Ćaća

Talijanski trener sinoć je rekordni šesti put osvojio Ligu prvaka

01.06.2024, xfux, Fussball UEFA Champions League Finale 2024, Borussia Dortmund - Real Madrid, emspor, v.l. Trainer Carlo Ancelotti Real Madrid wird vom Team hochgeworfen bejubelt DFL/DFB REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS as IMAGE SEQUENCES and/or QUASI-VIDEO London *** 01 06 2024, xfux, Football UEFA Champions League Final 2024, Borussia Dortmund Real Madrid, emspor, v l Coach Carlo Ancelotti Real Madrid is cheered by the team DFL DFB REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS as IMAGE SEQUENCES and or QUASI VIDEO London

Svaki trener s iole jačim ambicijama morao je jednom zamisliti sebe kako podiže najveći trofej u klupskom nogometu, tu Ligu prvaka. I vrtjeti u glavi sve te emocije, reakciju, ponašanje kad sudac odsvira kraj utakmice, a stožeri i igrači potrče jedni drugima u euforične zagrljaje. Ali kad to napravite šest puta onda tu više nema nikakvog prostora za improvizaciju.

Carlo Ancelotti najbolji je primjer toga.

Sinoć je rekordni šesti put u svojoj velikoj trenerskoj karijeri podignuo taj pobjednički pehar. Dok ga je kamera pratila u slavlju, isijavao je auru oca koji načelno i nije nešto pretjerano vješt u radu rukama, ali je upravo odradio neki popravak i sad u tišini korača po kući s onim zadovoljnim smiješkom. Osim što, naravno, don Carlo ovdje točno zna što radi, a radi to zaista jako dugo i možda i najbolje od svih.

“Mi smo obitelj”, odgovorio je Ancelotti sinoć na pitanje u čemu je tajna. “Real Madrid je nogometna obitelj; atmosfera u svlačionici je veoma zdrava i uredna, i to je sjajno za strukturu kluba. Raditi u obitelji poput ove nemjerljivo je bolje i važnije nego tek raditi u nogometu kao u industriji”.

Staloženost i figura Don Carla u njegovu pobjedničkom hodu uvijek će donijeti prijeko potrebnu dozu ljudskosti i prijemčivosti nogometu, čak i ovakvom

Za izvući uzorak, nit koja ga je vodila od samozatajnog pomoćnika Arrigu Sacchiju do jedinstvenog, serijskog pobjednika koji je oborio sve rekorde, potrebno je vratiti se u sad već dalju prošlost. Prvi superklub koji je dobio u ruke kao trener bio je Juventus, u kojem ga je, između ostalih, dočekao i Zinedine Zidane kao najveća zvijezda. Ancelotti je dotad u samostalnoj karijeri vodio Reggianu i Parmu; u Parmi je izbrusio svoju viziju Sacchijeva sustava 4-4-2, kojeg se toliko rigidno držao da je klub na kraju morao prodati i Gianfranca Zolu i Hristu Stoičkova kao dvije velike zvijezde, naprosto zato jer se nisu mogli prilagoditi njegovoj igri. Isto tako je stopirao i dolazak Roberta Baggija kao velike zvijezde jer je pretpostavljao da bi mu se mogla dogoditi ista sudbina i da nema smisla forsirati taj dolazak.

U Juventusu je isprva krenuo sličnim putem n, i to ne samo po pitanju taktičke rigidnosti, već i nametanja autoriteta. Ali jedna situacija iz tog perioda koju Carlo rado prepričava utjecala je na njega toliko da se može shvatiti kao prva pločica u domino-efektu koji ga je doveo do ovoga što je danas.

Nakon jedne utakmice klupski je autobus čekao baš Zidanea, koji je znao kakav status uživa i kao najbolji pojedinac u ekipi i kao zvijezda kluba. “Rekao sam vozaču da me ne zanima i da krećemo”, prisjetio se Ancelotti. “Ali ovaj se skamenio i nije htio mrdnuti, a kamoli upogoniti bus”. Tada se sa sjedala podignuo Paolo Montero kako bi nevoljko prišao Carlu i pokušao mu objasniti kako stvari stoje. “Rekao sam mu da možemo razgovarati u vožnji, ali Paolo mi je objasnio da moram razumjeti kako momčad bez Zizoua u busu neće nikamo. Tada sam zaista počeo razmišljati o tom kutu gledišta”.

Iz današnje perspektive, odluka da se Ancelotti u svom pristupu primarno fokusira na profil ekipe i na poseban odnos s hijerarhijom koju definira sama ekipa, a ne on, bila je potpuni pogodak. Ali taj put je na svom početku bio stravično ambiciozan, do te mjere da je i dalje iz vanjske perspektive teško predočiti koliku razinu znanja, osjećaja, a ponešto i sreće treba imati da karijeru gradi na taj način.

