skoku nakon kornera u 12. minuti. No, baš kao i u susretu s Hrvatskom, ponovno se ukazala vratnica te odgodila domaće vodstvo.

Na škotski smo, pak, odgovor čekali sve do 30. minute, lijepo je i snažno iz voleja s desne strane tukao Stephen O’Donnell. Lopta je kroz šumu nogu stigla do Jordana Pickforda na engleskim vratima, koji je bio spreman i otklonio opasnost.

Nisu gosti loše izgledali u prvom dijelu, dapače, možda i bolje nego protiv Češke, pogotovo kad se uzme u obzir gostujući teren i ipak jači suparnik. Prvi je put nakon šest i pol godina Engleska na domaćem terenu ostala bez udarca unutar okvira u prvom poluvremenu, to dovoljno govori o domaćoj nemoći pred škotskim golom.

Nastavila se tvrda i borbena utakmica i u drugom dijelu, no bez izglednijih prigoda. Engleski je dio Wembleyja glasno pozdravio ulazak Jacka Grealisha u 64. minuti, mjesto mu je ustupio indisponirani Phil Foden, a nije se iskazao ni Harry Kane, ponovno ga je zamijenio Southgate.

Umalo je Raheem Sterling u završnici utakmice izboriti kazneni udarac, činilo se kako ga je Andrew Robertson nagazio po stopalu. Neki drugi sudac bi nekom drugom igraču takav start i okarakterizirao kao dovoljan za najstrožu kaznu, no ne i Antonio Mateu Lahoz, Sterling je već nadaleko poznat po čestim prenaglašenim padovima u šesnaestercu.

Došla je tako i Škotska do prvog boda na Euru te dodatno zakomplicirala borbu za prolazak skupine. Momčad koju s klupe vodi Steve Clarke ostala je u igri za nokaut fazu, a nju će pokušati osigurati u utakmici protiv Hrvatske u utorak.

U borbi za Britaniju, možda je trenutno najbolja reprezentacija koja večeras nije ni igrala. Wales je, kao i Engleska, također skupio četiri boda, uz bolju gol-razliku.

I uz uvjerljiviju igru od Engleske, dodali bismo.