Vuk dlaku mijenja...

Italy: Serie a football match SSC Napoli vs Real Madrid Real Madrid s italian coach Carlo Ancelotti looks during the Uefa champions league match between SSC Napoli vs Real Madrid at the Diego Armando Maradona Stadium in Naples, southern Italy, on October 03, 2023. ABPH1392_1 Copyright: xAntonioxBalascox

“Vuk dlaku mijenja, ali ćud nikada”, stara je izreka koju smo svi čuli nebrojeno puta u životu i mnogi se mogu prepoznati u njoj. Koliko god se netko trudio promijeniti svoje navike, teško može u potpunosti pobjeći od svoje prave naravi koja kad-tad ponovno ispliva na površinu. Kod ljudi se većinom njihova stvarna ćud pojavi onda kad se nalaze u stresnim situacijama visokog rizika.

Susret Lige prvaka u kojem kladionice prije utakmice momčadima daju 50:50 šanse za pobjedu jedna je od takvih stresnih situacija u nogometu. Takva je bila ona jučer u kojoj su se susreli Napoli i Real Madrid, a Carlo Ancelotti je tom prilikom pokazao svoju pravu ćud.

Napoli se, kao domaćin, nadao da može upisati novu pobjedu nakon što je u prvom kolu slavio na gostovanju kod Brage. Napolitanci su prošle sezone igrali atraktivan nogomet, osvojivši Serie A; ovog su se ljeta očekivali odlasci glavnih igrača, ali Aurelio De Laurentiis uspio je zadržati većinu momčadi na okupu. Jedini značajni odlazak je prodaja Kim Min-jaea u Bayern. Osim toga je Luciano Spalletti napustio klupu, a na njegovo je mjesto došao Rudi Garcia.

Francuski trener odlučio je ne mijenjati Spallettijevu dobitnu formulu, pa je njegov Napoli više-manje ista ekipa kao i prošle sezone.

Do sinoć je izgledalo da je Ancelotti odlučio napraviti određene preinake u igri, ali čim se utakmica lomila, pokazao je da vuk svoju ćud ipak nije promijenio

I dalje gaji isti stil igre u formaciji 4-3-3, pri čemu lijeva ‘osmica’ Piotr Zieliński odlazi više prema naprijed, dok druga, Zambo Anguissa, pripomaže zadnjem veznom Stanislavu Lobotki u izgradnji napada. U napadu su ponovno fokalne točke centralni napadač Victor Osimhen te Hviča Kvarachelia, od kojeg se očekuje da driblingom stvara višak na lijevoj strani terena. Što se tiče faze obrane, Napoli bi bez lopte pritiskao u strukturi 4-4-2, pri čemu bi se jedna ‘osmica’ podigla do Osimhena. Međutim, sinoć Napolijev presing u prvom poluvremenu nije bio osobito efikasan jer je Real bio odličan u fazi posjeda lopte.

Ancelotti je izveo sastav u kojem su bila dvojica novih igrača: na golu Kepa Arrizabalaga koji je doveden na posudbu kao zamjena za ozlijeđenog Thibauta Courtoisa, te Jude Bellingham u veznom redu. Nema više Karima Benzeme, koji je ovog ljeta napustio Madrid; francuski je napadač bio ključna figura u napadu i postavljalo se pitanje kako će Ancelotti nadoknaditi njegov odlazak. Bellingham, naravno, nije napadač, ali je kompletan igrač u punom smislu. Talijanski je trener odlučio napraviti određene preinake kako bi što bolje iskoristio njegove vrline.

Vraćanje na stare postavke

Real je prijašnjih sezona imao veoma bazične mehanizme u izgradnji igre te je u prenošenju lopte na suparničku polovicu terena uvelike ovisio o Luki Modriću i Toniju Kroosu. Sada u izgradnji visoko podiže desnog beka Danija Carvajala (na slici dolje označen žutim trokutom) kako bi davao širinu na desnoj strani. Njegovim podizanjem se otvara prostor za Auréliena Tchouaménija, koji se spušta među stopere kako bi pomogao u prvoj fazi distribucije.

