Finale prije finala

Može li domaća reprezentacija preko Španjolske?

Španjolska je stabilnija i homogenija ekipa od Njemačke, koja se oslanja na momentum i nepredvidiva je

Lahmentiranje (izvorno Ansichten eines Fußballers) je kolumna Philippa Lahma koju će u svom online izdanju objavljivati njemački magazin Die Zeit, a istovremeno i nekoliko drugih uglednih medija u različitim europskim zemljama. Kapetan i osvajač Lige prvaka s Bayernom te Svjetskog prvenstva s Njemačkom danas je u ulozi direktora turnira za Euro 2024, a u svojoj će kolumni pisati o raznim nogometnim temama i njihovu strateškom značaju za društvo, gospodarstvo i politiku. Oliver Fritsch, nagrađivani sportski autor i urednik stranice Zeit Online, Lahmov je partner u dijalogu.

Lahmova je želja da kolumna istovremeno izlazi u različitim zemljama i na različitim jezicima, kao simbol europejstva bez granica i gesta dobrodošlice svima u Njemačku 2024. Lahm i Zeit Online odabrali su Telesport kao svog medijskog partnera u Hrvatskoj.

xx

Ostalo ih je još osam, ali sve 24 nacije pridonijele su uspjehu Europskog prvenstva u Njemačkoj. Svakako po pitanju atmosfere, ali također i u sportskom smislu. Njemačkih 5-1 na otvaranju turnira protiv Škotske ostalo je jedna od iznimaka, jer u pravilu smo gledali izjednačene mečeve i ‘guste’ rezultate. Bio sam skeptičan kad je UEFA prije nekoliko godina odlučila proširiti Euro, ali sad mi je drago da je Europa toliko dobro zastupljena.

Reprezentacije su drugačija priča za nogometaša. Oni se natječu za svoju zemlju i stvaraju poveznice s navijačima. Euro 2024 razvio je pravi europski štih; tribine su bujne i šarolike, a mnoge scene s terena srcedrapajuće.

Oni ‘manji’ moraju se prilagoditi i u tome uspijevaju jer prihvaćaju svoju ulogu autsajdera. Igraju uglavnom defenzivno i žele kapitalizirati na onih nekoliko prilika koje uspijevaju stvoriti. Kad idu u kontranapad, stadionom prolazi žamor i navijači kao da žele svojom bukom i vikom utjerati loptu u gol. Svi za jednoga, jedan za sve, to je ono što ljudi žele vidjeti.

Gruzija je bila najimpresivnija, a njena ekipa nevjerojatno otporna. Način na koji se branila protiv Portugala podsjetio me na osvajača Europa lige Atalantu, barem u smislu intenziteta. Portugal se u nekom trenutku više nije mogao nositi s tim. No, u osmini finala je Gruzija poražena od momčadi koja je dosad pokazala najviše. Izvanredno je to kako je Španjolska dosad dominirala protiv svakog svog suparnika, pokazujući pritom i radost igre.

Španjolska nastavlja biti nositelj nogometne izvrnosti i ideje kojoj se može ući u trag još od Johana Cruyffa i Pepa Guardiole: to je tehnički, napadački i kombinatorni nogomet. Trening i edukacija igrača bazirani su na toj ideji, a Španjolski nogometni savez još je davno odlučio da sve reprezentativne selekcije, od U15 do seniorske, moraju igrati na takav način. Svi se poistovjećuju s tom idejom. I ja sam došao u dodir s njom, najprije kao njena žrtva i suparnik, a onda kao jedan od Guardiolinih igrača.

Izbornik Luis de la Fuente upio je ovu kulturu. Bio je profesionalni nogometaš u vrhunskoj ligi i 11 godina je radio za Savez, vodeći različite mlade selekcije. Dobro pozna i igrače i okruženje. S njim je fokus na kontinuitetu.

Baza španjolskih ekipa je uvijek prepoznatljiva. Tako je bilo i na Svjetskom prvenstvu 2022., kad je La Roja, isto kao i Njemačka, rano ispala. Aktualna momčad, međutim, još jednom ima vrhunske igrače koji su sposobni pretvoriti svoju dominantnost na lopti u rezultate: Nico Williams, Lamine Yamal, Pedri, Fabián Ruiz, Rodri. Ne trebate biti prorok da biste im prognozirali mjesto među najboljima u europskom nogometu.

Kad se spoje ideje i talent, možete očekivati da će Španjolska igrati na najvišoj razini. Ove godine momčad igra i jako lijepo; gledajući je, lako je zamišljati kako će nastaviti tragom one ekipe koja je od 2008. i 2012. osvojila sve; kad bi se takva dominacija ponovila, to ne bi bila nikakva slučajnost.

IMAGO/Eibner

Sa španjolskim suparnikom u četvrtfinalu sasvim je drugačije.

Zbog svoje veličine, stanovništva i jake lige Njemačka je uvijek među favoritima. Nijedna druga nacija nije toliko često uspijevala stići do finala svjetskih ili europskih prvenstava, a ligaška struktura te gusta mreža centara za razvoj mladih nogometaša (Nachwuchsleistungszetren) jedinistveni su u svijetu.

Principi selekcije i natjecanja koji iz toga proizlaze redovito produciraju puno jakih i kompetitivnih igrača. Kao što je primijetio i Gareth Southgate, 18 njemačkih nogometaša bilo je u početnim sastavima četvrtfinalista ovosezonske Lige prvaka. Svaki trener na svijetu bi želio imati pojedince kao što su Toni Kroos, Ilkay Gündogan, Kai Havertz, Leroy Sané, Jamal Musiala i Florian Wirtz.

Ova je reprezentacija stvorena za tri mjeseca. Bilo je to kao da smo u posljednji čas shvatili da nam predstoji prvenstvo na domaćem terenu. Od tada, momčad je postala cjelina, odigravši četiri prijateljska susreta i četiri utakmice na Euru. Njemački nastup u osmini finala protiv Danske bio je prepun strasti i energije. Po prvi put je postalo jasno koliko su vrijedne vještine Kaija Havertza; njegov talent nikad nije bio upitan, samo ga je trebalo izbrusiti — najprije u Chelseaju, pa u Arsenalu i sada na Europskom prvenstvu.

Španjolska je stabilnija i homogenija ekipa od Njemačke, koja se oslanja na momentum i nepredvidiva je. Ishod ove utakmice je otvoreno pitanje. Usprkos svoj strategiji, nogomet ostaje igra u kojoj sreća igra veliku ulogu.

Turnir se pokazao vrlo zabavnim. Jedna od ‘velikih’ pet reprezentacija već je ispala, i to još uvijek vladajući prvak Italija. A od osam sudionika četvrtfinala, tri reprezentacije još nikad nisu osvojile Euro i najmanje jedna od njih će dosegnuti barem polufinale. To je šarm ždrijeba — ponudi li vam priliku, morate je zgrabiti.