FOTO: AFP

Od Kendall do Zendaye: Čini se da arhivska moda na red carpetu napokon dobiva pažnju koju zaslužuje

Crveni tepih u posljednjih je nekoliko godina pun arhivskih modnih kreacija

Svijet mode

Od Kendall do Zendaye: Čini se da arhivska moda na red carpetu napokon dobiva pažnju koju zaslužuje

Crveni tepih u posljednjih je nekoliko godina pun arhivskih modnih kreacija

FOTO: AFP

Visoka moda oduvijek se smatrala najprestižnijim oblikom mode, ne samo zbog toga što predstavlja umjetničko djelo modnog dizajnera u koje je uloženo mnogo sati ručnog rada vrhunskih majstora, već i zato što se uglavnom radi o jedinstvenim odjevnim komadima koji su stvoreni da se u njima jednom (ako i toliko), prilikom predstavljanja kolekcije, prošeta modnom pistom, a zatim pohrani u arhivu modne kuće čiji potpis nose.

Kao što i priliči pravom umjetničkom djelu, ne radi se o masovno proizvedenim odjevnim predmetima stvorenima za nošenje i svakodnevnu uporabu, već o kreacijama koje se, poput bilo kojeg drugog oblika umjetnosti, arhiviraju ili kolekcioniraju, a zbog toga im vrijednost s vremenom uglavnom raste.

Arhivski komadi sada su posebice aktualna tema jer su, također, središnji pojam i ovogodišnje izložbe instituta za kostime u sklopu njujorškog Metropolitan Museum of Art. Naziv izložbe glasi Sleeping Beauties: Reawakening Fashion, a ona predstavlja kolekciju koja okuplja čak četiri stoljeća modnih kreacija. Neke od njih previše su fragilne da bi ikada više bile u funkciji odjevnog predmeta, dok neke nikada nisu ni bile nošene.

Iz arhive na crveni tepih

Kreacije iz arhive dizajnerskih kuća u zadnje su vrijeme sve češća i poželjnija pojava na crvenom tepihu. Nismo sigurni je li razlog tome kolektivna prezasićenost novim informacijama ili pak sve veća svijest o važnosti održivosti i kružne mode. Ne treba isključiti ni vrlo vjerojatnu opciju da je nošenje rijetkih arhivskih komada ništa drugo nego – novi simbol prestiža i luksuza. Naime, koliko je neki komad rjeđi, stariji i manje puta nošen, utoliko je poželjniji, a naravno, teže ga je i dobiti. Arhivski komadi zato su rezervirani za celebrityje s A liste koji u njima najčešće kratko prošeću crvenim tepihom, nakon čega se presvlače u nešto nosivije i ne toliko dragocjeno.

Gdje povući granicu?

U posljednjih nekoliko godina na crvenom smo tepihu imali priliku vidjeti nekoliko zaista posebnih modnih dragulja iz prošlosti. Ovakvi nas istupi često oduševe, ali u nekoliko prilika izazvali su i popriličnu kontroverzu. Prisjetimo se samo Kim Kardashian koja se na Met Gali 2022. godine pojavila ni više ni manje nego u originalnoj haljini u kojoj je Marilyn Monroe pjevala J.F. Kennedyju, nakon čega se ubrzo saznalo da je haljina ostala nepovratno oštećena.

Ipak, od ovog incidenta prošle su već dvije godine tijekom kojih smo imali sve više prilika arhivske komade gledati na slavnim osobama. U nastavku donosimo neke od ključnih zvijezda koje su prigrlile ovaj trend.

Kendall Jenner

Određene celebrityje češće viđamo u arhivskim komadima od drugih. Ovdje moramo izdvojiti Kendall Jenner te istovremeno zapljeskati njenim modnim stilistima. Ona stvarno često bira jedinstvene arhivske komade za koje se ponekad moramo zapitati – otkud ih izvlači?

Ni ovogodišnja Met Gala nije bila iznimka. U ovoj se prigodi pojavila u haljini s potpisom Alexandera McQueena iz njegove Givenchy kolekcije iz 1999. godine. To je bio prvi put ikada da je ova haljina obučena jer je čak i prilikom izlaganja originalne kolekcije bila prikazana samo na lutki. Kendall nije propustila priliku niti da se za Met Gala afterparty odjene u još jedan arhivski komad. Ovog puta radilo se o anđeoskoj haljinici, također s potpisom Alexandera McQueena za Givenchy iz 1997. godine. Ovo nam je samo još jedna potvrda da je 2024. zaista godina vintage McQueena.

Zendaya

Svi već znamo da je Zendaya trenutno najveća modna ikona i aktualna kraljica method dressinga. Njezin modni stilist Law Roach iznova oduševljava odabirom prekrasnih arhivskih kreacija u kojima se Zendaya pojavljuje na raznim crvenim tepisima, a među brojnim primjerima istaknuli bismo robotsko odijelo s potpisom Thierryja Muglera iz 1995. godine u kojem se pojavila na londonskoj premijeri novog nastavka Dine.

Osim tog modnog trenutka koji će definitivno ostati upisan u modnoj povijesti, više smo je puta vidjeli u arhivskim komadima s potpisima nekih od najvećih modnih dizajnera. Samo neki od njih su već spomenuti McQueen ili pak John Galliano, u čijim je kreacijama zasjala na ovogodišnjoj Met Gali.

Carey Mulligan

Ova britanska glumica još je jedna od onih čiji stil jako volimo. Za njene stajlinge zaslužan je stilist Andrew Mukamal, a u ovom kontekstu moramo izdvojiti izdanje u kojem se ove godine pojavila na dodjeli Oscara. Radi se o pravom arhivskom komadu, crno-bijeloj haljini s potpisom Cristóbala Balenciage iz 1951. godine.

Anya Taylor-Joy

Mlada glumica trenutno je na promo turneji svog novog filma Furiosa, tijekom koje je iskoristila priliku pa posegnula za nekim arhivskim komadima koji odgovaraju temi. Možda najbolji primjer je dramatični arhivski komplet s potpisom Paca Rabannea iz 1996. godine.