Može li Dalić računati na Perišića?

Pitanje koje visi u zraku, a o njemu se uglavnom šuti

Croatia's Ivan Perisic is in action during the international friendly soccer match between Croatia and North Macedonia at Rujevica stadium in Rijeka, Croatia, Monday, June 3, 2024. (AP Photo/Darko Bandic)
FOTO: AP

Procijeni li Dalić da Perišić još nije dovoljno spreman da bude starter, Hrvatska će u napadu imati problem bez obzira na to za koju se alternavinu opciju izbornik odluči

Za mandata Zlatka Dalića momčad je dosad uglavnom bila prilično jasno definirana i to joj je svakako bila prednost. Dok se za neke druge reprezentacije — primjerice, Italija ili Srbija — i dalje ne zna sigurno u kojoj će formaciji igrati, kod Vatrenih je to od ranije poznato. Poznat je i kostur momčadi, odnosno da će na golu biti Dominik Livaković, da će izbornik Joška Gvardiola koristiti primarno na lijevom beku, a da će u sredini terena operirati svima poznati trio Marcelo Brozović, Luka Modrić i Mateo Kovačić. Postoji i Plan B, po kojim bi jednog veznjaka zamijenio ofenzivniji igrač uz transformaciju u 4-2-3-1.

U napadu, međutim, nije još potpuno jasno tko je starter na desnom krilu i u špici. Na prošlom smo velikom natjecanju mogli vidjeti brojne kombinacije na tim pozicijama, a i na ovom su moguća iznenađenja. No, jedno mjesto u napadačkoj trojci uvijek je bilo rezervirano za istog čovjeka, koji je igrao kad god je bio spreman. I možda se zato u javnosti o ovom pitanju ustrajno šuti, dok se o drugima naširoko raspravlja.

Može li Hrvatska računati na Ivana Perišića kao startera?

Riječ je, naravno, o igraču koji je, uz Modrića, ostavio najdublji trag u ovoj ekipi. Reprezentacije se uvijek mogla na njega osloniti, a on je bio njeno jedino krilo koje je konstantno igralo na najvišoj razini europskog nogometa. Njegova je ozljeda predstavljala veliki udarac za Vatrene. Osim što je jedini stvarno brzi igrač u napadu preko kojeg Hrvatska može iz tranzicije ugroziti suparnika, njegova je uloga u prvoj postavi još bitnija zbog promjene na lijevom beku; ako će ondje igrati Gvardiol, onda bi bilo poželjno na istoj strani imati krilo koje može igrati široko uz aut liniju.

Gvardiolova uloga u Manchester Cityju znatno se razlikuje od one koje u Hrvatskoj ima lijevi bek. U klubu on nije uz aut liniju odakle većina bekova upućuje ubačaje, već je u fazi napada postavljen kao treći stoper ili kao bek zauzima lijevi međuprostor. Uvijek bi netko drugi u Cityjevu napadu pružao širinu na toj strani, a Perišić je, pogotovo sad kad nema ni Mislava Oršića, jedini koji tu zadaću može kvalitetno ispuniti u reprezentaciji.

Za očekivati je da će Perišićev značaj na ovom turniru biti ponešto smanjen u odnosu na ono što smo od njega navikli. Na Svjetskom prvenstvu u Kataru on je započeo svih sedam utakmica te je u prosjeku igrao 96 minuta po susretu, računajući i produžetke. No, tek se u travnju vratio od ozljede, a u devet odigranih utakmica za Hajduk samo je jednom na terenu bio dulje od 65 minuta. Osim velikog pada u minutaži, pad je značajan i gledajući statističke pokazatelje kao što su broj uspjelih driblinga i dobivenih duela. Te brojke, naravno, nisu zaista relevantne jer Perišić je tih nekoliko utakmica iskoristio prvenstveno kako bi se polako i postupno vraćao u natjecateljsku formu upravo kako bi na Euru bio na potrebnoj razini.

Tri alternativne opcije

Perišić će svoju ulogu na Euru svakako imati, ali ne bi bilo veliko iznenađenje kad se ne bi našao u početnom sastavu za utakmicu protiv Španjolske. Ako se to dogodi, tko će zauzeti njegovu poziciju?

Dalić zapravo ima tri različite opcije.

AP

Luka Ivanušec igrao je lijevo krilo u lanjskoj završnici Lige nacija, kad je Perišić igrao lijevog beka. U kvalifikacijama za Europsko prvenstvo bio je starter u četirima od osam utakmica te je na kraju ciklusa bio najbolji dribler reprezentacije — po utakmici je imao 2,2 uspjela driblinga uz 73 posto uspješnosti. Iza Feyenoordova je igrača sezona u kojoj je u Eredivisie pružao solidne partije kad je dobio priliku, ali je u samo 14 od 34 kola bio starter. U Ligi prvaka je bio neuvjerljiv, a priliku od prve minute dobio je samo protiv Celtica.

Lovro Majer u posljednje vrijeme dobiva dosta prilika kod Dalića i koristi ih. U posljednjim je okupljanjima bio ponajbolji igrač Vatrenih, upisavši četiri gola i dvije asistencije u zadnjih pet utakmica. Odličnim nastupom u prijateljskom susretu sa Sjevernom Makedonijom još jednom je istaknuo kandidaturu za mjesto na desnom krilu, ali to onda dovodi u pitanje status Andreja Kramarića, čiju je formu teško ignorirati. Kramarić u reprezentaciji ne igra isto što i u Hoffenheimu, gdje je ofenzivni vezni ili ‘osmica’, a kod Dalića se solidno snalazi kad je na desnom krilu, svakako bolje nego kad je u samoj špici.

Ukoliko na desno krilo stavi Majera, izbornik bi mogao pokušati s Kramarićem na lijevom. Riječ je o igraču koji može igrati s obje noge, ali ipak je desna njegova jača; s lijevog bi krila imao priliku povući loptu prema sredini terena, odakle snažnijom nogom može pucati ili proigrati suigrače.

Treća opcija koju se može razmotriti je Marko Pjaca, ali teško da će se Dalić uzdati u igrača koji u posljednjih pet godina nije odigrao niti jednu natjecateljsku utakmicu za Hrvatsku. Spremnost Nikole Vlašića je općenito upitna, kao i svrsishodnost eventualnog korištenja njega na lijevom krilu.

Vatrenima preostaje još prijateljski susret s Portugalom koji možda neće ponuditi neke velike zaključke, ali na kojem će se baremo moći dodatno provjeriti Perišićeva spremnost. Činjenica je, međutim, da on trenutačno ne može biti na svom maksimimu, što je ogromni udarac za momčad koji se ne može u potpunosti kompenzirati.

Procijeni li Dalić da Perišić još nije dovoljno spreman da bude starter, Hrvatska će u napadu imati problem bez obzira na to za koju se alternavinu opciju izbornik odluči, jer neće imati profil igrača koji na toj lijevoj strani može na isti način davati širinu napadu.