Kad Real iznese loptu do polovice igrališta, Tchouaméni se podiže ispred stopera te se postavlja uz Kroosa. Ispred ovog dvojca budu postavljeni Federico Valverde i Bellingham te čine vezni red u obliku pravokutnika (eng. box-midfield). U vrhu napada su dva krila: lijevo Vinicius Junior, a desno Rodrygo, koji često ulazi u sredinu i na lijevu stranu kako bi Real imao igrača više dok napada po lijevoj strani.

U ovakvoj je postavci ključan Bellingham, koji u isto vrijeme pomaže pri donošenju lopte u posljednju trećinu te ima zadatak završavati akcije zbog nedostatka centralnog napadača. S obzirom na vrijednost madridske momčadi, možda je apsurdno ovoliko se oslanjati na jednog igrača, ali Bellingham je jučer odigrao savršeno prvo poluvrijeme.

Kod prvog Realova gola odlično je presjekao dodavanje Giovannija Di Lorenza, povukao loptu prema kaznenom prostoru te asistirao Viniciusu za izjednačenje. Sedam minuta kasnije primio je loptu na sredini terena i prešao nekoliko Napolijevih igrača, pa okrunio fantastičan solo prodor pogotkom za 2:1. Osim pogotka i asistencije, Bellingham je u ovom susretu upisao 50/54 točnih dodavanja, od čega su četiri bila ključna, 3/4 uspjela driblinga, 8/11 osvojenih duela i oduzeo četiri lopte. On je trenutno najbolji vezni igrač na svijetu; Real nije mogao bolje uložiti onih 103 milijuna eura, koliko je za njega platio Borussiji Dortmund.

Napoli je na odmor otišao s pogotkom zaostatka, pa je Garcia odlučio da njegova ekipa na početku drugog poluvremena preuzme više rizika. Napolitanci su 54. minuti izjednačili iz penala te su prvih 20 minuta drugog dijela bili bolja momčad. Izlazili su agresivnije na suparničke igrače koji su se mučili iznositi loptu. Carvajal se sve više i više mučio s Kvaracheliom, koji je susret završio s 4/5 uspjelih driblinga i tri ključna dodavanja.

Ancelotti se nalazio u nezgodnoj situaciji i morao je nešto promijeniti ako je želio da njegova momčad uzme puni plijen. Talijan je odustao od novih postavki te se vratio na igru kakvu je Real gajio prijašnjih sezona.

Uveo je Ferlanda Mendyja koji je po vokaciji lijevi bek, za razliku od Eduarda Camavinge koji je započeo u obrani. Također je ušao Modrić umjesto Kroosa te je Real počeo igrati u formaciji 4-3-3. Modrić nije napravio nekakav spektakularan potez po kojem bi ostao zapažen, ali njegovim je ulaskom Real ponovno preuzeo kontrolu nad susretom. Valverde je prebačen na desno krilo, gdje je igrao i prošle sezone i s kojeg ulazi u sredinu kako bi Real imao figuru viška u sredini terena. U ovoj je postavci Rodrygo završio kao centralni napadač, ali se nije snašao u toj ulozi, pa je umjesto njega na teren ušao Joselu koji je jedini ‘pravi’ centralni napadač u Ancelottijevu kadru.

Real se tako posljednjih 20-tak minuta susreta vratio na svoje stare postavke i uspio postići pobjednički gol. Do sinoć je izgledalo da je Ancelotti odlučio napraviti određene preinake u igri, ali čim se utakmica lomila, pokazao je da vuk svoju ćud ipak nije promijenio. Što se tiče Napolija, Garcija može biti zadovoljan svojom momčadi koja je odigrala ravnopravnu utakmicu s Realom. Jučer je Napoli izgubio, ali ostao je otprilike ista momčad kao prošle sezone, kad je pokazao koliko je kvalitetan.