Moda i glazba

Od Cher do Lady Gage: Prisjećamo se 10 najznačajnijih modnih trenutaka iz svijeta glazbe

Glazba i moda dvije su isprepletene grane umjetnosti koje već generacijama utječu jedna na drugu

FOTO: afp/tmg creative

Glazba i moda dvije su grane umjetnosti koje su se kroz modernu povijest isprepletale do te mjere da nam je vrlo teško procijeniti koja je od njih više utjecala na onu drugu. Modni dizajneri nerijetko svoju inspiraciju pronalaze u glazbi, dok s druge strane brojni glazbenici svoj kultni status uvelike duguju izvrsnim suradnjama s dizajnerima i stilistima koji su svojim kreativnim doprinosom pomogli izgraditi vizualni svijet koji upotpunjuje njihovo glazbeno stvaralaštvo. Neka od najvećih imena glazbene industrije, od 60-ih godina prošlog stoljeća pa do danas, pamćena su ne samo po svojoj glazbi već i po vizualnom aspektu svoje umjetnosti.

Tako Cher osim po bezvremenskim pop hitovima pamtimo i po njezinim hrabrim modnim odabirima koji su za sedamdesete godine prošlog stoljeća bili ništa manje nego revolucionarni. Otprilike u isto vrijeme David Bowie započeo je dugogodišnju karijeru razbijanja rodnih normi vlastitim modnim izražajem, a Michael Jackson ranih će se 80-ih godina zauvijek upisati u povijest zahvaljujući crvenoj jakni iz kultnog videospota za pjesmu Thriller.

Novija vremena također su iznjedrila neke modno-glazbene trenutke za pamćenje – 2010-e ćemo zauvijek pamtiti po usponu Lady Gage u glazbenoj industriji, a osim iznimnog glazbenog talenta za to je zaslužna i njezina ekstravagantna modna vizija. U nastavku članka izdvajamo deset trenutaka iz pop kulture koji su, zahvaljujući savršenom spoju glazbe i mode, ostali zapisani u modernoj povijesti.

1. Cher, The Sonny & Cher Comedy Hour (1971.-1974.)

Osim što je proglašena boginjom popa, Cher je svoj status kultne ikone zaslužila iz više razloga. U 70-im godinama prošlog stoljeća svojom je snažnom ženstvenom energijom uspostavila svojevrsnu autonomiju u svijetu showbusinessa, industrije koja je u to vrijeme bila pretežito muška. Dugogodišnju suradnju s modnim dizajnerom i stilistom Bobom Mackiejem započela je još 1968. godine, a kreativni duo surađuje i dan danas, više od pet desetljeća kasnije.

Upravo je Mackie dizajnirao zanimljive, šarene i seksi kreacije koje su savršeno pristajale njezinom tijelu, a često i otkrivale puno više nego što je u to vrijeme bilo uobičajeno. Cher je prva žena koja je pokazala goli pupak na javnoj televiziji, a tisuće gledatelja emisije koju je vodila s tadašnjim mužem Sonnyjem Bonom priključivali bi se samo da vide što je Cher tog dana obukla. Svojom je pojavom utjecala na brojne modne trendove sedamdesetih.

2. David Bowie kao Ziggy Stardust (1972)

Teško je izdvojiti fazu Davida Bowieja koja je značajnija od drugih, kako u glazbenom tako i u bilo kojem drugom kulturološkom pogledu. Ipak se radi o umjetniku koji je u pedesetak godina karijere promijenio toliko lica, kostima, alter ega i kreativnih faza da ih je teško sve uopće nabrojati. Ipak, kao jedan od njegovih najranijih i najutjecajnijih alter ega ističe se Ziggy Stardust – androgena, vanzemaljska rock zvijezda koja je došla na Zemlju prenijeti poruku nade.

Bowie je živio kroz Ziggyjev lik za vrijeme promo turneje njegovog albuma The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), a samo godinu dana kasnije, na posljednjem nastupu turneje proglasio je Ziggyjevu smrt i nikada više nije nastupao u njegovom liku. Najpoznatiji look iz ove Bowiejeve ere definitivno je tamnoplavo prugasto odijelo japanskog dizajnera Kansaija Yamamotoa. U kombinaciji s vatreno crvenom kosom i prepoznatljivim krugom na čelu, ovaj look s razlogom je ostao zapamćen u glazbenoj povijesti.

3. Michael Jackson: Thriller (1982)

Teško je zapjevati ovu kultnu pop pjesmu bez pomisli na Jacksonov ikonski crveni outfit bez kojeg ovaj videospot ne bi bio isti. Kožnata crvena jakna s crnim prugama koju je dizajnirala Deborah Nadoolman Landis pokrenula je apsolutnu groznicu i postala najpoželjnijom jaknom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Godine 2011. prodana je na aukciji za 1.8 milijuna dolara, a sretni kupac ju je opisao najvećim komadom memorabilije u povijesti rock and rolla.

4. Talking Heads: Stop making sense (1984)

Na pitanje zašto je David Byrne, frontman grupe Talking Heads odlučio nositi predimenzionirano sivo odijelo u koncertnom dokumentarcu Stop Making Sense iz 1984., on je odgovorio kako je htio postići iluziju male glave.

