S1 kometar

Zaboravite na Brada Pitta, trenutačno najseksepilniji muškarci su oni koji izgledaju kao glodavci

Najveći kompliment ovog ljeta je reći nekome da izgleda kao - štakor

FOTO: Amazon MGM Studios

Ako ste među rijetkima koji svoj život imaju pod kontrolom i ne provodite dva sata dnevno uvjeravajući se da ćete pogledati “još samo jedan reel” prije spavanja, tada je moguće da još uvijek ne znate da su trenutačno najseksipilniji muškarci na svijetu upravo oni koji izgledaju kao glodavci.

Nedugo nakon premijere filma Challengers Luce Guadagnina u travnju, društvenim se mrežama krenuo širiti meme u kojem se oba glumca iz filma uspoređuju s fiktivnim glodavcima; Mike Faist s mišem Stewartom Malim, a Josh O’Connor sa štakorom Roddyjem iz filma Pusti vodu da miševi odu. Neću lagati, sličnost je uistinu neosporna, čemu svakako pridonosi duga i komplicirana povijest antropomorfizma u animiranim filmovima. Likovi se redovito animiraju tako da im se pripisuju određena ljudska svojstva i osobine, zbog čega crtane junakinje često posjeduju hiperfeminine osobine (uzak struk, duge trepavice i velike oči), a junaci poput Roddyja glavu punu kose i karizmatičnost nužnu za preživljavanje u nemilosrdnom svijetu kanalizacije. I sama sam kao dijete bila potpuno zaluđena likom Yakka iz Animanijaka, neovisno o tome što je on bio samo obično antropomorfizirano pseto.

Twitter

I otad je popis muškaraca s licem i konstitucijom što neodoljivo podsjeća na onu kakvog (fiktivnog) štakora ili kapibare iz dana u dan postajao sve duži i duži. Na njemu su se još našli Jeremy Allen White, Barry Keoghan, Adam Driver te neka starija imena poput Willema Dafoea i Dustina Hoffmanna koji je još sedamdesetih u Midnight Cowboyu glumio Ratso Rizza, i jedan od najomraženijih redova sisavaca na svijetu odjednom je postao vrući san žena (i muškaraca) na internetu.

No budući da je dovoljno samo baciti pogled na poglavlje o kugi u udžbeniku iz povijesti da čovjeku bude jasno kako glodavci imaju poprilično lošu reputaciju, mnogi su se upitali je li uopće kompliment reći nekome da izgleda kao zgodni štakor?

Od Chada do Ratatouillea

Donedavno su u Hollywoodu prednost imali muškarci čija isklesana tijela izgledaju kao da su preslikana iz udžbenika za anatomiju, a koji se, osim gigantskim bicepsima, mogu pohvaliti i osunčanim tenom, definiranim čeljustima te relativno simetričnim crtama lica. Zamislite Brada Pitta u Troji ili Chrisa Hemswortha u bilo kojem filmu i bit će vam jasno o čemu pričam. Riječ je o istom tipu ljepote s kojim ćete se susresti i u kakvom muzeju antike, s obzirom na to da su još i stari Grci cijenili široka ramena i punije muške usne. No u posljednjih nekoliko godina svjedoci smo kulturnog zaokreta prema redefiniciji ustaljenih koncepata muževnosti i ženstvenosti, redovito kritiziranih zbog svoje štetnosti, ne samo za pojedince, nego i za društvo u cijelosti.

U svjetlu porasta incel supkulture koja na pijedestal postavlja arhetip toksične muškosti, tzv. Chada, tradicionalne oznake maskuliniteta poput stoicizma, agresivnosti i kompetitivnosti sve češće se smatraju toksičnima. Internetska kultura koju prvenstveno predvode pripadnici mlađih generacija redovito kroz humor kritizira te potiče raspravu o određenim društvenim pitanjima; nedavno na TikToku viralnom je postala i naizgled blesava rasprava Man or Bear u kojoj se žene ispitivalo bi li radije u šumi ostale zarobljene s medvjedom ili s muškarcem, a u kojoj su mnoge bez razmišljanja odabirale medvjeda te time odaslale snažnu poruku o prevalenciji obiteljskog i seksualnog nasilja nad ženama.

Žene, dakle, radije biraju medvjeda, a očito se sigurnije osjećaju i s muškarcima koji odstupaju, što fizički, što karakterno, od tradicionalne muževnosti. To demonstrira i popularnost tzv. golden retriver boyfriend memeova što slave privržene, vjerne i zaigrane muškarce koji otvoreno izražavaju ljubav prema svojim partneri(ca)ma. Iz te perspektive, nazvati nekoga zgodnim glodavcem ne znači samo pohvaliti njegovu nekonvencionalnu privlačnost, nego i komplimentirati njegovoj osebujnoj osobnosti, primarno smislu za humor te jedinstvenom šarmu. Većina glodavaca s kojima se ove glumačke zvijezde uspoređuju zapravo su popularni animirani likovi, poput već spomenutog Stuarta Malog i Ratatouillea, koji već neko vrijeme imaju posebno mjesto u srcima svih nas koji smo uz njih odrastali.

Redefinicija tradicionalne muževnosti

Nadalje, naklon prema nekonvencionalnoj ljepoti moguće je tumačiti i kao averziju prema rastućoj prijetnji A.I. tehnologije, odnosno pažljivo kuriranoj stvarnosti na društvenim mrežama, postignutoj korištenjem filtera koji u potpunosti mijenjaju izgled naših lica i tijela. Odstupati od simetrije u tom smislu znači prigrliti nesavršenosti, velike uši i prave zube (većina glumaca s ove liste nema tipični holivudski osmijeh), ali i ironiju koja proizlazi iz ideje da je osnaživanje sličnosti s glodavcima jedan od načina na koji prihvaćamo i postajemo svjesni svoje ljudskosti.

Naravno, ljudsko tijelo i lice ne bi trebali biti trend; u idealnom svijetu nikada se ne bismo susretali s naslovima kao što su Bye bye booty: Heroin chic is back te s pritiskom da se riješimo svojih démodé bucmastih obraščića, ali svakome tko čita vijesti jasno je da smo daleko od utopije te da je i “Hot Rodent Men” trend na društvenim mrežama neki oblik kolektivne distrakcije, u suštini poprilično benigan, koji će vrlo brzo proći. Kritiku je svakako moguće usmjeriti i prema dvostrukim standardima u Hollywoodu te činjenici da si žene rijetko kada mogu priuštiti luksuz nekonvencionalne ljepote za razliku od, čini se, svojih kolega.

Kontroverzno, ali nadam se samo da će zgodni muškarci koji nalikuju glodavcima napokon promijeniti mišljenje javnosti o štakorima, miševima i svim drugim brkatim stvorenjima protiv kojih se već stoljećima vodi nepravedna demonizirajuća kampanja.

U svakom slučaju, sljedeći put kada dođete u restoran, nemojte preskočiti tanjur sira.