Atmosfera u Berlinu se zagrijava. Eto nam prilike da se prisjetimo dosadašnjih otvaranja Vatrenih na Eurima

Četiri pobjede, remi i poraz u prvim utakmicama

12.06.2016., stadion Park princeva, Pariz, Francuska - UEFA EURO 2016., 1. kolo, skupina D, Turska - Hrvatska. Luka Modric, Ivan Perisic. "nPhoto: Goran Stanzl/PIXSELL

Atmosfera u Berlinu se sve više zagrijava, brojimo tek minute do novog nastupa hrvatske nogometne reprezentacije na Europskom prvenstvu. Na dosadašnjih šest Eura na kojima su nastupila, Vatreni su upisali samo jedan poraz u uvodnim susretima, i to tek na posljednjem Euru u od Engleske. Vatreni su dosad nastupili na šest europskih prvenstava i u šest uvodnih susreta upisali su četiri pobjede, remi i poraz uz razliku pogodaka 6-2.

Četiri puta je Hrvatska prošla dalje, u Engleskoj (1996.), Austriji i Švicarskoj (2008.), Francuskoj (2016.), te na zadnjem Euru (2021.), dok je u Portugalu (2004.) i Poljskoj i Ukrajini (2012.) zapela u skupini.

U svom premijernom nastupu na europskoj smotri, Engleskoj 1996. godine, Hrvatska je predvođena izbornikom Miroslavom Blaževićem u prvom kolu pobijedila Tursku s 1-0, a pogodak odluke zabio je Goran Vlaović u 86. minuti. Vatreni su prošli skupinu i u četvrtfinalu ispali od kasnijeg europskog prvaka Njemačke.

Belgiju i Nizozemsku 2000. su preskočili, a četiri godine kasnije EP u Portugalu su otvorili susretom bez golova protiv Švicarske. Momčad je vodio Otto Barić, a usprkos dominaciji nisu Vatreni uspjeli slomiti Švicarce, a kasnije nije bilo ni plasmana u nokaut fazu.

Bilićeve godine i dobra otvaranja

Na Euru u Austriji i Švicarskoj 2008. godine hrvatska vrsta, koju je vodio Slaven Bilić, je na otvaranju dobila domaćina Austriju s 1-0, a pogodak je postigao Luka Modrić iz kaznenog udarca u četvrtoj minuti. Vatreni su dobili i preostale dvije utakmice u skupini (Njemačka, Poljska), a u četvrtfinalu ispali nakon velike drame od Turske.

Na Euru 2012. u Poljskoj i Ukrajini uvodno kolo je donijelo sraz s Irskom i 3-1 pobjedu. Nažalost, to nije bilo dovoljno i Hrvatska je bila treća u skupini iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i doprvaka Italije. Momčad je i tada vodio Slaven Bilić.

Europsku smotru u Francuskoj 2016., Hrvatska je otvorila pobjedom protiv Turske 1-0 na Parku prinčeva. Gol odluke zabio je Luka Modrić u 41. minuti. Skupinu su odabranici Ante Čačića zaključili na prvom mjestu, a u osmini finali izgubili od kasnijeg prvaka Portugala s 0-1 golom Ricarda Quaresme u sudačkoj nadoknadi.

Jedini poraz od Engleza

Na posljednjem turniru koji je zbog pandemije odigran godinu kasnije, na ljeto 2021. startali su hrvatski reprezentativci porazom od Engleske s 0-1. Jedini gol na Wembleyju zabio je Raheem Sterling u 57. minuti. Odabranici Zlatka Dalića prošli su skupinu s drugog mjesta, a u osmini finala su odmjerili snage protiv Španjolske koja je u ludoj utakmici slavila s 5-3 nakon produžetaka.

Sad je vrijeme za sedmo otvaranje i novi sraz sa Španjolcima. Pa neka se barem ponove oni Austrijanci i Turci kad se slavilo minimalno uz dodir Modrićeve klase…