Stoga je, logično, odijelo koje nosi moralo biti veliko. Tu je neobičnu i pomalo karikaturnu viziju Byrne prenio kostimografkinji Gail Blacker, i tako je ovo urnebesno odijelo zauvijek ušlo u glazbenu povijest. Izgleda da je ovaj modni pothvat inspirirao sljedeće generacije dizajnera, jer svako malo imamo priliku vidjeti neku novu adaptaciju oversized odijela, kako na modnim pistama tako i na crvenom tepihu.

5. Prince: Purple rain (1984)

Još jedna muška ličnost koja je tijekom čitave svoje glazbene karijere pomicala rodne granice do tada neviđenih razmjera svakako je bio Prince. Osim što je bio iznimno posvećen svojoj glazbi, imao je i vrlo istančanu kreativnu viziju na kojoj je izgradio vlastiti vizualni identitet. Od brojnih lookova koji su uključivali donje rublje, kombinezone s izrezima na stražnjici i balonere, najpamtljiviji je definitivno ljubičasti baloner sa zakovicama, glavni komad odjeće vezan uz njegov album i istoimeni filmski pothvat Purple Rain iz 1984.

6. Madonna: Like a virgin (VMA’s nastup, 1984)

Osim što je kraljica popa, Madonna je definitivno pionirka razbijanja tabua ženske seksualnosti. Njezin prvi ovakav pothvat dogodio se 1984. na prvoj ikada dodjeli nagrada Video Music Awards, i to potpuno neplanirano. Za izvedbu pjesme Like a virgin, njezin dizajner Maripol izradio je kostim koji je predstavljao seksi verziju tradicionalne bijele vjenčanice, a na početku izvedbe Madonna izlazi iz bijele svadbene torte.

Ubrzo se susreće s problemom na kostimu, zbog kojeg odbacuje štikle s nogu i pravi se da je sve to dio performansa. Na kraju se malo zanijela i publika je dobila do tada neviđeni izljev ženske energije na javnoj televiziji. Iako je njezin menadžer, užasno ljutit zbog improvizacije, navijestio propast njezine karijere, dogodilo se upravo suprotno i Madonna je postala simbol ženske seksualnosti osamdesetih.

7. Kurt Cobain (1988-1994)

Teško je izdvojiti pojedinačni outfit jer ih je u slučaju Kurta Cobaina, frontmana grunge grupe Nirvana, zaista previše. Cijela njegova pojava odisala je za to vrijeme prilično kontradiktornim spojem buntovne muške punk energije i ženstvenih elemenata poput haljine, leopard bunde ili crvenog laka za nokte.

Kurtove modne kombinacije bile su toliko specifične za njegov lik i djelo, a neupitno su inspirirale čitavu jednu generaciju mladih ljudi u devedesetima. Osim na dobroj glazbi, Kurtu moramo zahvaliti na razbijanju rodnih normi i normaliziranju eksperimentiranja s odjećom.

8. Britney Spears: …Baby one more time (1998)

Priča iza pamtljivog outfita školarke koji je Britney nosila u videospotu za hit …Baby one more time iz 1998. godine vrlo je zanimljiva. Nakon što je direktor videa, Nigel Dick, predložio jednostavnu kombinaciju traperica i kratke majice, Britney je imala bolju ideju. Outfit je navodno kupljen u supermarketu po cijeni od svega 17 dolara, a još uvijek ga se sjećamo kao jednog od ključnih outfita u karijeri ove pop dive. Bravo, Britney!

9. Jennifer Lopez u Versace haljini (Grammys, 2000)

Vjerovali ili ne, upravo je ova zelena Versace haljina s tropskim motivima razlog zašto danas imamo Google Images. Haljinu je dizajnirala a zatim i prva nosila Donatella Versace, no nije dobila gotovo nikakvu medijsku pažnju sve dok ju J. Lo nije obukla na dodjelu glazbenih nagrada Grammys. Već sljedeći dan, Internet je oborio rekord za najtraženiji Google search upit koji je glasio “Jennifer Lopez green dress”, što je inspiriralo tadašnje programere na razvoj opcije Google Images. Haljina se također smatra točkom prekretnicom u karijeri Donatelle Versace.

10. Lady Gaga u haljini od mesa (VMA’s, 2010)

Teško da postoji veći modni trenutak za pamćenje od pojave Lady Gage na dodjeli nagrada Video Music Awards 2010. Radi se o glazbenici koja od prvog dana svoje karijere surađuje s nekim od najvećih modnih dizajnera i stilista svoga vremena – sjetimo se Alexander McQueen kreacija iz kolekcije Plato’s Atlantis koje joj je dizajner osobno poslao da nosi u videospotu za pjesmu Bad Romance. Gagini modni odabiri oduvijek su bili kontroverzni i ekstravagantni, a na njima je izgradila čitav svoj lik.

Ipak, ništa ne može nadmašiti haljinu od sirovog goveđeg mesa koju je za nju dizajnirao Franc Fernandez. Gaga je mesnim outfitom poslala poruku nezadovoljstva prema tada aktualnoj “Don’t ask, don’t tell” politici kojom je američka vlada branila neheteroseksualnim članovima američke vojske da javno pričaju o svojoj seksualnosti. Gaga je svojom glazbom i pojavom oduvijek bila politički angažirana i borila se za ono u što vjeruje, a ovaj ekstremni primjer toga s razlogom se upisao u povijest.