Vrijeme je za novi početak

Smjena generacija trebala bi značiti i smjenu izbornika

FOTO: Vladimir Šagadin / Telesport

'Reprezentacija zahtijeva remont, brzinu i okomitost, moderniji nogomet. Treba gledati u tom smjeru, Liga nacija mora biti priprema za kvalifikacije', rekao je sam Dalić

Nakon što je remizirala protiv Italije, Hrvatska je ovisila o rezultatima iz ostalih skupina kako bi izborila osminu finala na Europskom prvenstvu. Sinoć su sve kalkulacije pale u vodu nakon što je Slovenija remizirala s Engleskom, pa su Vatreni po prvi put nakon 2012. ispali u grupnoj fazi Europskog prvenstva. Ovo je također prvi put da Zlatko Dalić kao hrvatski izbornik nije prošao skupinu na velikom natjecanju, što je ovo uvjerljivo njegov najlošiji rezultat dosad na klupi Vatrenih.

Nekoliko je faktora zašto Hrvatska nije uspjela proći skupinu, ali jedan od razloga su i Dalićevi potezi.

Tu najviše do izražaja dolaze loše inicijalne postavke na utakmicama protiv Albanije i Italije, u kojima je reprezentacija odigrala jako loša prva poluvremena. Kada se zbroje napadačke brojke iz prvih 45 minuta protiv Albanije i Italije, Hrvatska je imala sedam udaraca koji su generirali mizernih 0,30 očekivanih golova (xG). Iako je izgubila prvu utakmicu protiv Španjolske rezultatom 3:0, Hrvatska je u tom susretu kreirala solidan broj prilika i to je jedina utakmica u kojoj je započela sa smislenom napadačkom trojkom.

Protiv Albanije je umjesto Ante Budimira u vrhu napada započeo Bruno Petković zbog čega je momčad izgubila figuru u napadu koja bi napadala dubinu i vezala stopere. Od Albanije se očekivalo da će se braniti u kompaktnom bloku, a Dalić je postavio postavku koja je upravo išla u prilog suparniku. Hrvatska je gurala igrače u sredinu terena i tako zagušivala svoju igru. Na kraju je bila osuđena na ubačaje s boka, ali niti jedan od napadača ili veznih igrača koji su igrali nema naviku napadati kazneni prostor, zbog čega je u prvom dijelu Hrvatska pogodila samo dva od 12 ubačaja i Vatreni su odigrali jedno od najgorih svojih poluvremena ikad na velikim natjecanjima.

Dalić je korigirao svoje loše postavljenu utakmicu i Hrvatska je uspjela preokrenuti rezultat, ali na kraju je ekipa primila pogodak u sudačkoj nadoknadi te ostaje dojam da se utakmica mogla bolje zatvoriti da je izbornik na klupi imao defenzivnog veznog kojeg je mogao ubaciti u igru. S obzirom na to kako je kreirao popis, Dalić nije imao takvu figuru na rosteru, pa mu je protiv Italije trebala pobjeda kako bi osigurao prolaz u osminu finala.

S obzirom na to da je pobjeda imperativ, neobična odluka je bila da Dalić na teren protiv Italije pošalje momčad koja prema naprijed ima malo toga za ponuditi. Andrej Kramarić je igrao napadača, poziciju koju godinama ne igra u klubu, Luka Sučić je bio desno krilo, a Mario Pašalić lijevo. S ovakvom postavom je Hrvatska bila jako stabilna u posjedu, jer su se Kramarić i Sučić spuštali po loptu, ali u prvom dijelu su pogodak mogli postići jedino slučajno ili na račun velike suparničke pogreške. Momčad je u zadnjoj trećini bila prilično sterilna i nije postajao igrač koji je mogao opteretiti suparničku posljednju liniju.

Hrvatskoj bi Austrija mogla biti uzor

U drugom dijelu se to korigiralo Budimirovim ulaskom. Nakon njegova je udarca Luka Modrić pospremio odbijenu loptu. Unatoč tome što je Dalić kroz cijeli turnir često donosio krive odluke, Hrvatska je samo trebala izdržati do kraja kako bi prošla dalje.

Sličan scenariji bio je i u Kataru kad se momčad grčevito branila protiv Belgije, ali tada je Romelu Lukaku promašio nekoliko sjajnih prilika koje bi neki drugi dan lako pospremio te poslao Hrvatsku doma. Ovaj put su te nijanse presudile kontra Hrvatske kad je Mattia Zaccagni u posljednjim trenucima zatresao mrežu za izjednačenje. Slične poteze je Dalić vukao i u prošlosti, ali tada su nijanse odlazile na stranu Hrvatske te su senatori kao što su Modrić, Marcelo Brozović i Ivan Perišić bili osjetno bolji igrači.