U Juventusu je odbacio rigidnost sacchijevskog sustava i svoje razrade istog baš u ime Zizouova monolitnog utjecaja na zbivanja na terenu, ali je svejedno završio svoju epizodu ondje bez značajnijeg trofeja, s ranim ispadanjima iz Europe i prosipanjem solidnih bodovnih zaliha u utrci za scudetto. Ipak, lekcija koju je tog dana naučio u trivijalnoj situaciji u klupskom autobusu ostala mu je ukorijenjena kao vodilja od koje ne odstupa.

Zizou mu je, godinama kasnije, postao i pomoćnik, onaj koji će i sam od tihe zvijezde na terenu preko Ancelottijeva podučavanja ući i u trenersku nogometnu povijest. Ali Zidane je svoj osvajački put s Real Madridom gradio kroz svojevrsnu drugu krajnost ancelottijevskih učenja tako što je postao, takoreći, post-trener. Poučen onime što je Ancelotti usvojio na njegovu primjeru, Zidane je znalački momčad vodio tako što je minimalno intervenirao u polje čistog menadžeriranja, umjesto toga osiguravajući da sami igrači kristaliziraju sustav koji im najviše odgovara, dok je on tu da im tek u tome pomogne.

S tim pristupom je onomad i slavio nad svojim učiteljem, porazivši ga s ‘njegovim’ Real Madridom u četvrtfinalnom dvomeču Lige prvaka 2017. Ancelotti je tada vodio Bayern, u kojem je potrajao jednu sezonu koju je — unatoč osvajanju Bundeslige, što je bio minimum s obzirom na razliku u kvaliteti — završio tako što su ga baš senatori u svlačionici poslali svojim putem.

I ta je situacija slikoviti primjer činjenice da ne postoji univerzalnost u nogometu, pogotovo kad okolnosti ne dopuštaju iole suvisle predispozicije za neki tako specifičan pristup. Bayern je u tom trenutku izašao iz intenzivne trogodišnje suradnje s Pepom Guardiolom, koji je kao trener po mnogočemu Ancelottijev antipod. Pep je serijski osvajač kroz opsesivno, gotovo i luđačko nametanje svojih minucioznih ideja koje konstantno pomiče i tjera igrače na evoluiranje isključivo kroz njih. Bayernova uprava se odlučila za dijametralno suprotni pristup odabirom Talijana, vjerujući da je dovoljno da te zvijezde u ekipi učini opuštenijima, ali ta je rupa između dvaju pristupa za njih bila prevelika i prešokantna, pa su tražili neku sredinu između taktiziranja i mikromenadžeriranja te takve očinske figure.

I za razliku od Zidanea, koji si je priuštio luksuz biranja idealne sredine za svoj stil, Ancelotti kao njegov mentor ni u poznijim godinama nije bio obeshrabren činjenicom da u Bayernu nije uspio. Nije spektakularna bila ni njegova epizoda u Napoliju, gdje je sebi potpisao kraj suradnje nakon što se svrstao na stranu igrač u sukobu s vlasnikom Aureliom de Laurentiisom. A kad je njegova iduća destinacija bila Everton, mnogi su pomislili da se magija istrošila i da je don Carlo prema zalasku.

Ali evo ga opet, na tronu, opet u Madridu. Ancelotti ga je uspio formirati u ono što je i sam opisao kao “obitelji”, iako se radi o možda i najprominentnijem primjeru nogometne industrije. Kad je prvi put odlazio iz klub,a svi su igrači, od rotacijskih do onih kompliciranih, tvrdoglavih, pa i samodopadnih vođa svlačionice, slali najiskrenije litanje i zahvale njemu kao šefu. Neki od njih su ga ponovno dočekali da nastave ondje gdje su stali, među njima i Luka Modrić te Toni Kroos kao omiljeni ‘sinovi’ i produžene ruke. S druge strane, svoje nasljeđe u Madridu — mimo, jasno, trofeja — Ancelotti širi i na one koji ostaju i koji tek s vremenom trebaju vidjeti gdje im je točno plafon.

“On je sve učinio za mene”, opisao je Vinícius Júnior svoj odnos s trenerom. “Uvijek mi je davao golemo samopouzdanje, ali me i prekorio kada je to bilo potrebno. Stalo mu je do mene koliko je i meni stalo do njega”.

Novi trijumf Real Madrida u sinoćnjem finalu za mnoge je neutralce bio dovoljno frustrirajući novi dokaz da industrija nema milosti za lijepe priče i underdogove. No, staloženost i figura Don Carla u njegovu pobjedničkom hodu uvijek će donijeti prijeko potrebnu dozu ljudskosti i prijemčivosti nogometu, čak i ovakvom.