Washington Post piše kako je Grčka dokaz da je Margaret Thatcher bila u pravu o socijalističkim vladama

Ugledni list analizira što bi se dogodilo kada bi Grčka napustila eurozonu

FOTO: AFP/AFP

Pa što ako Grčka napusti Europsku uniju, pita se u naslovu teksta ugledni Washington Post. George F. Will iz tog lista piše kako su događanja u Grčkoj prilično jasna potvrda da je Margaret Thatcher bila u pravu o socijalističkim vladama. “Uvijek im ponestane tuđeg novca”, rekla je Thacher, a situacija u Grčkoj, piše Washington Post, sada je i potvrdila riječi bivše britanske premijerke.

Grčki su građani odabrali Syrizu jer su se nadali da će ona ekonomski pokrenuti zemlju. Grčki premijer Aleksis Cipras odmah nakon dolaska na vlast obećao je kako će ponovno zaposliti 12.000 državnih zaposlenika. Dogovora s vjerovnicima iz EU i MMF-a još nema. Grčka vlada kaže da ne može platiti svoj kompletan dug želi li i dalje redovno izvršavati svoje domaće obveze, odnosno isplaćivati plaće i mirovine.

Kreditori ne mogu financirati socijalističku vladu

Otkako je ušla u eurozonu 2001. godine, Grčka je posudila iznos 1,7 puta veći od njena BDP-a 2013. godine. Nezaposlenost iznosi 25 posto (50 posto među mladima), a BDP je pao za četvrtinu. Malo je vjerojatno da će Grčka koja čini 2 posto BDP-a eurozone i ima 11 milijuna stanovnika, piše Washington Post, izazvati golemu krizu u čitavoj eurozoni.

Ako Grčka toliko njeguje svoj suverenitet, piše ovaj ugledni američki list, zašto onda jednostavno ne izađe iz eurozone. Kreditori ne mogu vječno financirati socijalističku vladu i velike beneficije, piše Washington Post i zaključuje kako se pravila moraju poštovati.