Sanjin Strukic/PIXSELL

Spomenuti senatori lako bi se mogli oprostiti nakon ispadanja na Europskom prvenstvu, što bi označilo i kraj jedne ere Vatrenih.

Hrvatska je pod Dalićem uvijek igrala na posjed lopte koji je često bio i sterilan, ali tako je izvlačio najbolje od svojih veznih igrača koji su bili najveća snaga momčadi. Da je vrijeme za promjene je svjestan i Dalić koji je jutro nakon utakmice protiv Italije kazao: “Reprezentacija zahtijeva remont, brzinu i okomitost, moderniji nogomet. Treba gledati u tom smjeru, Liga nacija mora biti priprema za kvalifikacije”.

Ova izjava najbolje opisuje ono što bi trebao biti idući korak Hrvatske. Nadolazeće zvijezde reprezentacije kao što su Luka Sučić i Martin Baturina okomitiji su igrači od Modrića i Matea Kovačića, zbog čega je potreban drugačiji stil igre. S obzirom na to da reprezentacija ima dosta opcija na stoperu i nema kvalitetna krila, mijenjanje formacije bi također bilo poželjno, pri čemu bi također Josip Juranović i Borna Sosa kao bočni igrači u formaciji 3-4-2-1 ili 3-5-2 mogli pružati svoje najbolje partije.

S odlaskom senatora većina ključnih igrača nastupa u Bundesligi ili je kroz svoju karijeru imalo dodirne točke s kulturom njemačkog nogometa. Stoga bi i stil igre trebao otići u smjeru kakav se nogomet igra u Njemačkoj, odnosno, uzor po stilu igre bi nam trebala biti reprezentacija kao što je Austrija koja formira svoju igru na činjenici da joj većina igrača nastupa u Bundesligi, gdje se igra okomiti nogomet baziran na pritisku.

Stiže nova generacija Vatrenih

Dalić ima ugovor s reprezentacijom do 2026., ali lako bi je mogao napustiti ako je napuste i senatori s kojima je svih ovih godina imao uspjehe. Na već spomenutoj konferenciji rekao je da će on i Modrić svako za sebe odlučiti hoće li nastaviti, ali izjava “Naš je put zajednički” dovoljno govori o tome koliko bi kapetanov odlazak lako mogao značiti i izbornikov odalazak. Takva bi situacija vjerojatno bila i najbolje rješenje za sve.

Daliću nitko ne može oduzeti uspjehe koje je imao te je uvjerljivo najuspješniji izbornik u povijesti Hrvatske. Osvojio je srebro i broncu na Svjetskim prvenstvima te je na ovom Europskom prvenstvu najdugovječniji izbornik jedne nacije uz Garetha Southgatea i Didiera Deschampsa, što dovoljno govori o tome kakav je mandat imao na klupi Vatrenih.

Luka Modrić, Hrvatska
REUTERS/Carmen Jaspersen/Guliver

Odlaskom senatora momčadi bi se u potpunosti okrenuo novi list reprezentacije po pitanju igračkog kadra, a onda bi imalo smisla da se nakon sedam uspješnih godina okrene i novi list po pitanju izbornika. Od nove generacije reprezentativaca ne može se izvući maksimum ako se nastavi igrati isti stil nogometa koji je Hrvatska gajila dosad, a također je upitno koliko su novim naraštajima bitni motivi zajedništva, obitelji i vjere koji su dosad bili glavni fokus u kampu reprezentacije.

Hrvatska zlatna generacija ostvarivala je povijesne uspjehe, ali njoj je došao kraj.

Sada je red na novoj generaciji kojoj će za uspjeh biti potreban u potpunosti drugačiji pristup i stil igre. Za taj novi stil je potreban novi trener. Alternativa je da Dalić u potpunosti promijeni svoj način rada, a veliki je upitnik može li najuspješniji izbornik u povijesti Hrvatske to napraviti jer dosad se uvijek oslanjao na senatore te se više-manje držao istog stila igre.

Promijene su u nogometu nužne i bolje ih je raditi prije nego kasnije, a čekanje do 2026. bilo bi gubitak vremena. Kad se u obzir još uzme broj kvalitetnih trenera koji trenutno nemaju angažman, a realne su opcije za poziciju izbornika, ovo je idealan trenutak da se Hrvatska zahvali svom najboljem izborniku u povijesti.