Filmski vodič

Uoči Mjeseca ponosa, pogledajte jedan od ovih 10 odličnih lezbijskih filmova

Vrijeme je da proširite svoje (filmske) obzore, a možda usput naučite i nešto novo o sebi

FOTO: IMDB

Središnjom nacionalnom Povorkom ponosa LGBTQ+ zajednice “Ustale i ostale — Ustali i ostali!” u subotu, 1. lipnja, obilježit će se i službeni početak Mjeseca ponosa. Budući da je riječ o Mjesecu čiji je cilj osvijestiti javnost o povijesti, borbi i izazovima s kojima se susreću LGBTQ+ osobe, sastavila sam popis svojih najdražih lezbijskih filmova, u nadi da ću barem nekoga potaknuti da proširi svoje (filmske) obzore, a možda usput nauči i nešto novo o sebi.

Što čini dobar lezbijski film, pitanje je na koje je teško odgovoriti. Sastavljajući ovu listu, pokušala sam u obzir uzeti reprezentativnost te izbjeći (seksualne) klišeje, zbog čega sam izostavila poznate naslove poput Sluškinje (2016) i Adelinog života (2013), kao i onu epizodu Seks i grada u kojoj Samantha vodi ljubav s temperamentnom Brazilkom Mariom, neovisno o tome što je riječ o jednom od mojih prvih susreta s lezbijskim seksom na televizijskom ekranu.

U svakom slučaju, riječ je o potpuno subjektivnoj listi ograničenoj na samo deset naslova, od kojih se sve i jedan (ne)posredno bavi lezbijstvom te pitanjem rodnog i seksualnog identiteta.

Portret djevojke u plamenu (2019.), Céline Sciamma

Magnum opus Céline Sciamme, Portret djevojke u plamenu jedan je od najljepših filmova ikada snimljenih, a potom i najbolji suvremeni lezbijski film. Ujedno romansa, parabola feminizma i kritika prirode umjetnosti, ova priča bavi se odnosom između mlade djevojke iz visokog društva Héloïse (Adèle Haenel, inače bivše Sciammine djevojke) te slikarice Marianne (Noémie Merlant) zadužene za izradu njezina svadbenog portreta.

But I’m a Cheerleader (1999.), Jamie Babbit

Ovo camp savršenstvo s kraja 1990-ih prati srednjoškolsku navijačicu Megan (sjajnu Natashu Lyonne) koju roditelji odluče poslati u kamp za seksualno preobraćenje jer sumnjaju u to da je njihova kći lezbijka. Zašto? Zato što je Megan vegetarijanka koja obožava Melissu Etheridge i buljiti u druge navijačice.

Carol (2015.), Todd Haynes

Adaptacija knjige Cijena soli Patricije Highsmith mnogo je više od melodrame o uzajamnoj privlačnosti između dvije žene u 1950-ima. Ujedno i coming of age priča o mladoj fotografkinji Therese (Rooney Mara), ovaj prekrasan film bavi se pitanjem seksualnosti, ljudske povezanosti te stegom društvenih konvencija.

San Junipero, Black Mirror (2016.), Owen Harris

Može li raj uistinu biti mjesto na Zemlji, pitanje je kojim se bavi četvrta epizoda treće sezone Black Mirrora, svojevremeno nagrađena i s dva Primetime Emmyja. Junakinje ove neobične priče dvije su djevojke koje se susreću u noćnom klubu 1987, no kako vrijeme prolazi, sve je jasnije da stvari ipak nisu onakve kakvima se isprva čine. San Junipero utopija je u kojoj se živi vječno, ali tek nakon smrti.

Bound (1996.), sestre Lana i Lily Wachowski

Bound je najseksi lezbijski film svih vremena i točka. Nakon seksa, dolaze ljubav te brojni razgovori o rodu, seksualnosti i tome što zapravo znači biti lezbijka.

The Watermelon Woman (1996.), Cheryl Dunye

U istoj godini kada izlazi Bound, u povijest kinematografije ulazi i ovaj kultni film, i to kao prvi koji je režirala crna lezbijka. Cheryl Dunye glumi Cheryl koja radi u videoteci, dok istovremeno pokušava snimiti dokumentarac o Fae Richards, crnoj glumici iz 1930-ih poznatoj po stereotipnim crnačkim ulogama. A izuzev svega toga, ima problema i s pronalaskom djevojke.

Saving Face (2004.), Alice Wu

Ne samo da je riječ o uistinu rijetkom primjerku lezbijske romantične komedije, nego Saving Face u suštini obrađuje i kompleksna pitanja izmještenosti identiteta, što u seksualnom smislu, što iz perspektive doseljeništva. Čitav film inspiriran je stvarnim iskustvom Alice Wu.

Desert Hearts (1986.), Donna Deitch

Desert Hearts prvi je mainstream lezbijski film koji nije uključivao ljubavni trokut s muškarcem ili završio tragično. Radnja je smještena u 1959. godinu, a neke od scena uključuju: zaljubljivanje u kiparicu, jahanje konja i duge vožnje kroz pustinju. Savršeno za kišna nedjeljna poslijepodneva.

Heavenly Creatures (1994.), Peter Jackson

Prije no što se Kate Winslet na Titanicu zaljubila u Leonarda DiCaprija, sa svojom je “najboljom prijateljicom” Pauline Parker (Melanie Lynskey) isplanirala savršeno ubojstvo. S obzirom na to da je riječ o filmu inspiriranom istinitim događajem koji je uznemirio Novozelanđane, ovo je jedan za ljubitelje true crimea.

Go Fish (1994.), Rose Troche

Lista ne bi bila potpuna bez ovog indie klasika iz devedesetih u crno-bijeloj boji u kojem nitko ne strada ni ne izađe iz ormara, što je bilo podosta revolucionarno za ondašnje queer filmove. Iako se kultura u posljednjih trideset godina u mnogočemu promijenila, neke su stvari i dalje ostale iste, baš poput lezbijka u martama koje raspravljaju o rodnom identitetu.