Utjecajni strani mediji opet Plenkovića sele u Bruxelles. 'Za pučane bi takav rasplet bio najgora noćna mora, poput filma katastrofe'

Priče o postizbornoj podjeli plijena već mjesecima kolaju briselskim hodnicima

FOTO: PIXSELL, AFP

Iako izbori za Europski parlament još nisu ni održani, priče o postizbornoj podjeli plijena već mjesecima kolaju briselskim hodnicima. Upražnjenih mjesta u europskim institucijama je mnogo, a kandidata nekoliko puta više. I s vremena na vrijeme u spekulacijama za neke od najvažnijih pozicija u Europskoj uniji pojavi se i neko nama blisko ime. Ovaj put je Euronews pokušao prognozirati tko bi mogao naslijediti Charlesa Michela na mjestu predsjednika Europskog vijeća, a među potencijalnim kandidatima se pojavio i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Doduše, Euronews ne daje Plenkoviću velike šanse, već ga kao kandidata navode u scenariju koji bi za Europsku pučku stranku izgledao poput filma katastrofe. Dodajmo kako je Euronews svakom od mogućih scenarija dao ime po poznatim filmovima.

Anatomija pada

Prema zamišljenom raspletu pod naslovom “Anatomy of a Fall”, u kojem spominju Plenkovića, pučani bi nakon izbora i dalje bili najveća grupacija u Europskom parlamentu, ali ne bi mogli imati svog predsjednika Europske komisije. U tom bi im slučaju pripalo mjesto predsjednika Europskog vijeća, a nagađa se da bi tu poziciju mogli zauzeti političari kojima bi se svidjelo “pokazivati mišiće na međunarodnoj sceni”.

Andrej Plenković, piše Euronews, jedan je od takvih. Dodaju kako je predsjednik HDZ-a upravo preživio napete izbore, a tijekom kampanje je “predsjednik Zoran Milanović tvrdio kako planira napustiti domaću politiku i naslijediti Michela”. Iako je u više navrata i prije i nakon parlamentarnih izbora u travnju Plenković govorio da nema namjeru preseliti se u Bruxelles ili Strasbourg, i domaći i strani mediji često su spominjali njegovo ime kada su spekulirali o kandidatima za najviše pozicije u Europskoj uniji.

Euronewsov drugi kandidat u ovom scenariju iz noćne more za Pučane jest grčki premijer Kyriakos Mitsotakis koji navodno ne bi imao ništa protiv da napusti domaću politiku, dok finskog premijera Alexa Stubba smatraju autsajderom u ovoj priči.

Inače, “Anatomy of a Fall” je triler u kojem se prati istraga i suđenje za ubojstvo francuskog pisca, a optužena je njegova supruga, također spisateljica. Film se, osim sudskim procesom, bavi i istragom njihova braka, polagano otkrivajući privatne detalje njihovih privatnih života do najsitnijih detalja kako bi mediji, javnost pa i sami gledatelji mogli secirati cijeli slučaj.

Uobičajeni sumnjivci

Najveće šanse zasjesti u upražnjenu fotelju Charlesa Michela, po Euronewsu, ipak imaju lideri iz redova socijalista, “The Usual Suspects” kako su ih naslovili po kultnom filmu Bryana Singera. Ako sve prođe po planu EPP-a i Ursula von der Leyen dobije novi mandat na čelu Europske komisije, najizgledniji kandidati za mjesto predsjednika Vijeća imaju danska premijerka Mette Frederiksen i bivši šef portugalske vlade Antonio Costa.

Danska javnost zapravo je imenovanje Frederiksen već prihvatila zdravo za gotovo. S druge strane, Portugal Costu smatra najboljom šansom zemlje da preuzme TOP poziciju još otkako je Jose Manuel Barroso napustio Komisiju prije deset godina.

Ranije se pričalo i o španjolskom premijeru Pedru Sanchezu, posebno tijekom velike krize vlasti kada je razmišljao napustiti vladu, no situacija se u međuvremenu promijenila na domaćem terenu pa su s time i njegove šanse okopnjele. Svaki scenarij za “The Usual Suspects” treba i neočekivani rasplet pa tako Euronews spominje i bivšu finsku premijerku Sannu Marin, kandidatkinju iz sjene koja dobro kotira među EU liderima.

Izvadite noževe

Vjerojatno najzanimljiviji i najdramatičniji rasplet bio bi “Knives out”. Po njemu bi socijalisti bili isključeni iz većine u parlamentu, a samim time i iz podjele ključnih pozicija. Posebno ako bi se većina potrebna za podršku kandidatkinji pučana oslonila na stranke tvrde desnice, poput Braće Italije Giorgije Meloni.

“Kao i u spomenutom filmu, čelnici EU-a s više iskustva u kaotičnim cjelonoćnim pregovorima bi u takvoj situaciji mogli prevladati, a francuski predsjednik Emmanuel Macron sa svojim iskustvom u pregovaranju bi mogao doći do dogovora i ponovno imenovati liberala”, piše Euronews.

Konkretno, dvoje ljudi idealno je za ovaj scenarij, no oboje sa svojim manama. Prva je estonska premijerka Kaja Kallas, o kojoj se dosad najviše pričalo kao potencijalnoj visokoj predstavnici Unije za vanjske poslove. No, mnogi smatraju da bi njezin čvrst stav prema Rusiji mogao biti prepreka da je se imenuje na ovu poziciju.

Drugi kandidat je belgijski premijer Alexander De Croo za kojeg se priča da je u potrazi za novim poslom jer se ne očekuje da će imati zapaženiju rolu u nacionalnoj politici nakon domaćih izbora, koji se održavaju isti dan kao i europski. Problem je što bi, u tom slučaju, bio treći Belgijac zaredom na toj funkciji što drugim zemljama ne bi baš dobro sjelo.

Čovjek za sva vremena

“A Man for All Seasons” naslov je zadnjeg dijela Euronewsova članka u kojem spominju čovjeka za sva vremena – Marija Draghija. Bivši talijanski premijer, guverner Banke Italije i predsjednik Europske središnje banke redovito se spominje kada se treba popuniti neka upražnjena TOP pozicija u Bruxellesu.

Radi se o čovjeku koju bi svaku od tih pozicija mogao popuniti pa uvijek ostaje kandidat iz sjene.