Austrija je napadala i napadala, ali Turska je zabila dvaput, obranila se i ide u četvrtfinale

Uzbudljivo nadmetanje u kišnom Leipzigu

APTOPIX Turkey's Merih Demiral, right, celebrates his side's second goal during a round of sixteen match between Austria and Turkey at the Euro 2024 soccer tournament in Leipzig, Germany, Tuesday, July 2, 2024. (AP Photo/Darko Vojinovic)

Austrija i Turska večeras su u Leipzigu odlučivale o posljednjem putniku u četvrtfinale Eura 2024, a očekivali smo dinamičnu utakmicu te je, naposljetku, i dobili. Završilo je, na kraju, 2-1 za Turke, a utakmica je bila fantastična i vrlo uzbudljiva.

I Austrijanci i Turci zadovoljili su dinamičnim nogometom u skupini, a posebno momčad Ralfa Rangnicka koja je i osvojila skupinu u kojoj su se nalazile, između ostalih, Francuska i Nizozemska. Međutim, danas su Turci prvi povukli konkretan potez i to nakon samo 57 sekundi igre.

Turci su poveli već u prvoj minuti utakmice; zaradili su izabranici Vincenza Montelle korner, a ubačaj mladog Arde Gülera završio je na crti. Austrijanci su to nekako uspjeli iščupati iz svoje mreže, no ne zadugo — lopta poslije karambola došla do Meriha Demirala koji ju je u padu zakucao u mrežu, a Turska je otišla u prednost poslije nepune minute utakmice. Bio je to drugi najbrži gol u povijesti Eura, a više o tome OVDJE.

Austrija je odmah pokušala uzvratiti pa je već u petoj minuti imala zicer; Christoph Baumgartner malo je zakasnio na prizemnu loptu koja je išla u ravnini crte s lijeve strane kaznenog prostora, a Rangnickovi momci potpuno su dominirali u sljedećih 20-ak minuta. Philipp Lienhart tako je u sedmoj minuti tukao glavom, no Turska je u nastavku postala nešto kompaktnija i otišla na poluvrijeme s prednosti.

Turska otišla na dva razlike pa se grčevito branila

Austrijski izbornik mijenjao je na poluvremenu i njegovi su igrači nastavili prijetiti — blizu je bio Marko Arnautović u 51. minuti i naišao na lijepu obranu Merta Günoka — no Turska je u 59. minuti samo otišla na 2-0 i to doslovno na gotovo pa identičan način kao i kod prvog zgoditka.

Opet je Turska dobila korner, opet ga je izveo Güler, a strijelac je ponovno bio Demiral. No, pogodak je ovaj put bio ‘čišći’ — Turčin je nadskočio čuvare na prvoj vratnici i uvalio pogodak u mrežu Patricka Pentza. O tome više možete pročitati (i pogledati) OVDJE.

Turski navijači (kojih je, naravno, bila gomila) potpuno su se raspametili, ali njihova euforija brzo je stišana budući da je Michael Gregoritsch, jedan od dvojice koji su ušli na poluvremenu, u 66. smanjio na 2-1 i tako poslao jasno upozorenje Montelli i njegovim nogometašima. On je sam ostao na drugoj vratnici poslije ubačaja Stefana Poscha.

Austrija je u narednim minutama izgledala bolje i aktivno lovila izjednačenje, a Turska se branila najbolje što je mogla. Općenito, činilo se da u kišnom Leipzigu ova priča neće ostati samo na rezultatu 2-1. Kako je pojačavala kiša, tako je pojačavao i austrijski pritisak. Stalno su momci s Alpa kružili oko turskog gola i ubacivali centaršutove u kazneni prostor, ali Turci su se naposljetku uspjeli obraniti. Ne bi im to pošlo za rukom da se Günok u posljednjim sekundama nije ukazao obranom turnira protiv Baumgartnera…

Odlučili su zaplesati s Austrijancima — iako, nije ovo bio baš bečki valcer, izgledalo je to puno kaotičnije — a to im se i isplatilo. Turska će u četvrtfinalu, svojem prvom od one, za Hrvatsku, nesretne 2008., igrati protiv Nizozemske, a ostale parove čine Španjolska i Njemačka, Portugal i Francuska te Engleska i Švicarska.